Guatemala bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guatemala bayrağı
Flag of Guatemala.svg
Guatemala bayrağı
Guatemala milli bayrağı
Guatemala milli bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Guatemala
Kabul tarihi 1871
Oran 5:8
Tasarım Dikey maya mavisi ve beyaz renkli üç bantlı, ortasında ülkenin arması.
Renkler
  Maya mavisi
  Beyaz

Guatemala bayrağı ilk olarak 17 Ağustos 1871 tarihinde kullanılmış, 18 Kasım 1871 tarihinde ise ülkenin arması bayrağa ilave edilmiştir. 15 Eylül 1968'de ise bayrağın şekli, rengi yasal çerçevede belirlenerek bugünkü son hâlini almıştır.

Bayrak, dikey olarak bayrağı üç eşit parçaya bölen gök mavisi-beyaz-gök mavisi renklerinden oluşmaktadır.

Gök mavisi ülkenin her iki yanında bulunan Pasifik Okyanusu ile Atlas Okyanusu 'nu sembolize ederken, ortada bulunan beyaz renk ise ülke değerlerinin temizliğini ve saflığını ifade etmektedir.

Ülkede millî bayrak olarak kullanılan bu bayrağın yanı sıra var olan resmî bayrakta ayrıca ülkenin arması yer almaktadır. Bayrağın tam ortasında bulunan armada üzerinde Orta Amerika'nın İspanya'dan bağımsızlığını kazandığı 15 Eylül 1821 tarihi bulunan yazı kağıdının üstünde duran ülkenin ulusal sembolü olarak görülen Quetzal kuşu gözükmektedir. Arka planında ülkenin gerektiğinde bağımsızlığı için aktif olarak savunabileceğini simgeleyen iki adet çapraz şekilde konumlandırılmış tüfek ve kılıç bulunan arma son olarak iki adet zeytin dalından oluşturulan çelenk ile çevrelenmiş konumda gözükmektedir.

Her ne kadar ülkenin bayrağı millî ve resmî bayrak olarak iki bayraktan oluşsa da, ülke genelinde armalı bayrağın kullanımı daha yaygın durumdadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]