Toklucak, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Toklucak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 890
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
Resmî site
-

Toklucak, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Toklucak köyünün eski adı da Oluz'dur. Önceden eski insanlar koyun ya da keçilere "toklu" dedikleri için köyün ismi Toklucak olarak kalmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 33 km uzaklıktadır. Amasya'nın rakımından 19 metre daha fazla olup yeraltı sularıyla oldukça verimli bir araziye sahiptir. Köy çevresi kırsaldır. İçerisinden küçük bir dere geçer. Ancak bu derenin suları yazın kurumaktadır. Yakınında Gökdere, Kaleboğazı, Çavuş, Çulpara köyleri ile Doğantepe kasabası yer alır. Köye en yakın ilçe Amasya'nın Göynücek ilçesidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 890
1997 891

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Geniş arazileri ile dikkati çeken köyde makine kullanımı oldukça yaygındır. Karadeniz bölgesinin varlıklı köylerinden biri olmasına rağmen varlık dağılımı homojen değildir.Köy civar köylerde örnek nitelikte gösterilebilmektedir, yeniliklere açık oluşundan dolayı intibası yeterince yüksektir,bunu sulu tarımın yüksek oluşu ve arazi engebesinin düşük olması olumlu etki sağlar,

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kendi arabaları sabah ve öğle saatlerinde servis yapmaktadır. Ayrıca Amasya-Göynücek arası ulaşım yapan belediye otobüsleri ve minübüsler köye 5 km kadar yakından geçer.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon internet mevcuttur. Köyde 3 bakkal ve 1 kahvehane de yer almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]