Gökçetaş, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gökçetaş
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 107
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28400

Gökçetaş, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi nüfus kayıtlarına göre 18. yüzyıla kadar ulaşmaktadır. Gökçetaş köyü yaşlılarından aktarılan bilgilere göre; ilk önce bugünkü yerleşim yerinin güney doğusunda bulunan Ortaköy mevki yerleşim alanı olarak seçilmiştir.Rivayete göre merkez mahalle olan Manasura yerleşilmeden önce dört kızı olan yerli bir ailenin, bu kızlarını dışarıdan dört delikanlı ile evlendirmesiyle ilk aileler ortaya çıkmıştır. Daha sonra Ortaköy'de yaşayan bir ailenin bu gün merkez mahalle olan Manasur'da bir su kaynağını keşfetmesiyle birlikte köye ismini veren merkez mahalleye yerleşimler başlamıştır.Bu köye ayrıca Gümüşhane Konaklı köyünden Ümmetler ve Espiye'den Pilikler sülalesi göçmüştür. Merkez mahallede bu gün de mevcudiyetini sürdüren başlıca 4 sülale şunlardır; Pilikler, Ümmetler, Cin Şerifler ve derede ise Temellerdir. Tarihçenin yazarı Ümmetler sülalesinden olup; bu sülalelin Şebinkarahisar nüfus müdürlüğünden tapu tespiti için alınan nüfus kayıt örneklerinde 6 kuşak öncesi isimler bulunmuştur. Osmanlının son zamanlarında kullanımda olan Rumi takvimde nüfus kayıtları alınmış,(r. tarih 1250) miladi 1834 yılı doğumlu Eyüp ve oğlu (r. tarih 1280) miladi 1864 doğumlu Delihüseyünlu Süleyman ve oğlu (r. tarih 1317) miladi 1901 doğumlu Arif Avcı nın kayıtlarına rastlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan, bugünkünden farklı olarak aşiret veya sülale isimlerinin bir tanesi bulunmuş ve köye dışarıdan göçen ümmetler sülalesinden 1. kuşak Eyüp adlı kişinin kayıtlarına ulaşılmıştır. Bu sülalenin Delihüseyünlu olan aşiret ya da sülale isiminin araştırılmasına devam edilmiş ve Prof. Yusuf Halaçoğlu'nun: Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar 1453-1650 (6 cilt)adlı eserinden Delihüseyünlu aşireti araştırılmış ve Osmanlı tahrir tapu defterlerinde Delühüseyünlu isimli bir Türkmen aşiretine 1505 miladi yani 16. yüzyıla uzanan Eyüp ili (osmanlıda geçen ve bu gün ismi değişen bir vilayet) kayıtların da rastlanmıştır. Köyün kuruluşu yapılan araştırmalardan 18. yüz yıl olarak tespit edilmiştir. Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan Orta Karadeniz araştırmalarında (Mehmet Öz-Fatma Acun)1642-1643 miladi tarihinde Darubükü mahallesi hariç bu bölgede hiçbir yerleşim alanı Osmanlı kayıtlarında yoktur. Dolayısıyla bu alanda yerleşim dışarıdan göç vasıtasıyla 18.yy. da gerçekleşmiştir. Dahası Darubükü-Gelcese-İstirefi-Kara Gevezit arasındaki çemberde bu gün bulunan birçok köy yerleşimi 17. yy da mevcut değildir. Mezar taşlarında Osmanlıca yazılı taşlar günümüzde yok olmak üzeredir veya yok olmuştur. Köylülerin kullandığı Türk dili lehçesi,Etimoloji açısından incelendiğinde, Karadeniz şivesinden farklı olarak, daha çok doğu Oğuz lehçesine yakındır. Mesala geçen seneye "Bıldır" denilir, gün güneşlik olmadı manasına gelen "Ayam kapalı-açmadı" tabiri gibi birçok eski Oğuz kelimeleri-cümleleri kullanılmaktadır.

Prof. Faruk Sümer in Anadolu'da Oğuzlar (Türkmenler) isimli kitabının son kısmında yer alan Oğuz boyu listelerinde; sancak-köy yerleşimleri incelenirse şu tespit yapılacaktır. Karahisar-ı Şarki sancağı ve çevresi Kayı, Kınık, Eymür, Bayındır, Kızık, Alayundlu, Çepni ya da Çetmi yerleşim yerlerine sahip olduğu görülecektir. Oğuz yerleşim yerleri ve etki alanlarının Karahisar-ı Şarki sancağında bulunması hiç de tesadüf olmamış, aksine doğuda sarp dağlara, birçok yaylalara ve sert kuru iklime sahip bu yörenin Oğuzların yaşam şekline daha uygun olduğu düşünülecektir. Bu sancağın alanı eski Ş.Karahisar vilayetinin; Giresun un neredeyse tamamı ve doğuda Gümüşhane topraklarının bir kısmını, batıda Sivas ilinin bir kısmını içeren büyük bir sancak olduğu tarih kayıtlarında bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 158 km, Şebinkarahisar ilçesine 40 km uzaklıktadır. Alucraya sınırdır, Tepe köy ve Zıdanaya sınırdır. Kuzeyinde Karedenize paralel uzanan Giresun dağları; Karadeniz ve Doğu Anadolu iklimiyle bir set oluşturmuştur. Köyün kuzeyinde bulunan Yavşan yaylasında bir dağın tepesine Seğrek adı verilmiştir.Buranın rakımı 2000 m üstünde olup buradan neredeyse tüm Alucra köyleri görülmektedir. Bölgenin dağlık yapısından dolayı Gökçetaş köyü 8 mahalleye bölünmüştür. Bunlar merkezde Manasur, Dereköy, Yazyurdu, Kavaklı, Çiloğlu, Çataloğlu, Çalgan, Darıbükü dür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 107
1997 100

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]