Tarbosaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarbosaurus[1]
[1] 
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Klad Saurischia
Klad Theropoda
Üst familya: Tyrannosauroidea
Familya: Tyrannosauridae
Alt familya: Tyrannosaurinae
Cins: Tarbosaurus
Maleev, 1955
Tarbosaurus bataar
Maleev, 1955
Sinonimler
Tyrannosaurus bataar?
(Maleev, 1955)

Tarbosaurus (anlamı: "endişe verici kertenkele") yaklaşık 70 milyon yıl önce Geç Kretase Dönemi'nde Asya'da yaşamış bir tyrannosaurid theropod dinozor cinsi. Fosilleri Moğolistan'da bulunmuştur.[1]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

MPC_D 100 adlı örnek

Birçok türü adlandırılmış olmasına rağmen, çağdaş paleontologlar geçerli olarak sadece Tarbosaurus bataarı tanımaktadırlar. Bazı uzmanlar bu cinsi Kuzey Amerika'daki Tyrannosaurus'un bir Asya temsilcisi olarak görmektedirler. Tarbosaurus ve Tyrannosaurus eğer eş anlamlı değillerse bile en azından yakın ilişkili iki cins olarak kabul edilirler. Moğolistan'da bulunan başka bir cins olan Alioramus'un Tarbosaurus'un en yakın akrabası olduğu bazı bilim insanları tarafından düşünülmektedir.

Anatomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Restorasyonu

En iyi bilinen tyrannosauridler gibi, Tarbosaurus da yaklaşık altı ton ağırlığında, altmış adet büyük dişle donatılmış, iki ayağı üzerinde hareket eden büyük bir yırtıcıdır. Vücut büyüklüğüne göre orantısız küçük iki parmaklı ön ayaklara, benzersiz bir kilitleme mekanizmasına sahip alt çeneye sahip idi.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarbosaurus muhtemelen bir hadrosaur olan Saurolophus veya Sauropod Nemegtosaurus gibi diğer büyük dinozorları avlayan besin zincirinin en üstünde bir yırtıcı idi. Tarbosaurus'un çok iyi korunmuş eksiksiz kafatasları ve iskeletleri gibi fosilleri bulunmuş ve bu kalıntılarla onun filojenisi açısından bilimsel araştırmalarla kafatası mekaniği ve beyin yapısı üzerinde durulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Fossilworks: Tarbosaurus". fossilworks.org. 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Okuma materyali[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilim blogları[değiştir | kaynağı değiştir]