Tartışma:Bilim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Seçkin madde Bilim bir seçkin maddedir. Madde (veya onun eski bir sürümü) Vikipedi topluğunun ürettiği en iyi maddelerden biri olduğuna karar verilmiştir. Buna rağmen, bu maddeyi güncelleyebilir veya geliştirebilirseniz, lütfen çekinmeyin.
Ana Sayfa ödül Bu madde 12. Hafta 2009 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 48. Hafta 2012 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 52. Hafta 2014 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Ana Sayfa ödül Bu madde 18. Hafta 2017 tarihinde Vikipedi ana sayfasında Haftanın seçkin maddesi olarak yayınlanmıştır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Bilim (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Bilim maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bilim kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Bilim tarihi (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki Bilim tarihi maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bilim tarihi kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje GM (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (SM-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 SM  Bu madde SM-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Olması gereken başka başlıklar?[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • İçerikler geliştirilecek ama aklıma gelen tüm başlıklar şu an maddede bulunanlar. İçerik olarak değil ama incelenmesi, dahil edilmesi gerekilen başlık olarak aklında fikri olan var mı? Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 22:37, 24 Haziran 2008 (UTC)
 • Yorum Yorum "Bilim dallarının gelişimi" başlığının altına toplumsal ve insani bilimlerden bazıları da eklenebilir belki. Mesela Siyaset bilimi veya diğerlerinden daha genç bir bilim olan Toplum bilimi gibi. Şu anda başkaca bir şey gelmedi aklıma. Teşekkürler, iyi çalışmalar... --DsMuratileti 23:23, 2 Temmuz 2008 (UTC)
 • Başlık olarak birçok başlık sayılabilir. Ama Doğa bilimleri ve Sosyal bilimler olarak iki ana başlıkla yazılabilir. Birde Son yüzyılda yapılan önemli bilimsel gelişmelerin kronolojisi listesinin olmaması gerektiğini düşünüyorum, bu haliyle çok güdük duruyor. Tamamlansa dahi kime göre önemli neye göre önemli sorunu var. Bunun yerine burdaki gibi bir liste daha güzel olacaktır. --Boyalikus 05:49, 3 Temmuz 2008 (UTC)
 • Etimoloji gerekiyor mu acaba? Latince 'scientia' gibi. DsMurat'ın da dediği gibi bu maddede özellikle Doğa bilimleri alnatılıyorsa da Sosyal bilimler, w:en:Human Science (Beşeri? İnsani?) ile birlikte Bilim oluşturduğu açıklanırsa faydalıdır. Nihan'ın bahsettiği

Son yüzyılda yapılan önemli bilimsel gelişmelerin kronolojisi yerine daha genişleterek Thomas Kuhn - w:en:Paradigm shift (scientific revolution) bilimsel devrim Paradigma (kitap:Bilimsel Devrimlerin Yapısı) mesela şunlar yazılabilir. Gerç metinde de bahsediliyor da.

 1. Nicolaus Copernicus / Galileo Galilei - Günmerkezlilik
 2. Johannes Kepler - w:en:Kepler's laws of planetary motion
 3. Isaac Newton - Kütleçekim
 4. Charles Darwin - Evrim Teorisi
 5. Albert Einstein - Özel görelilik kuramı
 6. Max Planck / Niels Bohr / w:en:Louis de Broglie / Erwin Schrödinger / Werner Heisenberg / Paul Dirac - Kuantum mekaniği
 7. James Dewey Watson İkili Sarmal: DNA Yapı Çözümünün Öyküsü bizdeki kitap:) / Francis Crick
 8. Raymond Kurzweil - w:en:Law of Accelerating Returns

Ancak bizde Bilim ve teknoloji tarihi maddesi var. O maddede mi yazılmalı acaba? Eğer maddeye alınırsa w:en:Herbert Butterfield - w:en:Scientific Revolution (1949) ----- Bilimsel Devrim (17.yy)'in karşı tezi olduğunu da kısaca bahsedilmelidir.

Sanayi Devrimi (18.yy), w:en:Second Industrial Revolution (1865 - 1900) v.s yine Bilim ve teknoloji tarihi kapsamına giriyor olabilir. Teknoloji ve piyasa ile ilgili olacak ama (Joseph Alois Schumpeter - Yenileşim), w:en:Clayton M. Christensen - w:en:Disruptive technology'den de bahsedilmelidir. Bu da Bilim ve teknoloji tarihi maddesinde mi?

