Nafovanny

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nafovanny'nin doğum kliniği. BUAV tarafından gizli olarak fotoğraflandı.[1] (video)

Vietnam'daki Nafovanny, İngiltere'deki Huntingdon Life Sciences ve Almanya'daki Covance dahil olmak üzere hayvan test laboratuvarlarına uzun kuyruklu makaklar (Macaca fascicularis) sağlayan, dünyanın en büyük tutsak yetiştirme primat tesisidir.[2]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Reuters'e göre Nafovanny, bir Hong Kong şirketi olan Vanny Chian Technology tarafından 1994 yılında kuruldu.[3]

RSPCA'nın yönetici konseyinin eski bir üyesi olan Dr. John Wedderburn'ün projeye yönelik eleştirilerine yanıt veren Vanny Chain Technology direktörü Daniel Chen, "Bununla ilgili bir sorunumuz yok çünkü yaptığımız şey çok insancıl ve insanoğlunun iyiliği içindir." [3]

Konum ve boyut[değiştir | kaynağı değiştir]

Nafovanny, Long Thanh, Vietnam'da iki ana çiftlikten oluşmaktadır.[4] İngiliz Vivisection Kaldırılması Birliği'ne (BUAV) göre, tesis aynı zamanda Kamboçya sınırında, BUAV'ın yabani maymunların da tutulabileceğini iddia ettiği uydu yetiştirme çiftlikleri işletiyor; BUAV'a göre, bu çiftliklerin varlığı şirket broşüründe belirtilmiyor.[5]

İngiliz İçişleri Bakanlığı, Nafovanny uydu çiftlikleri hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. Bununla birlikte, "Bu karar, sözleşmeye bağlı düzenlemelerin iyi niyetle yapılmış olmasına dayanıyordu, oysa Nafovanny hala kabul edilebilir bir kaynak olarak görülüyordu ve Birleşik Krallık'a ileriye dönük tedarik için hayvan seçilmişti. Birleşik Krallık'a gönderilmeden önce bu hayvanların refahı için uygun önlemlerin alınacağı ve bunun varışta kayıtlardan ve bulgulardan doğrulanabileceği görüşü alındı."

Müşteriler[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz hükûmeti, 1999 yılında Nafovanny'nin primatları İngiliz laboratuvarlarına ihraç etmesini onayladı.[5] İngiliz Hayvan Bilimsel Prosedürleri Müfettişliği, Mart 2005'te Nafovanny'yi ziyaret etti ve "hayvan barınması ve bakımındaki eksiklikleri" tespit etti, ancak o zamandan beri hükûmet "önemli iyileştirmeler yapıldığına dair teminatlar ve kanıtlar aldı".

Viet Nam News'e göre 2000 yılında 3.000 Nafovanny makağı test amacıyla ABD'ye ihraç edildi.[6] Uluslararası Primat Koruma Birliği, Nafovanny'nin 2013 yılında ABD'ye 1.440 makak ihraç ettiğini bildirdi.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İnsan olmayan primatlar üzerinde hayvan testleri
  • Primatlarda uluslararası ticaret

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Conditions at Nafovanny", video produced by the British Union for the Abolition of Vivisection following an undercover investigation.
  2. ^ "About Nafovanny", British Union for the Abolition of Vivisection; see also "Introduction"; "Conditions"; "Wild Capture", BUAV.
  3. ^ a b Wallis, Keith. Vietnam: Anger at Monkey Farm Plan 5 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., South China Morning Post, December 6, 2004, link courtesy of the Australian National University, accessed February 26, 2008.
  4. ^ Parliamentary Debates (Hansard).: House of Commons official report. H.M. Stationery Office. 2006. 
  5. ^ a b "About Nafovanny", British Union for the Abolition of Vivisection.
  6. ^ Tran Dinh Thanh Lam. "Kaleidoscope" 10 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Viet Nam News, June 28, 2004.
  7. ^ "U.S. primate import statistics for 2013". 17 Ocak 2014. 27 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Daha fazlası için[değiştir | kaynağı değiştir]