Subatuk, Oltu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Subatuk
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Oltu
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.621 m (5.318 ft)
Nüfus
 - Toplam 40
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25400
İnternet sitesi:

Subatuk, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir mahalledir. Eski adı Cücürüs'tür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oltu'nun yerleşim olarak en eski köylerinden birisidir. Şu an Oltu'ya bağlı mahalledir. Selçuklular, Osmanlılar hüküm sürmüştür. Ermeniler de bir dönem burada yaşamış olup izlerini görmek mümkündür. Kilise, maşatlık, Ermeni yaylasından kalıntılar günümüze ulaşmıştır. Cücürüs adı bu dönemden kalmıştır. Aynı zamanda Rusya ile sınırı belirleyen sınır taşları ve mevziler de mevcuttur

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürü, gelenek ve görenekleri sadece Erzurum'a özgü değil, kendine has özellikler de taşımaktadır. Davul-zurna ile oyunlar oynandığı gibi tulum eşliğinde de oyunlar sergilendiği geçmişte belirlenmiştir. Mahallenin mantısı, tatar böreği ve hasuta tatlısı meşhurdur. Mısır unundan yapılan kuymak da ayrı bir yer tutar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 112 km, Oltu ilçesine 6 km uzaklıkta olup ilçeye en yakın ikinci köydür. Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğusunda yer alır.Topraklarının bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Mahallenin büyük üç dağı vardır.Bu dağlar Lencin, Soğul ve Karagüney'dir. Mahallenin iki yaylası vardır. Eskiden yazları mahalle halkının çıktığı yaylaya şimdilerde gezme ve piknik amacıyla gidilmektedir. Oltu'nun en küçük köy/mahallelerinden birisidir. Muhteşem manzarası vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Fakat, Oltu'nun genelinde olduğu gibi iklimi Erzurum'a nazaran daha ılımandır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 102
2000 158
1997 101

İstanbul, Ankara, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli gibi şehirlere ve yurtdışına göç vermiştir. Nüfusun bir bölümü ise ilçeye inmiştir. Yaz mevsiminde nüfus artmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Genellikle buğday, arpa, mısır, fasulye ekilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede bir okul bulunmaktadır fakat yeterli öğrenci olmadığı için 2006'dan beri kullanılmamaktadır. Öğrenciler ilçede yatılı okulda veya taşımalı sistemle eğitim ve öğrenimlerine devam etmektedirler. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]