Metinde bahsedilen Karl Popper - w:en:Falsifiability dışında Gaston Bachelard, Paul Feyerabenddan da bahsedilmelidir. Bence. Bayağı karşık oldu kusura bakmayın. Takabeg ileti 09:53, 3 Temmuz 2008 (UTC)

 • Merhabalar,
 • Öncelikle sosyal bilimlere ve beşerî bilimlere zaten daha fazla yer verileceğini belirtmek isterim; sonuçta içerik tamamlanmadı ama onlar da kesinlikle eklenecekler, özellikle de tarihçe kısmına. Etimoloji açısından Latince kökenli science sözcüğünün etimolojisine vermek uygun olmaz zira burada Türkçe bilim sözcüğü var ve bir etimoloji vereceksek bu sözcüğün etimolojisine yer vermeliyiz. Bu sözcüğün terminolojisi hakkında kaynak bulmaya çalışacağım.
 • Kuhn'un düşüncelerine biraz yer verdim. Onun çalışmalarının sıkı bir takipçisiyim fakat sonuçta bu tip kuramlarda, çalışmalarda nesnellikten bahsedemeyeceğimiz için daha dengeli davranmaya çalışıyorum (bir de bu kısımları çok uzatırsak maddenin boyutu gereğinden fazla uzayabilir, konulardan sapma olabilir - zira tarihçe kısmı çok çok daha fazla genişleyecek. Bilim tarihini, bilim tanımı tartışmalarını, bilimlerin tasnifi tartışmalarını vs. ele alacak başka maddelerde olacağından bu maddede bunlara tam yeterli oranda yer vermeye özen göstermeliyiz. Ben öneriler doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışacağım; bilim sözcüğünün etimolojisi hususunda her türlü yardım cidden çok iyi olur. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 18:37, 3 Temmuz 2008 (UTC)

Resimler[kaynağı değiştir]

Birde En üstteki resim için konuşmuştuk ya. Hatırladınız mı? w:en:Wu Yong, w:en:Water Margin romanının hayali kahramanlarındandır. Takabeg ileti 18:14, 3 Temmuz 2008 (UTC)

 • Resim üzerine: İngilizce Vikipedideki en:Ferdinand Verbiest maddesine ve resmin açıklamasındaki şu ifadeye göre resimde betimlenen Çincede Nan Huairen olarak da tanınan Ferdinand Verbiest:

A priest-astronomer in the Chinese tradition. A European astronomer visited China and studied their ways. He was a Jesuit priest, Ferdinand Verbiest, whose Chinese name was Nan Huai-Jen. The illustration includes contemporaneous astronomical instruments, and was painted in 1675. British Museum, Department of Japanese Antiquities 1906-12-20-1311 [1]

Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 18:45, 3 Temmuz 2008 (UTC)
O summary yanlıştır:) w:en:Wu Yong romanda hem askeri danışman hem de gökbilimci rolündedir. Versiest adını duyduğumda aklıma geldi de Resim:Ricci1.jpg (w:en:Xu Guangqi maddesinden) resmi sizce nasıl? Takabeg ileti 18:56, 3 Temmuz 2008 (UTC)

Bayağı uzatmış oldum ama şimdi anladım. Biz kişiye bakıyorduk. Fakat o açıklama Verbisiest'in Çin'de yaptırdığı Resim:ChineseCelestialGlobe.JPG içindir sanırım. Adam 'ek' gibi bir şey:) Netice olarak resmin açıklama kısmında w:en:Armillary sphere hakkında kısaca yazılırsa söz konusu resim kullanılabilir bence. Takabeg ileti 19:40, 3 Temmuz 2008 (UTC)

 • Bilime dair daha güzel çizimler, fotoğraflar, şemalar, grafikler vb. de eklenebilir bence. --DsMuratileti 23:36, 8 Temmuz 2008 (UTC)
Kesinlikle haklısınız; bu konuda resimlerde ufak değişikliklere ve eklentilere giderek maddeyi geliştirebiliriz... ben şimdilik birkaç tane ekledim; uygun ve ilgi çekici resim görürseniz uygun yerlere eklemeniz çok faydalı olacaktır ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 22:58, 13 Temmuz 2008 (UTC)

