Arslanşah, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arslanşah
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 342
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28400
Resmî site
-

Arslanşah, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluşu hakkında birçok rivayet vardır, bunların en yaygını ise üç kardeşten biri olan arslanşah şebinkarahisar yöresine görevli gönderilmiştir görevini şimdiki tolluk mahalesinde devam edeerek oraya yerleşerek soyunu sürdürmüştür. Bir rivayete göre ise çevreye ün salmış biri varmış zamanla kendisini yöre halkına yardım severliği ve mertliği ile sevdirmiş ailesini büyüterek yöreye hakim olmuştur köyünü kurmak için kendilerine kıranağıl ile kiraz pınarı çevresinde ikamet yerini belirlemiştir bu yeri seçme kararı ise tepenin çevreye hakim olmasıdır topraklarını ve mahiyetini çoğaltarak büyük bir çevrede söz sahibi olduğundan mahiyeti ona ARSLANŞAH adını takmışlardır daha sonraları ise kendilerini ırmağın kenarına inmeyi seçmişlerdir şimdiki tolluk mahallesi çiftlik olarak kurulmuş ileriki zamanlarda köy olan arslanşah köyü 1800 lü yıllarda nüfusunun 2500 ün üzerinde olduğu söylenenler arasındadır. Köye en son kamberli mahallesi dahil olmuştur. Şimdiki hali ise bağderesi- tingilli- ırmakkıyı- tolluk- taşmahalle- ve kamberli, olarak altı mahaleden oluşan şirin bir köydür...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

yemekleri 1 soğuk ayran çorbası 2 katmer 3 yağlaş 4 kavut sıkması 5 zırın 6 kesme aşı 7 helle çorbası 8 erikli çorba 9 meşhur Aslanşah fasulyesiyle yapılan fasulyeli bulgur pilavı corbası v.b. 10 kömbesi 11 cevizli böreği 12 eriştesi 13 yufka böreği 14 elde yapma makarnaları 15 pekmez 16 pestil 17 en güzeli fırın kurusu (fırında krutulmuş ekmek) 18 leziz keçi eti 19 madımak çorbası 20 kaygana 21 keşkek 22 pestukan çorbası 23 süzme pilavı 24 pancar kavurması.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 143 km, Şebinkarahisar ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 342
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ayrıca ana okulu var yanı sıra [[Türkiye'de eğitim|taşımalı eğitim]]den yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 2004 yılından itibaren ve kanalizasyon şebekesi 2017 tarihinden itibaren vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı var lakin sağlık memurları yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]