John Hildrop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Hildrop
Doğum 30 Aralık 1682
Petersfield, Hampshire
Ölüm 18 Ocak 1756
Meslek Rahip, yazar

John Hildrop (30 Aralık 1682 - 18 Ocak 1756), İngiliz din adamı ve yazar. Hildrop, hayvan hakları konusundaki en eski çalışmalardan birini yazmıştı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hildrop, William Hildrop'un oğlu olarak Petersfield, Hampshire'da doğdu. Oxford'daki St John's College'da eğitim gördü ve burada 7 Temmuz 1702'de lisans, 8 Haziran 1705'te yüksek lisans, 9 Haziran 1743'te ilahiyat lisansı ile mezun oldu.

14 Nisan 1703'te Hildrop, Ailesbury'nin 2. Kontu Thomas Bruce tarafından Marlborough Kraliyet Özgür Dilbilgisi Okulu'nun ustalığı verildi; aynı zamanda Bedfordshire'daki Maulden'in rektörüydü. 4 Aralık 1733'te ustalıktan, 23 Mart 1734'te papazlıktan istifa etti. 13 Nisan 1734'te, papazı Lord Bruce'un tavsiyesi üzerine Wath-juxta-Ripon'un makamına atandı.[1]

1740 yılında Hildrop, Haftalık Miscellany'e düzenli yazanlardan biri oldu. 18 Ocak 1756'da öldü. Zachary Gray'in arkadaşı ve muhabiriydi.

Hayvan hakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hildrop, 1742'de Thoughts Upon the Brute-Creation adlı kitabını yazdı. Kitap, hayvanları istismara karşı savunmayı ve İncil yaratımındaki yerlerini göstermeyi amaçlıyordu. Kitap, Fransız Cizvit Guillaume-Hyacinthe Bougeant'ın hayvanların hiçbir nedeni, ahlaki statüsü veya ruhu olmadığı şeklindeki görüşünü şiddetle eleştirdi ve reddetti.[2]

"En eski modern öncesi zoofil incelemesi" ve "hayvan hakları için en eski taleplerden biri" olarak tanımlanmıştır.[2][3]

Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hildrop, "Phileleutherus Britannicus" ve "Timothy Hooker" takma adları altında ve anonim olarak, esas olarak Deistlere yönelik hiciv denemeleri yayınladı. Bunlardan bazıları The Miscellaneous Works of John Hildrop, DD, London, 1754, 2 cilt olarak yeniden basıldı. ve şunları içerir:[1]

 • Özgür Düşüncenin Daha İyi Düzenlenmesi ve İyileştirilmesi için Bir Deneme.
 • Onur Üzerine Bir Deneme.
 • Kaba Yaratılış Üzerine Özgür Düşünceler veya Peder Bougeant'ın "Felsefi Eğlence" nin İncelenmesi, daha aşağı hayvanların, insanın düşüşünün sonucu olarak bir bozulma durumunda ruhlara sahip olduklarını kanıtlama girişimidir.
 • Hatalıların Kadim ve Saygıdeğer Ailesi İçin Mütevazı Bir Özür.
 • Genel olarak On Emir olarak adlandırılan bazı eski Tüzüklerin revize edilmesi, değiştirilmesi veya yürürlükten kaldırılması için bir Kanun Tasarısı getirilmesine yönelik bir Teklif içeren bir Parlamento Üyesine gönderilen bir mektup. Bu, ilk görünüşte Jonathan Swift'e atfedilen bir jeu d'esprit. 1834'te Londra'da yeniden basıldı.
 • Ruhban sınıfının hor görülmesi, kilisenin devlet kontrolünden çıkarılması için bir argüman olarak değerlendirildi.
 • Simon Shallow'un Hayatından Bazı Anıları.
 • Düşünceler Üzerine Düşünceler, Londra, 1722, özgür düşünce üzerine bir hiciv, ilk başta Francis Gastrell'e atfedilir ve Thomas Morgan tarafından Enthusiasm in Distress, Londra, 1722'de tartışılır.
 • Papalığa Karşı Bir Uyarı; Romalı Hezeyanlara ve Jakobitizme karşı mevsimlik bir Koruyucu olmak, 1735'te Londra, Ulus'a çalışkan bir şekilde yayıldı.
 • İkinci Mezmur Üzerine Bir Yorum, Londra, 1742.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Lee, Sidney, (Ed.) (1891). "Hildrop, John". Dictionary of National Biography. 26. Londra: Smith, Elder & Co.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "DNB" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ a b Bekoff, Marc; Meaney, Carron A. (1998). Encyclopedia of Animal Rights and Animal Welfare. Routledge. p. 188. 1-57958-082-3 Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Bekoff 1998" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 3. ^ Perkins, David. (2003). Romanticism and Animal Rights. Cambridge University Press. p. 28. 0-521-82941-0

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlişkilendirme

 Bu makale şu anda kamu malı bir yayından metin içerir: Lee, Sidney, (Ed.) (1891). "Hildrop, John". Dictionary of National Biography. 26. Londra: Smith, Elder & Co. </img>