Diler, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Diler
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 541
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28400
İnternet sitesi: Şebinkarahisar Kaymakamlığı

Diler, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Diler köyü kültür olarak köklü olup bu gelenekleri devam ettirmektedir.Köyde düğünlerde gelin arabasına binerken, gelin sandığına oturulurken, damatlık taşınırken bahşiş istenir.Düğünlerde davul zurna eşliğinde Şebinkarahisar Diki, Efeler gibi yöresel horonlar oynanır.geçmişten olarak Çelik- Çomak, Güvercin taklası, Yağlı kayış, Birdirbir gibi oyunlar oynanır.Meşhur yemekleri katıklı çorba, kavurmalı haşıl, yahni, bulgur çorbası, keşkek madımak ve bulgur pilav, çökelik sündürmesi, peynirli helva ve kar ballamasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun il merkezine 110 km, Şebinkarahisar’a 9 Km mesafede Dikmen’in güneyinde Yaycı, Karacaören, Kınık, Erentepe ve Bayramköy arasında kurulmuştur.Dikmen tepesinin yamaçlarında bir çukurda kurulan köy Şebinkarahisar'ın en büyük arazileri ve en verimli arazileri bu bölgede bulunmaktadır.Dilerin Kılıçkaya barajına kıyısı olup buralarda tütün yetiştirilmektedir.En önemliside bu yörede istisna olarak Antep fıstığı yetiştirilp bölgenin tek antep fıstığıda burada yetiştirilmektedir. Ağcağaç deresi, Tüylütepe, Ayıgözesi, Bıdığın korusu, Karaçakıl, dikmen, Kirazpınarı, Çukuryurdu ve Yeşilkapı Türbesi, Hacı Pınarı önemli yöreleridir. Köy halkı genellikle tarım, hayvancılık ve küçük çapta sebze üretimi yapmaktadır. Buğday, arpa, fiğ, nohut, fasulye, hayvansal ürünler köy ekonomisinde önemli yer tutar. Hayvancılık yapan üreticilerin bazıları Karagöl yaylasının Düzoba, Yalakdere, Yarımca ve Çakılönü obalarında yaylak yapmaktadırlar. Buralarda büyükbaş hayvan beslemektedirler. Köyün tarıma elverişli olmayan arazisinde fundalıklar, meşelikler, pelitlikler, sakızlık ağaçları, kavak, söğüt, aluç, ardıç ahlat, armut, dut, ceviz gibi meyveli ve meyvesiz ağaçlar yetişmektedir. Son yıllarda sakızlık ağaçlarına fıstık aşısı, ahlat ağaçlarına da armut aşısı yapılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal bölgede olup bazen Akdeniz iklim tipide görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 459
2000 541
1997 584

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır yanı sıra [[Türkiye'de eğitim|taşımalı eğitim]]den de yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır vekanalizasyon şebekesi de vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]