Telli turna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Telli turna
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Demoiselle Crane Image 005.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Gruiformes (Turnamsılar)
Familya: Gruidae (Turnagiller)
Cins: Anthropoides
Tür: A. virgo
Binominal adı
Anthropoides virgo
Pallas, 1773
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Telli turna ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Telli turna ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Grus virgo

Telli turna (Anthropoides virgo), turnagiller (Gruidae) familyasına ait bir kuş türü.

155–180 cm kanat açıklığı, 85-100 santimetre uzunluğunda, bayağı turnadan ufakça daha küçük ama benzer kuş tüyü olan bir turnadır. Göçmendirler, Afrika ve Güney Asya'da kışlarlar.

Telli turnalar genellikle, kış boyunca kuru otlaklarda bulunurken, üreme mevsimi esnasında bataklık alanlar yaşam yeri olarak tercih edilir. Nemli bataklıklar, bozkır habitatları ve çayırlar, seçilebileceği diğer alanlardır.

Kışı Afrika'da geçirdikten sonra Mart-Nisan aylarında Türkiye'ye gelen ve Doğu Anadolu’da dört farklı sulak alanda ürediği bilinen[1] telli turnaların son ürediği alan Muş'un Bulanık Ovası'ndaki Murat Nehri üzerinde bulunan adalar olarak bilinir. Telli turnaların tüm Avrupa’da üreyen son 11 bireyinin Bulanık Ovası’nda kısıtlı bir alanda bulunmakta olduğu tespit edilmişti[2] ancak Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın 2019 yılında yayımladığı, kuş gözlemcilerinin 2014-2017 yılları arasındaki kayıtlarını içeren Türkiye Üreyen Kuş Atlası'nda bu türün artık Türkiye'de üreyen nüfusunun kalmadığı bildirilmiştir.[1] Bulanık Ovası'nda Murat Nehri üzerindeki adalarda artan koyun otlatma faaliyeti sonucu soyunun yok olmasına yol açmış olduğu tahmin ediliyor.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Türkiye Üreyen Kuş Atlası" (PDF). WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), İstanbul, Türkiye, Ocak 2019. 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Son 11 Bireyi Muş-Bulanık'ta yaşayan telli turnaların nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya". Muş Valiliği web siesi. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2020.