Wuxi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 31°34′N, 120°18′E

Wuxi
无锡
—  Yöre Düzeyinde Belediye  —
Wuxi collage.jpg
Wuxi'nın Çin Halk Cumhuriyeti'da bulunduğu yer
Wuxi
Wuxi
Koordinatlar: 31°34′K 120°18′D / 31.567°K 120.3°D / 31.567; 120.3
Ülke Çin Halk Cumhuriyeti Çin
Eyalet Jiangsu
Yüzölçümü
 - Toplam 4.787,61 km2 (1.848,5 mi2)
Nüfus (2010)
 - Toplam 6.372.624
İnternet sitesi: http://www.wuxi.gov.cn/

Wuxi (ya da Vuşi, Çince: 无锡), Çin'in Jiangsu yönetim bölgesinin güneyinde kent ve yöre düzeyinde belediye. Tai Gölünün kuzeydoğu ucu yakınında, Büyük Kanalın Xicheng Kanalıyla birleştiği noktada yer alır. Jiangsu'nun güneyinde temel ulaşım sistemini oluşturan yoğun suyolları ve kanallar ağının en önemli merkezidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yangtze Nehri deltasında kurulan ilk yerleşmelerdendir. Önceleri bir kalay deposu olarak biliniyordu; Batı (Eski) Han Hanedanı döneminde (MÖ 206-MS 25) kalay rezervlerinin tükenmesi nedeniyle adı "kalayı olmayan" anlamında Wuxi olarak değiştirildi. 3. yüzyıl sonlarından başlayarak Biling (Changzhou) komutanlığına bağlandı. Yuan Hanedanı döneminde (1206-1368) bağımsız bir yöre yapıldığı kısa bir süre dışında bu konumunu sürdürdü.

Tai Gölü çevresindeki verimli topraklara dayalı önemli bir tahıl üretim bölgesinde bulunan Wuxi, Büyük Kanalın tamamlandığı 609'dan başlayarak başkente gönderilen tahılın yükleme merkezi oldu. Büyük Kanal'ın 1850'lerde önemini yitirmesinden sonra da denizyoluyla Tianjin'e gönderilmek üzere Şanghay'a tahıl ihraç edilen bir nokta olarak önemini korudu. 1908'de doğuda Şanghay'a ve kuzeybatıda Zhenjiang ile Nanjing'e demiryolu bağlantılarının tamamlanmasıyla tahıl ticareti daha da gelişti.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pamuklu dokuma ve ipek ipliği üretiminin çok eskiye dayandığı kentte, çoğu Wuxi'li tüccar ailelerinden gelen Şanghaylı sanayicilerin yatırımlarıyla 1894'te dokuma fabrikaları, 1904'te de ipek ipliği işletmeleri açıldı. İki kent arasındaki sıkı bağlardan dolayı, II. Dünya Savaşı öncesinde Wuxi halk arasında "Küçük Şanghay" olarak bilinirdi. Wuxi günümüzde Çin'in en büyük ipek ipliği merkezidir. Pamuklu dokuma sanayisi de önemlidir ve kentteki en yaygın sanayidir. Kentin pamuk ipliği yalnız Wuxi'de değil, Changzhou ve Suzhou'da, ipek ipliğiyse daha çok Suzhou ve Şanghay'da dokunur. Öteki eski sanayi kuruluşları arasında un değirmenleri, pirinç işleme ve yağ fabrikaları sayılabilir. Modern sanayinin geliştiği 1950'lerden sonra imalat aletleri ve dizel motorları başta olmak üzere bir makine sanayisi merkezine dönüşen kentte elektrik donanımı ve kablo, kazan ve her türden dokuma makineleri de imal edilir.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Wuxi'nin tarım ürünlerinin toplanmasındaki rolü sürmekle birlikte ticaret merkezi olarak önemi azalmıştır. Giderek önemi artan bir gelir kaynağı da kentin parkları ve tarihsel kalıntıların yanı sıra özenle korunmuş doğal güzelliklere bağlı olarak gelişen turizmdir.

Yöredeki güzel manzaralı yerlerin başında gelen göl kıyısında sanayinin gelişimi sınırlandırılmıştır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Wuxi, Şanghay-Nanjing Şehirlerarası Yüksek Hızlı Demiryolu hattı'nın üzerindeki 20 duraktan biridir. 2004'ta açılan Wuxi Havalimanı şehir merkezine 14 km uzaklıktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]