Clubionidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clubionidae
Clubiona trivialis2.jpg
Clubiona trivialis (üstte) Clubiona pallidula (altta)
Clubiona pallidula w 080607.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: incertae sedis
Familya: Clubionidae
Wagner, 1887
Distribution.clubionidae.1.png
Cinsler

Metne bakınız.

Clubionidae, bütün dünyada yaygın 17 cins ve 563 tür [1] ile temsil edilen örümcek familyası. 5–8 mm boyunda koyu renkli gececil örümceklerdir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Familya teşhis karakteri (Türkiye için) : Ön örü memeleri çoğunlukla konik, kaidede birbirine yakın, ön ve arka memeler eşit uzunlukta ve uçta birleşerek koni oluşturur, orta memeler hiç fark edilmez[2].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel görünümü Gnaphosidae familyasına benzer; onlardan ayıran en önemli özellik, arka orta gözlerin yuvarlak olup, oval veya üçgenimsi olmaması ve ön örü meme çiftinin birbirine çok yakın olmasıdır. Ayrıca Clubionidae’nin birçok cinsinde tarsal tırnaklar tarak dişlidir[2]..

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Gnaphosidae ile hemen hemen aynı habitatlarda yaşarlar; ancak Gnaphosidae çoğunlukla taş, kütük, kabuk altlarını tercih ederken Clubionidae daha çok kurumuş, bükülmüş yaprak içlerini tercih eder[2].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya çapında yayılım gösterir.

Cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de tek cinste (Clubiona) toplanan 7 türü bulunur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick". 3 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2012. 
  2. ^ a b c Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  3. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)