Orucuk, Oltu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Orucuk
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Oltu
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 544
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25400
İnternet sitesi: [2]

Orucuk, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.

   KÖYÜN TARİHÇESİ
Oltu'nun en eski köylerinden olan Orcuk Köyü 1877-1878 Osmanlı - Rus Savaşı (93 Harbinde) sonunda Oltu, Ruslar tarafından alınınca, Narman'a (lyd kasabasına) bağlanmıştır. Bu durum Oltu'nun kurtuluşuna kadar (kırk yıl) öyle devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı öncesi bir dönem de ara nahiye ola­rak kalmıştır.

Oltu’nun Rus işgalinden kurtuluşundan sonra Orcuk Köyü tekrar Oltu'ya bağlanmıştır. Kurtuluş Savaşından sonra Orcukluların bir kısmı Oltu'nun en yakın köylerinden olan Subatık ve Sarısaz'a giderek yerleşmişlerdir. 1930'lu yıllarda yine Orcuklu birkaç aile Oltu Çayını geçerek köyün karşısın- daki araziye yerleşip burayı yeni bir köy haline getirmişlerdir. Böylece Küçük Orcuk Köyü oluşmuştur. Şu anda Küçük Orcuk Köyü Oltu - Erzurum asfaltına yakın bahçelik şirin bir köydür. Küçük Orcuk'un her şeyi Büyük Orcuk'la beraberdir. Ancak yakın tarihte bürokratik işlerin kolay yürümesi için muhtarlık ayrılmıştır. Diğer yandan 1960 yıllarda Büyük Orcuk Köyü'nde büyük bir sel felaketi yaşanınca mağdur olan 13 aile Oltu - Erzurum asfaltı kenarında devletçe yapılan konutla­ra yerleştirilmiştir Böylece Onüçevler Mahallesi ya da sonraki adıyla Orta Orcuk Köyü oluşmuştur. Yalnız Orta Orcuk’la Büyük Orcuk’un muhtarlıkları birdir. Orta Orcuk Köyüde gelişmiş yeşil bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 95 km, Oltu ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 544
1997 518

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

    2009 - Hüseyin Gürsoy
2004 - Hüseyin GÜRSOY
1999 - Hüseyin GÜRSOY
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 6. SINIFTAN İTİBAREN KÜÇÜK ORCUK'A TAŞIMALI eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün 3 değişikiçme suyu şebekesi VARDIR kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. sağlık evi ve bir ebesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Türkcell gsm hattı çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]