Son Durak 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Son Durak 3
Final Destination 3

Film afişi
Yönetmen James Wong
Yapımcı Craig Perry
Glen Morgan
James Wong
Warren Zide
Yapımcı:
Sheila Hanahan
Yardımcı yapımcı:
Art Schaeffer
Yardımcı yapımcı:
Toby Emmerich
Richard Brener
Matt Moore
Senarist Glen Morgan
James Wong
Karakterler:
Jeffrey Reddick
Oyuncular Mary Elizabeth Winstead
Ryan Merriman
Kris Lemche
Alexz Johnson
Amanda Crew
Texas Battle
Chelan Simmons
Crystal Lowe
Sam Easton
Maggie Ma
Gina Holden
Jesse Moss
Müzik Shirley Walker
Görüntü yönetmeni Robert McLachlan
Kurgu Chris G. Willingham
Dağıtıcı New Line Cinema
Türü Korku, Gerilim
Çıkış tarih(ler)i 10 Şubat 2006
[1]
Süre 93 dak.
Ülke  Kanada
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Bütçe 34.000.000 $
Hasılat 113.270.608 $[2]
Önceki film Son Durak 2
Devam filmi Son Durak 4
Diğer adları Final Destination 4

Son Durak 3 (Özgün adı: Final Destination 3), yönetmenliğini James Wong'un yaptığı, başrollerinde ise Mary Elizabeth Winstead ve Ryan Merriman'ın yer aldığı ABD yapımı gerilim filmi. Son Durak serisinin üçüncü filmidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezuniyet gecesinde yapılan eğlenceye katılmak üzere lunaparka giden Wendy, hız trenine bindikleri sırada hayalle gerçek arasında korkunç bir kabus görür. Çünkü bindikleri tren onlara eğlence yerine ölüm saçacaktır. Kabus gören Wendy Trenden hemen inmek ister ve arkadaşı Kevin'da onunla iner. Birkaç dakika sonrada arkadaşlarının feci şekilde ölümüne tanık olurlar.

Hikayenin bundan sonrası önceki serilerde olduğu gibi yine aynı biçimde devam ediyor ve gençlerle Azrail arasında ölüm kalım mücadelesi için düello başlıyor.

Çekim[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin çekimleri Vancouver'da gerçekleşmiştir.

Ölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ashley Freund ve Ashlyn Halperin[değiştir | kaynağı değiştir]

(Chelan Simmons, Crystal Lowe)

Ölüm nedeni: Solaryumda yanma

Ashley ve Ashlyn mezuniyet öncesi solaryuma girmek isterler.Sorumlu kişi çok konuştuğu için sabit telefondan konuşmaz ve cep telefonu ile birlikte dışarı çıkar.Bu sırada Ashley ve Ashlyn solaryuma girerler ama etraf sallanır ve cd rafı kapakların arasına girer ve sıcaktan içecekleri sistemin içine damlayınca sıcaklık artar ve orada yanarak ölürler.

Frankie Cheeks[değiştir | kaynağı değiştir]

(Sam Easton)

Ölüm Nedeni: Kaza da beynine iş makinası girmesi

Ashly ve Ashlyn'in ölümünden sonra Wendy kendini kötü hissetmektedir.Kevin ile birlikte yemek yemeye giderler ama ölüm onları takip etmektedir ve arabaya serviste önlerinde Frankie vardır orada bir iş aracının elfreni düşer ve araba yokuşa aşağı gelmektedir bu arada Wendy ve Kevin kaçsalarda Frankie'nin (sapık olan) kafasına kamyon motorunun pervanesi girer ve Wendy ve Kevin'in üzerine kanlar ve beyni fışkırır. Sonra motorun pervanesi çalışır ve kafası iyice delinir.

Lewis Romero[değiştir | kaynağı değiştir]

(Texas Battle)

Ölüm Nedeni: Kafasının ağırlıklar tarafından ezilmesi.

Frankie öldükten sonra Wendy ve Kevin, Lewis'i uyarmaya giderler. Çünkü sıra ondadır. Eyalet takımının adı Sultans (Sultanlar)'dır ve Queen'lere (Kraliçeler) karşı rakiplerdir. Wendy ve Kevin onu uyarır ve öleceğini ve sırada onun olduğunu söylerler. Lewis hiç aldırmaz ve onların saçmaladığını düşünür. Sonra Ölümün canı cehenneme diye bağırır. Bu sırada birinin dişi kopar sonra oda halterliye çarpar. Oluşan sarsıntıdan duvardaki kılıçlı tablo spor aletinin ipini keser. Lewis ölümün canı cehenneme diye yine bağırır. Aleti kullanırıken kafası spor aletine sıkışır ve ölür.

Erin Ulmer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Alexz Johnson)

Ölüm nedeni: Suratına çivilerin girmesi

Lewis'in ölümünden sonra Wendy ve Kevin sıranın Ian'de olduğunu düşünmektedirler. Ian ve kız arkadaşı Erin'in çalıştıkları depoya giderler. Ian aynı Lewis gibi Wendy'nin saçmaladığını düşünür. Daha sonra depoda esen bir rüzgarla üst raftaki sivri uçlu tahta parçaları Ian'ın üzerine düşecekken Wendy son anda onu kurtarır. Fakat en son düşen parça orada bulunan içi toz ve havayla dolu poşete doğru sıçrayarak poşeti patlatır. Toz Erin'in yüzüne sıçrar, Erin dengesini kaybeder ve çivi tabancasının önüne düşer. Bozulan çivi tabancası arka arkaya Erin'in kafasına sıkarak onu öldürür.

