Tarantula

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarantula
Yaşadığı dönem aralığı: 23,03-0 myö
Neojen-günümüz 
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Euchelicerata
Alt sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
Familya: Theraphosidae
Thorell, 1869[1]
Çeşitlilik[2]
148 cins, 1,236 tür
Dağılımı

Tarantula, Tarantulagiller (Theraphosidae) familyasında sınıflandırılan ve yaklaşık olarak 1000 türü tanımlanmış, çeşitli büyüklüklerde ve sıklıkla tüylü örümceklere verilen genel isimdir. Bu madde yalnızca Theraphosidae familyasının üyelerini konu almaktadır ve aynı alt takım (Mygalomorphae) üyeleri olan ve "tarantula" adı verilen diğer örümcekleri anlatmamaktadır. Bazı tarantula türleri egzotik evcil hayvan pazarında popüler olmuştur. Evcil hayvan olarak beslenen bazı Yeni Dünya türlerin deriyi tahriş eden ve hatta gözlere de zarar verebilen kaşındırıcı tüyleri bulunur.[3]

Genel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Theraphosidae ailesi yaklaşık 900 türü içerisinde bulundurmaktadır ve genel özellikler şöyle sıralanabilirː 8 bacak, 2 kol (pedipalp) ve 2 diş.

Vücudu kaplayan annen tüyler. Theraphosidae ailesinin canlıları genel olarak nemli gölgelik alanlarda, ağaç kovuklarında, taşların altlarında vb. yerlerde yuva yaparlar.

Tarantulalar zehirlidirler fakat zehirleri normal bir insana büyük zarar verebilecek kadar değildir. Isırılan yerde 2-3 saat süreli kaşınma ve hafif kabarcıklar oluşabilir.

Yaşam alanları ve besinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD, Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika'da; Afrika genelinde; Asya'nın büyük kısmında ve Avustralya'nın tamamında çeşitli tarantula türleri görülür. Avrupa'da ise İspanya, Portekiz, Türkiye, güney İtalya ve Kıbrıs'ta bazı türler görülür.

Yaşadıkları bölgeler yağmur ormanları, çöllere yakın bölgeler, çayır gibi çeşitlilik gösterebilirler ancak bu alanlardaki ortak özellik nemlilik, karanlık ve saklanabilecekleri oyuklar, kayalar vb. cisimlerin olmasıdır.

Besin olarak genellikle bulabildikleri boylarına uygun böcekleri yerler. Ancak bazı büyük türlerin yetişkinlik dönemlerinde fare, kuş gibi hayvanları yakaladıkları görülmüştür.Ancak gene de insanlar kendi can güvenlikleri söz konusu olduğunda, zehirli olup olmadığını bilmiyorsa bu hayvanlardan uzak durması tavsiye edilir.

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 2012 rakamlarına göre Chaetopelma cinsinden 3 türü (Chaetopelma olivaceum, Chaetopelma concolor, Chaetopelma altugkadirorum) bulunur.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Opatova, Vera; Hamilton, Chris A.; Hedin, Marshal; Montes De Oca, Lauren; Král, Jiři; Bond, Jason E. (2019), "Phylogenetic Systematics and Evolution of the Spider Infraorder Mygalomorphae Using Genomic Scale Data", Systematic Biology, 69 (4), ss. 671-707, doi:10.1093/sysbio/syz064 
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; NMBE isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Blaikie, Andrew J; John Ellis; Roshini Sanders; Caroline J. MacEwen (24 Mayıs 1997). "Eye disease associated with handling pet tarantulas: three case reports". BMJ. 314 (7093). ss. 1524-5. doi:10.1136/bmj.314.7093.1524. PMC 2126783 $2. PMID 9183200. 
  4. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)