Sarıyer, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarıyer
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 85
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28400

Sarıyer, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarıyer Köyü, Şebinkarahisar’ın doğusunda, şehir merkezine 14 km mesafede, Sipahi, Dönençay, Sultankonağı ve Yıltarıç köyleri arasında kurulmuştur. Daha önceleri Hahavla olarak anılan köyün ismi halkın isteği üzerine Sarıyer Köyü olarak değiştirilmiştir. Sarıyer merkez ve kayadibi mahallelerinden oluşan köy 50 hanedir. 1990 Türkiye Genel Nüfus sayımın göre köyün nüfusu 142 kişidir.

Köy nüfusunun 25 misli Sarıyerli Ankara, Bursa, İstanbul’da özellikle de Sarıyer, Ortaköy ve Beşiktaş’ta ikamet etmekte, ticaret ile uğraşmaktadırlar. Şebinkarahisar Sarıyer Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’ni kurarak (1965) gurbet ile sıla arasındaki bağları koparmamak için sosyal kültürel ve ekonomik güçbirliği yolunda çözümlerde üreten Sarıyerliler diğer derneklerin etkinliklerini de ilgi ile izlemektedirler. Suyu, havası, güzel görünümü ve turistik yerleri ile ünlü olan Sarıyer Köyü’ne özel otolarla, minibüslerle gidilmektedir. Hem Biroğul mahallesinden hem de Hasanşeyh köyünden Sarıye’e ulaşabilmektedir. Alt yapı eksikliği sebebiyle kışa aylarında ve yağmurlu havalarda ulaşım güçlükle yapılmaktadır. Yoyga çorbası, haşıl, bulgur pilavı, keşkek, katıklı çorba, turşu mıhlası köyün meşhur yemekleridir. Fırınkurusu, çökelikli, cevizli katmer, cevizli kete, bişi ve hurma yine meşhur ekmek ve hamurişi çeşitleridir. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İbrahim Çiftçi muhtar seçilmiştir. Gurbette yaşayan Sarıyerliler düğünlerde, bayramlarda ekim ve hasat zamanı sık sık köye gelmekte, çalışmalara katkıda bulunmaktadırlar. Diğer köylerde olduğu gibi Sarıyerde’de betonarme evlerin sayısı çoğalmaktadır. Elektrik ve telefon mevcut olmasına karşın zaman zaman baş gösteren arızalar yüzünden köy halkı sıkıntılı günler geçirmektedirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayla çorbası, haşıl, bulgur pilavı, keşkek, katıklı çorba, turşu mıhlası köyün meşhur yemekleridir. Fırınkurusu, çökelikli, cevizli katmer, cevizli kete, bişi ve hurma yine meşhur ekmek ve hamurişi çeşitleridir tavşan içi yine yemek çeşitleridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 133 km, Şebinkarahisar ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

85
Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 85
2011 95
1990 141

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde karasal iklim hüküm sürmektedir. Yaylaları: Soğukpuar, Katıklıpuar’dır Kamerbayır’ı, Ağyar, Hapuzun tepe köyün yüksek yöreleridir. Aluç, ahlat, armut,kuşburnu, kavak, fındık, ceviz, elma, erik, söğüt, çam, akasya yörenin önemli meyveli meyvesiz ağaç türleridir. Arazinin bir bölümünde yapılan ağaçlandırma çalışması güzel neticeler vermiştir. Sulanabilir alanlarda ceviz ve dut üretiminin yaygınlaştırılması için çaışmalar yapılmaktadır. C dere, B dere, Büyük tepe dereleri ve tepeleridir. Meryem ana Manastırı Sarıyer Köyü sınırları içinde Kayadibi mahallesindedir. Köyde yaşayanlar insanlar tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini temin etmektedirler. Hayvancılık yapanlar küçük ve büyükbaş olmak üzere et ve süt hayvanı beslemektedirler. Arıcılık yapanların sayısı artış gösteriyor. Her evde ihtiyaç kadar tavuk besleniyor. Yöreye has her türlü sebze ve meyve yetişmektedir. Fakat ihtiyacı karşılamıyor. Buğcay, arpa, fiğ, nohut tarımla uğraşanların yetiştirdiği ürünlerdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmıyor Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol kumlu olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://www.facebook.com/SariyerKoyu28/?fref=ts