Perry Malinowski[değiştir | kaynağı değiştir]

(Maggie Ma)

Ölüm nedeni: Göğsüne bayrak direğinin saplanması

Kurtulanların geri kalanı McKinley'in kuruluşunun 300 yılı şenliklerine katılmışlardır. Patlatılan havaifişekler sonucunda orada bulunan bir at etrafa zarar vermeye başlar. Atın bağlı olduğu ip Julie'nin boynuna dolanır ve onu metrelerce sürükler. En sonunda tam keskin tellerden geçecekken Kevin son anda ipi keser. Fakat atı kimse zaptedemez ve en sonunda ipin ucundaki kazık bayrak direğine takılır ve direği havaya kaldırır. Julie sıranın kimde olduğunun sorar ve tam bu sırada Perry ayağa kalkar ve kalkar kalkmaz bayrak direği göğsüne saplanır.

Ian McKinley[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kris Lemche)

Ölüm nedeni: Kafasına dev bir tabelanın hızla düşmesi

Kız arkadaşı Erin'in ölümünden Wendy'yi sorumlu tutan Ian ona karşı bir nefret duyar ve onu şenliklere kadar takip eder. Şenliklerin bitiminde ortaya çıkan Ian Wendy'ye karşı hakaretler savurur ve sıranın onda olduğunu söyler. O sırada havai fişekler Ian'a doğru gelir fakat ıskalar. Ian hala Wendy'ye hakaretler savurmaya devam eder. Tam o sırada havaifişekler Ian'ın arkasında duran makinayı bozmuştur ve makinanın tuttuğu dev tabela Ian'ın üstüne düşerek onu öldürür.

Julie Christensen[değiştir | kaynağı değiştir]

(Amanda Crew)

Ölüm nedeni: Tren tekerleğinin kendisini parçalaması (belirsiz)

Wendy Julie'nin aslında hız treninde olduğundan haberdar değildi fakat fotoğraftaki kızın bileğindeki takının kızkardeşinin takısı olduğu görünce Julie'ninde trende olduğunu farkeder. Julie şenlikler sırasında oradaki bir at tarafından sürüklenirken keskin tellerden geçerek parçalanacakken Kevin son anda ipi keser ve onu kurtarır. Kazadan 5 ay sonra farkında olmadan Julie, Kevin ve Wendy tekrar aynı yerde, bir metro treninde buluşurlar. Wendy'nin gördüğü hayalde Tren'in raydan çıkması sonucunda fırlayan bir tekerlek hızla Julie'ye çarpıp onu parçalayacaktı. Fakat Julie'nin ölümü Wendy ve Kevin ile beraber belirsizdir.

Kevin Fischer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Ryan Merriman)

Ölüm nedeni: Tren ile tünel arasında sıkışması (belirsiz)

Kevin filmin ikinci ana karakteri ve Wendy'nin yakın arkadaşıdır. Kazadan sonra Kevin bundan 6 yıl önce olan 180 sayılı uçak seferi kazasını araştırmaktadır. Kevin Wendy'ye o kazada kurtulanların tek tek öldüklerini söyler fakat Wendy buna inanmak istemez ve Kevin'e karşı ofkelenir. Fakat Ashley ve Ashlyn'in ölümünden sonra geriye kalanları kurtarmak için yarışırlar fakat başarısız olurlar. Kazadan 5 ay sonra Kevin, Wendy ve Julie farkında olmadan aynı trende buluşmuşlardır. Wendy'nin gördüğü hayale göre Kevin Tren ile tünel arasında sıkışıp parçalanacaktı. Filmin sonunda Kevin trenin acil durma kolunu çeker fakat trenin durup durmadığı bilinmemektedir.

Wendy Christensen[değiştir | kaynağı değiştir]

(Mary Elizabeth Winstead)

Ölüm nedeni: Hızla gelen trenin kendisine çarpması (belirsiz)

Wendy filmin ana karakteridir ve yaşanacak olan kazayı önceden görüp kurtarabildiği kadar arkadaşını kurtarmıştır. Fakat erkek arkadaşı Kevin'in kız arkadaşıyla beraber trende can vermiştir. Başta Kevin onu 180 sayılı sefer hakkında ve o kazada kurtulanların nasıl tek tek öldükleri konusunda uyarsada ona inanmak istemez fakat Kevin'in dedikleri gerçekleşince diğer geriye kalanları kurtarmaya çalışsalarda başaramazlar. Kazadan 5 ay sonra Wendy, Kevin ve Julie farkında olmadan aynı trende buluşmuşlardır. Wendy'nin gördüğü hayale göre Kazadan sonra gelen ikinci bir tren Wendy'ye çarparak onu öldürecekti. Fakat Wendy'nin durumu Kevin ve Julie'nin durumu gibi belirsizdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.imdb.com/title/tt0414982/releaseinfo
  2. ^ http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=finaldestination3.htm

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]