Hocaoğlu, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hocaoğlu
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2020)
 • Toplam 124
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28400

Hocaoğlu, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. (Bir rivayete göre köyde bir hoca yaşadığı ve hocanın yedi oğlunun aynı günde ölmesi nedeniyle köye Hocaoğlu adı verilmiş...) Hocaoğlu köyü 1960 yıllarına kadar Arslanşah köyünün bir mahallesi iken bu tarihten sonra köy statüsüne kavuşmuştur. Ancak köyün yaşlılarından ve yapılan araştırmalardan köyün çok eski bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir.Şebinkarahisar ve çevresinde yoğun olarak yaşayan Rum vatandaşlarının Hocaoğlu köyünde de yaşadıkları,daha sonraları köyden göç ettikleri bilinmektedir. Hocaoğlu köyünde yaşayan Türkler Oğuz Türklerinin Karadeniz Çepni ve Kargı Boylarından olup Orta Asya'dan göç etmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün örf ve adetleri daha çok Karadeniz ağırlıklıdır ancak iç bölgelerin adetleri de görülebilmektedir.Müzik olarak karadeniz müziği ağırlıklı olup İç bölgelerinde etkisinde görülebilmektedir. En çok sevilen folklor davul zurna ve kemençe eşliğinde oynanan horondur.Yaz aylarında yaylalarda ve köy içerisinde çeşitli şenlikler yapılmaktadır.Köyde aile birliğine çok önem verilir. Hocaoğlu köylüleri adet ve örflerine çok bağlıdırlar. Köyde okuma yazma oranı ve kültür seviyesi çok yüksektir.

Her senenin Ağustos ayının ilk haftası pazar günü kardeş köy Arslanşah köyünün geleneksel Çat "Karpuz ve Fasulye" festivali köyün Çat piknik alanında yapılmaktadır ve köyün merkezi konumu nedeniyle bu festivale katılım çok yüksektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hocaoğlu Köyü, Şebinkarahisarın batısında 26 Km mesafede, Kılıçkaya Barajının kenarında kurulmuştur. 40 hanedir. Arslanşah, Tepeltepe, Taşçılı köyleriyle komşu olan Hocaoğlu Köyünün 2000 Türkiye Genel Nüfus sayımına göre nüfusu 150 iken 2007 yılında bu nüfus 212'ye dayanmıştır. Kavak,kuşburnu,elma,armut,kayısı,vişne,kiraz,erik ,şeftali,söğüt,ceviz,dut,iğde,çam,ardıç ve çalılıklar köyün bitki örtüsünü teşkil eder, ayrıca pelit(meşe)ağaçlarından oluşan koru geniş bir alanı yayılmaktadır. Hacıbelanın sırt, Kıranköy, Sivrinin uç, Parmağın tepe, Gıranağıl, Barmakdere, Çat deresi önemli dere ve tepeleridir.

Köyde Yeni Başlayan arıcılık Çok Büyük Bir Önem Kazanmıştır birçok Aile Arıcılığa Başlamıştır Ve Diğer Yörelerin Arıcıları Hocaoğlu'nda da Belirli Süre Duruyorlar.

Köyün üst tarafı dağlık, sebzelik olan ırmak kıyısı denilen alt kısmının küçük bir kısmı ise düzlüktür. Köyün içerisinden geçen iki ırmak mevcut olup (çat deresi ve cıbıl ırmak) bu ırmaklar üzerinde iki adet köprü mevcuttur. Daha önceleri köyde yaylacılık yaygınken şimdi ise yalnız birkaç aile yaylaya çıkmaktadır.ilkbaharda çam ağaçları arasındaki merekbeleği denilen (2,200 Mt rakımlı)yaylaya, sıcakların artmasıyla daha yüksek olan (3.100 Mt rakımlı) Karagöl dağlarındaki yaylaya çıkılmaktadır. Köyün rakımı ortalama 1.100 mt olup havası çok sert ve güzeldir, Totak dağından (2.600 Mt. rakımlı) gelen içme suyu çok berrak ve lezizdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye İstatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde 2018 Yılı Hocaoğlu Köyü Nüfusu 64 Erkek, 62 Kadın olmak üzere toplam 126 kişi olduğu belirtilmektedir. Hocaoğlu Köyü nüfusunun 50 misli insan İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamakta, genellikle inşaat ve ticaretle uğraşmakta ve kamu sektöründe çalışmaktadır. Farklı şehirlerde yaşayanlar genellikle yaz tatillerini köyde geçirmektedirler.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2020 124
2019 121
2018 126
2017 90
2016 115
2015 116
2012 124
2007 109
2000 150
1997 157
1990 255

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]