Sipahi, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sipahi
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 133
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28400

Sipahi, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Fatih Sultan Mehmet Han Otlukbeli savaşından sonra bir süre Şebinkarahisar'da kalarak bölgenin siyasi ve etnik yapısını düzenlemiştir. Akkoyunlu beylerinden kendisine sığınanları bağışlayarak bu bölgede kendilerine Osmanlı Devletine Sipahi Askeri yetiştirmeleri karşılığında toprak verilmiştir. Bu beylerden birisi olan Alemdaroğlu'na Sipahi Köyü ve çevresinde bulunan topraklar verilmiştir. Kurulduğu dönemden beri Şebinkarahisar'ın en önemli yerleşim yeri olan Alişar-İsola ve çevresi Hristiyan halkın yoğun olduğu bir bölge idi, Şebinkarahisar'ın güvenliği bu bölgenin sürekli kontrol altında tutulmasından geçmekteydi, aynı zamanda Şebinkarahisar devrin en büyük ticaretinin gerçekleştirildiği ipek yolu üzerinde Karadeniz'e inen yolun güvenlik noktasında yer almakta idi. Köyün kuruluş yerinin belirlenmesinde 3. neden ise Meryem Ana Manastırı başta olmak üzere birçok büyük kilisenin bu bölgede olması idi.Sipahi Köyü'nde beylik yapan Alemdaroğlu'nun rivayete göre yedi çocuğu olur. Bunlardan altısı köyü terk ederek çevre şehir ve kasabalara yerleşirler. Belki bunda Osmanlı tarafından verilen memuriyetlerde etkili olmuştur. Ancak Alemdaroğlu'nun en büyük oğlu ağır şekilde rahatsızlandığı için köyde kalmaya mecbur olur. İşte Sipahi Köyü'nde Bayraktar soyadını taşıyanlar bu sülaleden gelmektedir. Alemdaroğulları yıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu'na Sipahi yetiştirerek hizmet etmişlerdir. Birçok ferdi Çanakkale ve Kurtuluş Savaşına iştigal ederek yer yer şehit düşmüş veya gazi olarak köyüne dönmüştür. Sipahi Köyü'nün üst kısmında bulunan şimdiki adı ile "Yukarı Köy"de 19. yüzyıla kadar Rum kökenli insanlar yaşamaktadır. 19. yüzyıl başlarında ve özellikle kurtuluş savaşı yıllarında Rum aileleri köyü terk etmişlerdir. Rumlardan boşalan bu alana Türk aileler yerleştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bayramlarda şenlikler yapılır, çerezler dağıtılır, at ile gelin götürülür.

Köyde Sipahi yetiştirme özelliğinden gelen "SÜLDÜR", "HOPPEY", "ARA KESMECE", "KEMECE", "ÜÇ EKMEK" gibi oyunlar oynanmaktadır.

Köyün katmeri, kuru ekmeği, bişisi, madımak diblesi, evelik sarmasi, ayran çorbası, un helvası, kesme makarnası yöresel yemeğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 146 km, Şebinkarahisar ilçesine 28 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 133
1997 89

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]