Cleveland, Yorkshire

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cleveland, İngiltere'nin kuzeydoğusunda tarihsel bir coğrafi bölge ve bir dönem aynı adla yerel yönetimli vilayet alanı. Cleveland adını güneyinde bulunan tepeliklerden alır ve aslen cliff-land: Sarp kayalıklı yer deyişinden türemiştir. Coğrafi olarak North Riding of Yorkshire' ı kapsayarak Tees Irmağı'nın güneyinde bulunur ve doğusunda Kuzey Denizi ile çevrilidir. Guisborough, 19. yüzyılda Middlesbrough'un yükselişine kadar en geniş kasabasıydı.

1974'te, 1972 tarihli Yerel Yönetim Yasası ile Metropoliten Olmayan Cleveland Kontluğu adı altında aynı adla bir yönetim birimi oluşturuldu. Cleveland adını buradaki tarihsel bölgeden alsa da yeni kurulan yönetim alanı bu bölgenin tamamını kapsamadı. Buna ek olarak hiçbir zaman Durham Kontluğuna bağlı olmamış Tees Irmağı'nın kuzeyindeki bir kısım arazi yeni Cleveland Kontluğuna dahil edildi. Cleveland Kontluğu, Teesside kentsel alanı etrafında şekillendi. Middlesbrough, Stockton-on-Tees, Hartlepool ve Redcar yerleşim alanlarını içinde bulundurdu.

1996' da bağlı bulunan ilçeleri birer birimsel yönetim yapısına dönüştürülerek Cleveland Kontluğu Yönetimi iptal olundu. Tees, North Yorkshire ve Durham Kontluğu arasında bir sınıra sahip olarak yeniden oluşturuldu ve sadece törensel amaçla Durham Kontluğuna bağlandı.[1]

Yeraltı kaynakları ve sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cleveland 19. yy'da demirin bulunması ile merkezi bir rol oynayan önemli bir sanayi mirasına sahip oldu. Bu da Middlesbroguh'un birkaç on yıl içinde küçük bir köyden önemli bir sanayi kentine dönüşmesine yol açtı. Bölgenin güneyinde yer alan Cleveland Tepeleri, demir taşının bulunması ile Tees Irmağı boyunca kurulan Yüksek fırın sanayi tesisinin tedarikçi alanı oldu. Middlesbrogh' taki Teesport hâlen İngiltere'nin başlıca deniz limanlarından birisidir. 20. yy'daki zirvesinden düşüş gösterse de Middlesbrogh ve Redcar arasında kalan alan hâlen birçok sanayi tesisini barındırmaktadır. Bölge petrokimya ve petrol arıtım tesisleri ve ağır metal sanayisi ile İngiltere'nin önemli sanayi alanlarından birisidir.

Cleveland kontluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

1709 tarihli Kirkleatham Free School, şimdi Kirkleatham Eski Konak Müzesi 'dir.

Kontluğun kuruluş ve iptali[değiştir | kaynağı değiştir]

Cleveland bölgesi birçok kısmı ile birlikte 1974 ve 1996 yılları arasında aynı adla, North Riding of Yorkshire ve Durham Kontluğunun bazı kısımlarını içine alarak bir Metropoliten Olmayan Kontluk olarak kuruldu. Geleneksel coğrafi alanı ile birebir örtüşmeyen bir biçimde, Tees Irmak ağzı ile ırmağın her iki tarafında kalan alanları da içine aldı. Bölgenin geleneksel bir bölümü olarak bulunan en güney alanı bu idari birimden hariç tutuldu.

Cleveland Kontluğuna dahil olan dört bölge:

Kontluk kuzeyde Durham Kontluğu ve güneyinde North Yorkshire ile çevrili olup doğusunda Kuzey Denizi bulunmaktadır.

1996' da Langbaurgh-on-Tees yeniden Redcar ve Cleveland olarak adlandırılarak Cleveland Kontluğu iptal olundu. Bunun yerine dört birimsel otorite oluşturuldu. Lord Lieutenant görevi, Durham ve North Yorkshire Kontluklarına bölünerek iptal olundu. Buna rağmen Cleveland Polis Teşkilatı ve diğer çalışma kurumları 4 alanı kapsar biçimde bırakıldı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Roseberry Topping, Antik Cleveland' in en uzun süreli sembollerinden birisidir.

Alan coğrafi bakımdan birçok çeşit özelliğe sahiptir. Cleveland' in alçakta kalan birçok bölgesi tarım alanıdır. Doğu Cleveland kuzey kayalıklar zinciri ile bitişiktir. Güney Cleveland' de çok sayıda tepe bulunmaktadır. Roseberry Topping tepesi, Cleveland' in en çok tanınan sembolüdür.

Coğrafi yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba ve köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cleveland ile kardeş iki şehir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ OPSI 7 Ocak 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - Cleveland (Further Provision) Order 1995
  2. ^ "Sister Cities International (SCI)". Kardeş Şehirler Uluslararası Sitesi. 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]