Çağlayan, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çağlayan
Giresun (Kerasus)
Giresun (Kerasus)
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 493
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28400

Çağlayan, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Köy, adını topraklarına dökülen Çağlayan'dan almıştır ancak bu isim yenidir; köyün kadim bir geçmişi vardır ve bu ilk adından anlaşılmaktadır, İSİRİL.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ile irtibatlarını devam ettiren gurbetteki Çağlayanlılar özellikle dini bayramlarda ve hasat zamanı köye gelerek büyüklerini, ata mezarlarını ziyaret etmekte köyün, çözüm bekleyen ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmaktadırlar. Çağlayan camii, Çağlayan İlkokulu ve lojmanı, Çağlayan Köprüsü örnek bir iş birliği ile tesis edilmiş çevreye güzel bir görünüm kazandırmış, canlılık getirmiş, birlik ve beraberlik duyguları kuvvetlendirmiştir. Merkez Mahalle ve Aluç mahallesinden oluşan Çağlayan’ın güney kısmındaki Çağlayan Şelalesi İlkbahar sonlarına kadar turistlerin ilgisini çeken güzel bir manzaraya sahiptir.Köy içinde bulunan evliya türbeleri köyün ne denli tarihi olduğunu da ortaya koymaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 132 km, Şebinkarahisar ilçesine 14 km uzaklıktadır. Şebinkarahisar’ın batısında yer almaktadır. Batıdan Uğurca, doğudan Çakır, kuzeyden Evcili, güneyden Ahurcuk ve Yedikardeş köyleriyle çevrilidir. Alikavak, Bozudereşi, Kepçelidere, Fındıklıdere önemli dereleridir. Kırantarla, Tepetarla, Karağne ve Ahırlar önemli tepeleridir. Yaylaları ise Zivgirti, İnler,İztaş,Konarka ve Tozlu yaylalarıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 380
1997 493

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]