Theridiidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theridiidae
Enoplognatha ovata.JPG
Enoplognatha ovata (üstteki)
Latrodectus mactans (alttaki)
Black Widow Spider 07-04-20.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Araneoidea
Familya: Theridiidae
Sundevall, 1833
Distribution.theridiidae.1.png

119 cins, 2.324 tür

Theridiidae, bütün dünyada yaygın 119 cins ve 2.324 tür [1] ile temsil edilen örümcek familyası. En çok tanınan türü karadul (Latrodectus mactans) örümceğidir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Familya teşhis karakteri (Türkiye için) : Tarsus IV ventralinde yer alan testere dişli kıllar bir tarak oluşturur, bacaklar sık olmayan ince dikenler ile donatılmıştır[2].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyları 1–10 mm arasında değişir. Sekiz adet olan gözler iki sıra halinde dizilmiş olup heterojendir. IV. Bacak tarsusunun ventralinde yer alan ve sayıları altı ile on arasında değişen, testere dişi gibi tırtıklı dikenlerin oluşturduğu «tarak organ» bu familya için karakteristiktir. Ancak bu yapı yavru bireylerde ve bazı ergin erkeklerde pek gelişmemiş olduğundan rahatlıkla fark edilmeyebilir. Birçok erkekte ve bazı dişilerde ses çıkarma organı bulunur.[2].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağları kompleks yapıdan birkaç bağlantıdan oluşan basit tuzaklara kadar değişir[2]. İnsana yakın yaşayan sinantroplar (Steatoda, Parasteatoda) ya da çayırlarda ağ örenler (Phylloneta, Enoplognatha) gibi çok değişik habitatlarda görülebilen büyük familyadır.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya çapında yayılım gösterir.

Alt familyaları ve cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 31 cinste (Achaeridion, Anatolidion, Anelosimus, Argyrodes, Asagena, Coscidina, Crustulina, Cryptachaea, Dipoena, Enoplognatha, Episinus, Euryopis, Heterotheridion, Kochiura, Lasaeola, Latrodectus, Neospintharus, Neottiura, Paidiscura, Parasteatoda, Pholcomma, Phoroncidia, Phycosoma, Phylloneta, Platnickina, Robertus, Simitidion, Sardinidion, Steatoda, Theridion, Yaginumena) toplanan 77 türü bulunur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick". 22 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2012. 
  2. ^ a b c Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  3. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]