Orucuk, Oltu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Orucuk
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Oltu
Coğrafi bölge KaradenizBölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 544
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25400
İnternet sitesi: [2]

Orucuk, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oltu'nun en eski köylerinden biri olan Orcuk Köyü 1877-1878 Osmanlı - Rus Savaşı (93 Harbinde) sonunda Oltu, Ruslar tarafından alınınca, Narman'a (lyd kasabasına) bağlanmıştır. Bu durum Oltu'nun kurtuluşuna kadar (kırk yıl) öyle devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı öncesi bir dönem de ara nahiye ola­rak kalmıştır.

Oltu’nun Rus işgalinden kurtuluşundan sonra Orcuk Köyü tekrar Oltu'ya bağlanmıştır. Kurtuluş Savaşından sonra Orcukluların bir kısmı Oltu'nun en yakın köylerinden olan Subatık ve Sarısaz'a giderek yerleşmişlerdir. 1930'lu yıllarda yine Orcuklu birkaç aile Oltu Çayını geçerek mahallenin karşısın- daki araziye yerleşip burayı yeni bir köy haline getirmişlerdir. Böylece Küçük Orcuk Köyü oluşmuştur. Şu anda Küçük Orcuk Köyü Oltu - Erzurum asfaltına yakın bahçelik şirin bir köydür. Küçük Orcuk'un her şeyi Büyük Orcuk'la beraberdir. Ancak yakın tarihte bürokratik işlerin kolay yürümesi için muhtarlık ayrılmıştır. Diğer yandan 1960 yıllarda Büyük Orcuk Köyü'nde büyük bir sel felaketi yaşanınca mağdur olan 13 aile Oltu - Erzurum asfaltı kenarında devletçe yapılan konutla­ra yerleştirilmiştir Böylece Onüçevler Mahallesi ya da sonraki adıyla Orta Orcuk Köyü oluşmuştur. Yalnız Orta Orcuk’la Büyük Orcuk’un muhtarlıkları birdir. Orta Orcuk Köyüde gelişmiş yeşil bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dadaş kültürü hakimdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 95 km, Oltu ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 544
1997 518

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak 6. SINIFTAN İTİBAREN KÜÇÜK ORCUK'A TAŞIMALI eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin 3 değişikiçme suyu şebekesi VARDIR kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. sağlık evi ve bir ebesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Türkcell gsm hattı çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]