Salticidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salticidae
Yaşadığı dönem aralığı: 0 Ma
Günümüz-Palaojen 
Mystaceus.jpg
Dişi Phidippus mystaceus (üstte)
Jumping Spider Eyes.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
İnfra takım: Araneomorphae
Familya: Salticidae
Blackwall, 1842
Alt familyalar

Aelurillinae
Agoriinae
Amycinae
Ballinae
Dendryphantinae
Euophryinae
Hasariinae
Heliophaninae
Hisponinae
Lyssomaninae
Marpissinae
Myrmarachninae
Pelleninae
Plexippinae
Salticinae
Spartaeinae
Synagelinae

Synemosyninae
Distribution.salticidae.1.png
Dişi Platycryptus undatus
Av sırasında Salticus scenicus
Marpissa muscosa

Salticidae, 500 cins ve 5000 tür [1] ile temsil edilen örümcek familyası.

Bazı cinslerde ilk yürüme bacağı çifti diğerlerinden kalın, kuvvetli ve daha uzundur. Sıcak havalarda daha aktif hale gelir, oradan oraya sıçrayarak avlanırlar. Sıçrayıcı örümcek adıyla da bilinse de tek sıçrayan örümcek grubu bunlar değildir. Lycosidae (kısmen), Clubionidae, Oxyopidae üyeleriyle Agelenidae familyasından Textrix cinsi de sıçrayıcıdır.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Familya teşhis anahtarı (Türkiye için): 8 gözlü. IV. yürüme bacağının metatarsusu calamistrumsuz, örü memelerinin önünde cribellum bulunmaz. Gözler dağınık, sternum önde labium ile birleşmiş değil. Ön orta gözler birbirinden ayrı, geriye kalan gözler yanlarda üçlü gruplar oluşturmaz, bacaklar dikkat çeker derecede uzun değil, tarsus’lar tek parça halinde. Prosomanın gözleri taşıyan ön kısmı düz; orta ve arka örü memeleri dikkat çeker derecede küçük değil, ön örü memeleri birbirine bitişik olup koni oluşturmaz. Gözler üç sıraya dizili, ön orta gözler dikkat çeker derecede diğerlerinden büyük, II. ve III. sıra gözler prosoma yanlarında yer alıp dikdörtgen oluşturur, II. sıra gözleri fark edilmeyecek derecede küçüktür[2].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Sekiz gözlü örümceklerdendir. Karapaks dikdörtgen veya kare şeklindedir. Gözlerden dördü dikkat çeker derecede iri olup, öne doğru çıkıktır. Bu iki özellikleriyle diğer örümceklerden rahatlıkla fark edilirler[2].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Değişik habitatlarda yaşarlar. Tropikal ormanlar, çalılık araziler, çöller, gelgit bölgeleri, hatta dağlar bu değişik habitatlardan bir kısmıdır. Euophrys omnisuperstes türüne Everest tepesinde de rastlanmıştır.[3]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Filogenetik ve morfolojik analizler sonucu oluşturulan Salticidae monofilisi, 3 ana koldan oluşur: Lyssomaninae, Spartaeinae ve Salticoida. Familya üyelerinin % 90 ı Salticoida grubunda yer alır.

Lyssomaninae

Spartaeinae

Salticoida

Amycoida

Astioida

Aelurilloida

Euophryinae

Heliophaninae

Marpissoida

Marpissinae

Dendryphantinae

Plexippoida

Pelleninae

Plexippinae

Fosilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulunan fosil örnekleri çok azdır ve hepsi de Senozoik zamana tarihlenir. En eski fosilleri Eosen döneminden kalma Baltık kehribarlarında görülür. Az sayıdaki diğer fosiller ise Chiapas ile Dominik kehribarlarında bulunmuştur.[4]

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 36 cinste toplanan 89 türü bulunur.[5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maddison, Wayne P.; Bodner, Melissa R.; Needham, Karen M. (6 Ekim 2008). "Salticid spider phylogeny revisited, with the discovery of a large Australasian clade (Araneae: Salticidae)". Zootaxa. Cilt 1893. ss. 49-64.  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)
  2. ^ a b Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  3. ^ Wanless, F. R. (1975). "Spiders of the family Salticidae from the upper slopes of Everest and Makalu". Bulletin of the British Arachnological Society. Cilt 3. ss. 132-136. 
  4. ^ David Edwin Hill (2009). "Salticidae of the Antarctic land bridge" 15 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., PECKHAMIA 76.1, 7 October 2009, 1―14
  5. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)