Fransızca viki[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,"dahil edilmesi gerekilen başlık olarak aklında fikri olan var mı?" sorusunu görünce, aklıma Fransızca wikiye bakmak geldi. Onlar bilim maddesini şöyle hazırlamışlar: (Sadece fikir verebilir diye, ayrıntılara girmeden başlıkları hızlıca çevirdim ve tartışma sayfasında fazla yer kaplamasın diye viki düzeninde sıralamadım. Bilmem bir yararı dokunur mu? sevgiler , saygılar...)--Düşünenadam 21:28, 9 Temmuz 2008 (UTC) • Merhabalar,
 • Güzel bir fikir ^_^ Ben maddelere başlarken İngilizce ve Fransızca viki üzerinden gidiyorum genelde; bu maddede de Fransızca Vikiye baktım... fakat oradaki düzeni cidden sorunlu buldum; çok ama çok fazla başlığa ayırmışlar ve başlıkların bir kısmında doğru dürüst içerik yok; tek cümlelik veya hiç içeriksiz başlıklar var... bunun yerine temel başlık sayısını ortalama tutup, çok alt başlıklara inmeden kesintili değil de daha bütünsel bir anlatımı tercih ettim (İngilizce Viki ve Britannica'yı örnek aldım biraz)... Fransızca Vikiden bazı başlıklara değinsek güzel olur mesela; örneğin bilim ve din ile bilimcilik şu anda bizde yok, eklenmesi cidden yararlı olacaktır ^_^ Ben şu anda bilim tarihi kısmını tamamlamaya çalışıyorum... sanırım şu anki başlıklarımız + 1-2 başlıkla cidden dev gibi bir madde olacak; bunu da hesaba katarak çok da hantal olmayacak güzel bir madde çıkarabiliriz hep birlikte umarım... ^_^ Çok teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 22:57, 13 Temmuz 2008 (UTC)

Toplum bilimi - Siyaset bilimi[kaynağı değiştir]

 • Aynı başlık altında ele almaya başlamışız şimdi bu iki bilim dalını; ama aslında o kadar da (birlikte ele alınacak kadar) yakın değiller bence. Toplum bilimi olanı incelerken, siyaset bilimi olması gerekeni de belirtebilir ve genelde soyut "takılır" Face-smile.svg. --DsMuratileti 23:28, 17 Temmuz 2008 (UTC)
 • Merhabalar,
 • Tarihi planda birçok ortak ismi barındırdıkları için Astronomi&Fizik kısmında yaptığımız gibi yapalım demiştim - aynı isimler, benzer buluşlar iki kez tekrarlanmasın diye, ama önemli değil; ayırıyorum ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 08:10, 18 Temmuz 2008 (UTC)
 • Astronomi ile fiziği de ayırsak da olur Face-smile.svg... Toplum bilimi ve Siyaset bilimi yan yana gitmiştir hep; fakat aslında temel farklılıklar olduğu için ayrı ele almamızın daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Nasıl isterseniz... Neticede maddeyi oluşturan sizsiniz; ben de tribünden oturup ahkâm kesen seyirciler gibi oldum Face-smile.svg. İlginize teşekkürler, kolaylıklar... --DsMuratileti 08:58, 18 Temmuz 2008 (UTC)
 • Astronomi ile fiziği ayırmamız biraz sorunlu zira 19. yüzyıla kadar pek ayrıştırılmamışlar... tarihçeleri bu sebeple ayrı incelemek neredeyse imkânsız. İncelediğim birkaç bilim tarihi konulu metinde de genelde birlikte alındıkları için, daha önce Elmacenderesi'nin hazırlamış olduğu o bütünleşik başlığı ayırma gereği görmedim. Bu arada, lütfen, maddeleri oluşturanlar hepimiziz ^_^ Madde mülkiyetine girmesin ben sadece naçizane bir çalışma yapıyorum, her türlü fikir, değişiklik ancak maddeyi geliştirecektir, Vikipedi'ye yararlı olacaktır... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 10:24, 18 Temmuz 2008 (UTC)

Bilim Dalları[kaynağı değiştir]

Acaba Bilim Dalları şablonundaki tüm bilimler bu madde içinde birer başlık olsa iyi olmaz mı? Maddenin sistematiğini ayrıntılı incelemedim ama, bütünlük açısından bu dalların her birini ele almak iyi olur gibi geldi. Emek verenlere teşekkürler. --Yabancımsj 08:25, 18 Temmuz 2008 (UTC)

