Lycosidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Kurt örümceği
Örü memesine yapışık yumurta kesesini taşıyan bir kurt örümceği
Örü memesine yapışık yumurta kesesini taşıyan
bir kurt örümceği
Wolf spider focus bracket02.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Alt âlem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Araneae
Alt takım: Araneomorphae
Familya: Lycosidae
Sundevall, 1833
Distribution.lycosidae.1.png
Alt familyalar

Metne bakınız.

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Lycosidae ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Lycosidae ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Hogna carolinensis
Arizona'dan bir kurt örümceği.
Kuru otlardan yaptığı yuvasının girişinde avını bekleyen bir kurt örümceği
Yumurtadan yeni çıkmış yavrularını sırtında taşıyan bir kurt örümceği. Yumurta keselerinden çıkan yavrular ilk haftalarını ana örümceğin sırtında, toplu halde geçirirler.
Yumurtadan yeni çıkmış yavrularını birkaç hafta sırtında taşıyan bir kurt örümceği.
Yumurta kesesini taşıyan bir kurt örümceği
Kazdığı yuvasına yumurta kesesini yerleştirken kendini tehlikede hisseden bir kurt örümceğinin savunma ve saldırı pozisyonu

Kurt örümceğigiller (Lycosidae), 102 cins ve 2300 tür [1] ile temsil edilen örümcek familyası.

Latince bilim adı Eski Yunanca λύκος 'kurt' sözünden gelir. Keskin gözleri olan çevik avcılardır. Avlarını arayarak ya da bekleyerek bulurlar. Genelde yalnız yaşayan ve tarantulayı andıran ufak örümceklerdir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Familya teşhis anahtarı (Türkiye için): 8 gözlü. IV. yürüme bacağının metatarsus’u calamistrum’suz, örü memelerinin önünde cribellum bulunmaz. Gözler dağınık, sternum önde labium ile birleşmiş değildir. Ön orta gözler birbirinden ayrı, geriye kalan gözler yanlarda üçlü gruplar oluşturmaz, bacaklar dikkat çeker derecede uzun değildir, tarsus’lar tek parça halindedir. Prosoma’nın gözleri taşıyan ön kısmı düzdür; orta ve arka örü memeleri dikkat çeker derecede küçük değildir, ön örü memeleri birbirine bitişik olup koni oluşturmaz. Gözler iki sıraya dizili, ön orta gözler dikkat çeker derecede büyük değil, II. ve III. sıra gözler dikdörtgen oluşturmaz, arka sıra gözler belirgin iç bükeydir. Arka sıra gözler iki ayrı sıra oluşturacak derecede kuvvetli iç bükey, arka orta ve yan göz ekseni ön orta gözler arasında kalan eksen ile prosoma’nın önünde ve arka orta ile yan göz arasındaki mesafe kadar uzakta kesişir[2].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyları 1 ilâ 30 mm arasında değişkenlik gösterir. Sekiz gözlü örümceklerdendir. Bütün gözler koyu, iki sıraya dizilidir. İlk sıra dört küçük gözden, ikinci sıra ise ortada iki çok büyük göz, arka yanlarda ise orta büyüklükte iki gözden oluşur. Keliserler şişkincedir, oluğun iç kenarında iki-üç diş mevcuttur. Bacaklar kuvvetli, hemen her segment dikenler ve bazen uzun bir trichobothria ile donatılmıştır. Opisthosoma çoğunlukla belirgin bir folium bulundurur. Yumurta keselerini örü memelerine yapışık olarak taşırlar. Yumurta keselerinden çıkan yavrular ilk haftalarını ana örümceğin sırtında, toplu halde geçirirler[2]..

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıyılardan iç bölgelere kadar her yerde bulunabilir. Çalılıklar, ormanlar, nemli kıyı ormanları, dağ çayırları ve yerleşim kıyılarında görülebilir. Avlarını yuvasında bekleyen türleri yuvaları için kuru ot, yaprak ve çakıl taşlarını kullanır[2] .

Tehlikesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu türü insanlar için fazla zararlı değildir; genelde zehirleri kaşıntılı hafif ağrı verir. Fakat bazı Güney Amerika türlerinin ısırığı nekrotik olup tıbbi müdahale gerektirebilir.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün dünyada yayılım gösterir.

Alt familyaları ve Cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 5 alt familya (Allocosinae , Evippinae , Lycosinae , Pardosinae , Piratinae) ve 12 cinste toplanan 77 türü bulunur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The World Spider Catalog, Version 11.5 by Norman I. Platnick
  2. ^ a b c Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  3. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)