The Ghosts in Our Machine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Ghosts in Our Machine
Yönetmen Liz Marshall
Yapımcı Nina Beveridge
Liz Marshall
Yazar Liz Marshall
Oyuncular Jo-Anne McArthur
Müzik Bob Wiseman
Görüntü yönetmeni John Price
Iris Ng
Nicholas de Pencier
Liz Marshall
Kurgu Roland Schlimme
Roderick Deogrades
Stüdyo Ghosts Media Inc.
Dağıtıcı Indiecan Entertainment
Films Transit
BullFrog Films
LizMars Productions
Syndicado
Virgil Films
Çıkış tarih(ler)i 28 Nisan 2013 (2013-04-28) (Hot Docs)
Süre 92 dakika
Ülke Kanada
Dil İngilizce

The Ghosts in Our Machine (Makinemizdeki Hayaletler), Liz Marshall'ın yazıp yönetmenliğini yaptığı 2013 yılı Kanada yapımı belgesel filmdir. Film, foto muhabiri ve hayvan hakları aktivisti Jo-Anne McArthur'un kürk çiftliklerindeki ve Farm Sanctuary'deki diğer yerlerin yanı sıra hayvanları fotoğraflamasını ve çalışmalarını yayınlamaya çalışmasını anlatmaktadır. Film bir bütün olarak hayvan hakları için bir savunma olarak tasarlanmıştır.

Filmin prömiyeri 28 Nisan 2013 tarihinde Hot Docs Uluslararası Film Festivali'nde gerçekleşti.[1]

Filmin tasarım ve yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film yapımcısı Liz Marshall, "İnsan olmayan dünyaya ses vermek" için Ghosts in Our Machine (Makinemizdeki Hayaletler) filmini yaratma kararı aldı. Water on the Table da dahil olmak üzere, su hakkı ve onu serbest piyasadan koruma mücadelesini konu alan önceki filmleri "insan merkezli", insan hakları ve çevre temalarına odaklanmıştı ve aynı zamanda hakkında yazıldığına göre "Marshall'ın bakışları ve insan çıkarları için kullanılan hayvanların durumuna bağlılığı, hayvanları modern dünyamızın makinesinde kullanılan milyarlarca hayalet" olarak görmesine neden oluyordu.[2] Bir vegan ve hayvan aktivisti olan ortağı Lorena Elke'den hayvanların çektiği acılara odaklanmak için ilham aldı;[3] İkinci bir etken 2011'de ölen Marshall'ın köpeği Troy Celina Marshall'dı.[4] Liz Marshall, Elke ile birkaç yıldır hayvan hakları üzerine bir film yapmayı planlıyordu, ancak filmin bu özel yaklaşım fikri, Jo-Anne McArthur adlı bir arkadaşının "We Animals" fotoğraf projesini öğrenene kadar oluşmamıştı. McArthur'un filmdeki varlığından bahseden Marshall, "hayvan hikâyelerini merkeze almaya yardımcı olmak için merkezi bir insan anlatısına ihtiyacım olduğu giderek daha açık hale geldi ve Jo bana doğal biçimde uyumluydu" dedi. Yine de, filmi bir biyografi olarak görmedi ve "Film Jo'nun biyografisi değil, ancak dünya çapında yaptığı şey için onunla aylarca yakın ve kişisel bir yolculuk oldu" dedi.[5]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Daily Telegraph için filmi gözden geçiren Rebecca Hawkes, Marshall'ın Earthlings gibi hayvan haklarına odaklanan birçok belgesel filmin şok edici görüntülerinden kaçındığını ve insanlarla diğer türler arasındaki ilişkinin, öfkeli, didaktik bir konuşmadan çok, bunun yerine neredeyse bir sanat eseri yaklaşımını benimseyerek daha çok acı çekme üzerine bir meditasyon olan bir filmle sonuçlandığını savundu.[6] Filmin kürk çiftliklerinin gösterildiği bölümleri örnek gösteren Hawkes, canlı hayvanlara odaklanmanın "sonuçta vurulan bir düzine kanlı post ve kesilmiş cesetten daha güçlü" olduğunu öne sürdü. Eleştirmen Betsy Sharkey'in The Ghosts in Our Machine'i Michael Moore'un çalışmasıyla karşılaştırdığı Los Angeles Times makalesinde de benzer bir duygu ifade edildi. İlki, "hayvan hakları üzerine yürekten bir meditasyon olarak size bir fısıltı olarak geliyor" görüşündeydi.[7] Buna rağmen Sharkey, "filmde bazı zor görüntüler" olduğunu kabul ediyordu. Variety dergisindeki eleştirel incelemesinde ise Peter Debruge filmi "izlemesi inanılmaz derecede zor" olarak nitelendirmişti.[8]

Sharkey için hayvan hakları mesajı, aktivizm hakkında bir hikâye ile birleştirilmiştir; Bu "ince işlenmiş" belgeselde "her iki anlatı dizisi de ilgi çekici" buluyordu.[7] The New York Times için yazan David DeWitt, "Makinemizdeki Hayaletler " filmini izlerken "kimsenin kıpırdamayı hayal edemediğini" öne sürmesine rağmen, McArthur'un bazı izleyiciler için "aşırı" görünebileceğinden endişeliydi.[9] Benzer şekilde, The Hollywood Reporter'dan John DeFore, "Ruh halindeki öznel çalışma, Jo-Anne McArthur'un değerlerinin tamamını olmasa da çoğunu paylaşan izleyiciler için en uygunudur; bariz estetik çekiciliğine rağmen, ticari değerinin niş rezervasyonlarla ve aktivist topluluğu için özel etkinlik gösterimleri sınırlı olacağı görünüyor."[10]

