Tartışma:Türkçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Kıbrıs (Taslak-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kıbrıs maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kıbrıs kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Taslak  Bu madde Taslak-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Arşiv

Grup[kaynağı değiştir]

Grup Türkçe değildir, ve oniçin 'grup'u 'öbek'e değiştermeye istiyorum. --95.96.240.174 17:51, 29 Kasım 2012 (UTC)

  • Türkçeleşmiş sözcükler Türkçe kabul edilirler. Bu nedenle Vikipedi'deki sözcüklerin -ortada ifade sorunu gibi başka nedenler olmadığı sürece- sadece öztürkçeleştirme amacıyla değiştirilmesi hatalı olur.--Abuk SABUK msj 01:06, 30 Kasım 2012 (UTC)

Konuşan kişi sayısı ve hatalar..[kaynağı değiştir]

Merhaba ; İran'ın %70'inin Azerbaycan Türkü olduğunu ve hepsinin anadili olmamasına karşın Türkçe bildiği gerçeği sayfada yer almamakla birlikte,Haritada yer alan alanlarda Irak gösterilmektedir.Orta asyada konuşulan dillerin Türkçe'nin lehçeleri olması dolayısıyla konuşan kişi sayısı 88m değil 250m civarı olmalıdır.Lehçelerin dillere dahil edilmemesi abestir.Azerbaycan devletinin resmi dili azericedir fakat Türkçe'nin bir lehçesidir.Sayfa baştan aşağı yanlışlarla dolu.Uygun zamanda kaynak belirterek tartışmaya konu olmasını sağlayacağım.Saygılar. Bu imzasız yazı Showalie (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

merhaba, ilk olarak iran'ın %70iniñ azeri olduğu bilgisine nereden ulaştıñız? Atsızlar.com ve ya onuñ gibi yêrlerden mi? İkincil olarak bu başlık türkiye türkçesini tanımlayan bir başlık bu yüzden diğer Türk dillerini kullananlarıñ sayısı vs. bu başlık altına eklenemez. (Bkz: Türk dilleri) Cûndûllah el-Kurdî (mesaj) 13:15, 23 Eylül 2017 (UTC)

Türkçe Irak'ta resmi dil oldu[kaynağı değiştir]

--193.140.238.53 13:16, 10 Aralık 2014 (UTC)hacettpeli http://haber.stargazete.com/dunya/irakta-5-resmi-dil/haber-826977,http://arsiv.taraf.com.tr/haber-irak-ta-resmi-dil-sayisi-bese-cikti-144532/

Bu bilgi doğru olmayabilir. --MYLITTLEPONYFIMvk (mesaj) 20:37, 5 Nisan 2015 (UTC)

Sümerce vs.[kaynağı değiştir]

Şu içeriği çıkarmamın sebebi günümüzün geniş dilbilim çevrelerinde bu iddiaya destek verecek herhangi bir bulgunun bilgim dahilinde kabul edilmemesi. Konuyla ilgili İngilizce Vikipedi'deki Sümerce maddesine de bakılabilir. Eğer konuyla ilgili içerik tekrar eklenmek isteniyorsa lütfen dilbilim alanında dünya çapında sözü geçen bir yayın eklensin ve üslubun tarafsız olmasına dikkat edilsin, 1915'te yayımlanmış bir kitap veya TDK Yayınlarının bir yayını yeterince güvenilir değil bu çapta bir iddia için maalesef. Teşekkürler... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 03:20, 13 Şubat 2017 (UTC)

İngilizce Vikipedi, Türkçe Vikipedi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olamaz. 1915'te yayımlanmış bir kaynağın ve TDK yayınlarından çıkan bir kaynağın güvenilir olmadığına nasıl karar verdiğinizi belirtseydiniz daha iyi olurdu. Fritz Hommel otorite bir bilim insanıdır. TDK ise birçok değerli bilim insanına ev sahipliği yapmış bir kurumdur. İki kaynak da güvenilirdir. Çağdaş ve otorite olan bilim insanlarına örnek verecek olursak Muazzez İlmiye Çığ yeterli olacaktır. Uzmanlık alanı Sümerler olmayanların Sümerler hakkında söylediklerindense, uzmanlık alanı Sümerler olanların söylediklerine bakmak daha güvenilir olacaktır. Ayrıca tartışma sayfasında daha bir sonuca bağlanmadan birden fazla kaynağa sahip olan bilgiyi, bir sonuca bağlanmışçasına kaynaklarıyla birlikte silmenizi doğru bulmuyorum. Karanamu (mesaj) 23:18, 13 Şubat 2017 (UTC)

Tartışma bitene kadar eski revizyon onaylandı. Tartışma bu sürüm üzerinden devam edebilir.--Kingbjelica (mesaj) 00:43, 14 Şubat 2017 (UTC)
Tartışma:Sümerler sayfasına buradan referans vereyim. Bu noktada bu madde üzerinde tartışmamın yapıcı olmadığını düşünüyorum, Sümerler ve Sümerce maddesindeki tartışmanınsa maddelerin gelişmesine önayak olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle mevcut sürümün kalmasından yanayım bu noktada. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:39, 14 Şubat 2017 (UTC)