 • Merhabalar,
 • Şablonda düzeltme yaptım... zaten şu anda birçoğu mevcut kalanların da tarihçelerine kısa kısa değineceğim çalışmanın devamında ^_^ Bunula birlikte hukuk bir meslek midir bir bilim midir, meslek olan hukuk ile bilim olan hukuk ayrıştırılmalı mıdır vs. tartışmalarından dolayı hukuk başlığını ele almalı mıyız emin değilim - diğer Vikipedilerde bildiğim kadarıyla ele alınmıyor bu madde dahilinde. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 10:21, 18 Temmuz 2008 (UTC)
 • Açıkçası ben de o konuda bulaşabilirim maddeye diye düşünüyordum. Face-smile.svg Maddenin en.wiki'deki hali epey zayıf, diğer vikileri incelemedim. Burada bu başlığın konulup konulmaması konusunda ise karar topluluğun tabii. --Yabancımsj 15:53, 18 Temmuz 2008 (UTC)
Eğer bulaşma fikriniz varsa buyrun ^_^ Hukuk biliminin eklenmesi zarar vermez bence; sonuçta hukuk meslek mi bilim mi tartışmaları aslında bilim tanımı açısından da önemli. Ölçeği kaçırmadan kısaca bahsedilmesi güzel olabilir. Benim ana korkum konudan sapmamız, bu olmadığı sürece maddeyi geliştirecek her yeni başlık elbette yararlı olacaktır ^_^ Maddenin İngilizcedeki hâli zayıf diğer dillerdeki de pek iyi değil, biliyorum... genel olarak bilim tarihi konulu metinlerde pek yer verilmemesi ile birlikte diğer Vikilerin maddelerinde geçmemesi beni bu husuta kuşkuya düşüren şeydi. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 08:49, 19 Temmuz 2008 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Selam. Din ve Bilim alt başlığı yazarsanız Resim:Galileo facing the Roman Inquisition.jpg nasıl? Takabeg ileti 10:06, 25 Temmuz 2008 (UTC)

Harika ^_^ Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 20:59, 25 Temmuz 2008 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Solvay Konferansı'nda çekilen bu resim uygun bir yere eklenebilir mi? Resimdekiler (soldan sağa):

1. sıra: A. Piccard, E. Henriot, P. Ehrenfest, E. Herzen, Th. De Donder, E. Schrödinger, E. Verschaffelt, W. Pauli, W. Heisenberg, R.H. Fowler, L. Brillouin,

2. sıra: P. Debye, M. Knudsen, W.L. Bragg, H.A. Kramers, P.A.M. Dirac, A.H. Compton, L. de Broglie, M. Born, N. Bohr,

3. sıra: I. Langmuir, M. Planck, M. Curie, H.A. Lorentz, A. Einstein, P. Langevin, Ch. E. Guye, C.T.R. Wilson, O.W. Richardson

Teşekkürler --60.240.246.147 09:46, 4 Ağustos 2008 (UTC)

Bence güzel olacak. Bir de seçkin resim olabilir mi sizce? Solvay Konferansı maddesinin açılması gerekecek. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 14:04, 4 Ağustos 2008 (UTC)
 • Merhabalar,
 • Eklendi ^_^ Bence de seçkin seçilmesi gerekir bu fotoğrafın... tabii maddesinin de açılması gerekecek. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon ʘ mesaj 16:51, 4 Ağustos 2008 (UTC)
Ben ufaktan başladım. Khutuckmsj 17:11, 4 Ağustos 2008 (UTC)
 • Madde gayet güzel olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık--78.185.143.96 18:33, 17 Ağustos 2008 (UTC)

İspat bilimsel yöntem değildir.[kaynağı değiştir]

Bilimde ispat yoktur. Hele hele gözlem ve deneyler ispatlama yöntemi hiç değildir. Değişiklikleri geri alan kişi, bilimde ispat olduğunu kaynaklarıyla birlikte sunsun. İspat matematiksel bir yoklama türüdür. Bilimi yanlış şekilde sunmaktan vazgeçin.

Madde[kaynağı değiştir]

Madde gerçekten güzel, gerek içerik gerekse de görsellik 10 numara, katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkürler Durkin 16:34, 21 Haziran 2009 (UTC)

katılıyorum.81.215.7.75 00:12, 17 Aralık 2011 (UTC)

Din[kaynağı değiştir]

'Bilim' adlı maddede islam ve din sözcükleri çok fazla kullanılmış... Bunun iyi niyetle yapıldığını sanmıyorum. 'Aydınlık Türkiye' özgür ansiklopedine sahip çık! Bu imzasız yazı Avci (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bilim[kaynağı değiştir]

Bilgi insanların ögrenme,araştırma veya gözlem yoluyla elde ettigi olgudur Emel.gul (mesaj) 19:47, 5 Ekim 2016 (UTC)