Aldığı ödüller ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Adaylık Sonuç
2015 3. Kanada Ekran Ödülleri Donald Brittain En İyi Sosyal / Politik Belgesel Ödülü[11][12] Makinemizdeki Hayaletler Adaylık
Bir Belgesel Programında En İyi Yönetmen Liz Marshall Adaylık
Bir Belgesel Programda veya Olgusal Dizide En İyi Fotoğraf Nicholas de Pencier, Liz Marshall, Iris Ng ve John Price Adaylık
Bir Belgesel, Olgusal veya Yaşam Tarzı Programı veya Dizisinde En İyi Ses Garrett Kerr, Jason Milligan ve Daniel Pellerin Adaylık
2014 2014 Webby Ödülleri Etkileşimli Videonun En İyi Kullanımı[13] theghostsinourmachine.com/interactive/ Onur
2013 2013 Lush Ödülü Kamu Bilinci Ödülü[14] Makinemizdeki Hayaletler Eleme
Sıcak Belgeler Kanada Uluslararası Belgesel Festivali Kitlenin Favorisi[15] Makinemizdeki Hayaletler Top 10
Yorkton Film Festivali Altın Sheaf Ödülleri Belgesel Doğa / Çevre[16] Makinemizdeki Hayaletler Kazandı
Kurgusal Olmayan En İyi Yönetmen Liz Marshall Adaylık
Toronto Vejetaryen Derneği Lisa Grill Compassion for Animals Award[17] Jo-Anne McArthur ve Liz Marshall Kazandı
DMZ Uluslararası Belgesel Film Festivali Uluslararası Yarışma; Jüri Özel Ödülü Makinemizdeki Hayaletler Kazandı
Odaktaki Gezegen En İyi Kanada Filmi[18] Makinemizdeki Hayaletler Kazandı
Yeşil Ekran Ödülü Makinemizdeki Hayaletler Finalist
Uluslararası Belgesel Film Festivali Amsterdam Seyircinin Favori Ödülü Makinemizdeki Hayaletler Top 20
Bilinçli Kılavuz En İyi Dönüşümsel Film Makinemizdeki Hayaletler Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "World Premier at Hot Docs" (İngilizce). 19 Mart 2013. 5 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2020. 
 2. ^ "The Unfolding Narrative of The Ghosts in Our Machine" (İngilizce). Our Hen House. 29 Nisan 2011. 8 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2016. 
 3. ^ Krajnc, Anita (6 Haziran 2011). "Interview with Liz Marshall: The Ghosts In Our Machine" (İngilizce). rabble.ca. Erişim tarihi: 31 Ocak 2016. 
 4. ^ "Filmmaker Liz Marshall Reveals the Ghosts in Our Machine" (İngilizce). Striking at the Roots blog. 1 Haziran 2012. 28 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2016. 
 5. ^ "The Latest From Liz Marshall of The Ghosts in Our Machine" (İngilizce). Our Hen House. 20 Haziran 2011. 14 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2016. 
 6. ^ Hawkes, Rebecca (16 Temmuz 2014). "The Ghosts in Our Machine: 'It's not a finger-wagging movie outing farmers'". The Daily Telegraph (İngilizce). Erişim tarihi: 2 Ocak 2016. 
 7. ^ a b Sharkey, Betsy (14 Aralık 2013). "Review: 'The Ghosts in Our Machine' champions animal rights". Los Angeles Times (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Ocak 2016. 
 8. ^ Debruge, Peter (9 Aralık 2013). "Film Review: 'The Ghosts in Our Machine'". Variety dergisi (İngilizce). Erişim tarihi: 2 Ocak 2016. 
 9. ^ DeWitt, David (7 Kasım 2013). "A Camera Aimed at the Conscience; 'The Ghosts in Our Machine' Focuses on Animal Rights". The New York Times (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Ocak 2016. 
 10. ^ DeFore, John (15 Ekim 2013). "The Ghosts in Our Machine: Film Review". The Hollywood Reporter (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Ocak 2016. 
 11. ^ "CBC receives 97 2015 Canadian Screen Award nominations" (Press release) (İngilizce). CBC. 13 Ocak 2015. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
 12. ^ "Awards" (İngilizce). Ghosts Media, Inc. 29 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
 13. ^ "Best Use of Interactive Video; The Ghosts in Our Machine" (İngilizce). Webby Awards. 27 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
 14. ^ "Public Awareness Prize Winners 2013" (İngilizce). Lush. 9 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
 15. ^ Anderson, Jason (31 Mayıs 2013). "TIFF Bell Lightbox celebrates China". The Toronto Star (İngilizce). s. E5. 
 16. ^ "Canada's Golden Sheaf Award Winners 2013" (PDF) (İngilizce). Yorkton Film Festival. 6 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
 17. ^ "Lisa Grill Compassion for Animals Award" (İngilizce). Toronto Vegetarian Association. 28 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
 18. ^ Walsh, Barry (25 Kasım 2013). "Planet in Focus honors "Ghosts In Our Machine"". Realscreen (İngilizce). Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 

Filmle ilgili eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]