Sirk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Billy Smart Sirkinin büyük çadırıCambridge, İngiltere 2004.

Sirk; akrobatlar, palyaçolar, eğitimli hayvanlar, trapezciler, cambazlar, tek tekerli bisikletçiler ve bir takım sanatçılardan oluşan ve genellikle gezici olan bir eğlence takımı veya şirketidir. Yaptıkları gösteri de kendileri gibi sirk adı ile anılır. Sirkler oval veya çember şeklinde bir alanda gösteri yaparlar. Gezici olduklarından genellikle genişçe bir çadırda gösterilerini sergilerler.

Sirk tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik Roma'dan bu yana sirk gösterileri yapılır. Roma sirklerinin Mısırlı ve Yunanlardan etkilenerek oluştuğu düşünülmektedir. Roma sirklerinde uzunca ve karşılıklı iki tribün vardır ve iki uçta hilal şeklinde birleşir. Alt tribünde daha asiller otururdu. Bu arada Romada haremlik selamlık uygulanmayan tek organizasyon sirklerdi.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvan hakları savunucuları sirklerde çok şiddetli şiddet uygulandığını belirterek sirklerin gerçek yüzünü ifşa etmeye çalışmaktadır. Yasak olmasına rağmen hayvanların sirk gösterilerine hazırlanması için kullanılan araçlar arasında elektroşok, kamçı, kanca gibi aletler kullanılmaktadır.[1] Gelen yoğun eleştiriler üzerine çok sayıda Avrupa ülkesi sirklerde hayvanların varlığını azaltma yoluna gitse de sirklerde hayvan kullanımını tamamen yasaklayan ilk ülke 2009 yılında Bolivya olmuştur. 2012 yılında Yunanistan da benzer bir karara imza atmıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ HAYTAP internet sitesi 27 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 24 Eylül 2013 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sirk Gerçeği - HAYTAP 27 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.