Thomisidae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomisidae
Xysticus.spec.6891.jpg
Maggia fg53.jpg
Xysticus sp. (üstteki) Thomisus onustus (alttaki)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Euchelicerata
Alt sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
Familya: Thomisidae
Sundevall, 1833
Distribution.thomisidae.1.png
Ozyptila praticola
Diaea dorsata
Misumenoides formocipes

Thomisidae, bütün dünyada yaygın 174 cins ve 2042 tür [1] ile temsil edilen benzerliğinden dolayı yengeç örümceği adıyla da anılan örümcek familyası.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Familya teşhis karakteri (Türkiye için) : Ön ve arka orta gözler dikdörtgen oluşturur, I. ve II. bacaklar önce yana, sonra öne doğru uzanmış, eşit uzunlukta ve III. ve IV. bacaklardan daha uzundur[2].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Görünüşleri yengeci andırdığından ve yana hareketlerinden dolayı yengeç örümcekler olarak adlandırılırlar. Kendilerini kamufle ederek avlanırlar. Bulundukları ortamın rengine adapte olarak değişik renklerdedir. Başın lateralinde gözler geniş bir görüş açısı sağlar. Bu örümceklerin büyük bir kısmı çiçekli bitkiler üzerinde bulunur. Ön iki bacak oldukça gelişmiştir. Opisthosoma çeşitli şekillerde olup daha çok daire ya da ovaldir.[2].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya çapında yayılım gösterir.

Cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 14 cinste (Coriarachne, Cozyptila, Diaea, Ebrechtella, Heriaeus, Misumena, Monaeses, Ozyptila, Pistius, Runcinia, Synema, Thomisus, Tmarus, Xysticus) toplanan 86 türü bulunur.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick". 15 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2012. 
  2. ^ a b Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  3. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)