Hasanşeyh, Şebinkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hasanşeyh
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Şebinkarahisar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 281
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28400

Hasanşeyh, Giresun ilinin Şebinkarahisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adi Ahmet Yesevi'nin Orta Asya'dan Anadolu'ya gönderdiği alp erenler neslinden olan sembol insan Hasanşeyh tarafından verilmiştir. Anadolu'nun ve Şebinkarahisar'ın vatan toprağı yapılmasında, devlet millet kaynaşmasında ve yörenin sosyal, ekonomik, kültürel ve askeri yönden canlanmasında önemli roller üstlenip öncülük yapan Hasanşeyh tarafından kurulan köy, Hasanşeyh (merkez) ve Söğüteli Mahallelerinden oluşmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Örf, adet, geleneklere uygun olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma içinde yaşayıp hem Hasanşeyh köyüne hem Şebinkarahisar 'a hem de gurbetteki Hasanşeyhlilere yararlı olmayı gaye edinen ileri görüşlü müteşebbis Hasanşeyhliler gönül dostu öncülerin girişimi ile 1964 yılında Şebinkarahisar Hasanşeyh Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğini kurmuşlardır. Şebinkarahisar yöresindeki sosyal ve kültürel etkinliklere aktif olarak katılıp, maddi manevi destek sağlayan derneğin 18 Temmuz 1996 tarihinde tertiplediği Hasanşeyh'i Anma Toplantısı çok büyük ilgi görmüştür. Bu tarihten itibaren her yıl bu anma toplantısı yapılmaktadır. Folklor etkinlikleri yönünden de ünlü olan Hasanşeyh köyünden önemli folklorcular yetişmektedir. Hasanseyh köyündeki en meşhur yiyecekler gatıklı çorba, erik çorbasi, keşkek, evelik çorbası, madımak, kuzukulagi salatası, bulgur pilavı, haşıl, kete, katmer ve çökeliklidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 134 km, Şebinkarahisar ilçesine 16 km uzaklıktadır. Kayalı, Buzkeçi, Doğanyuva, Tekkaya, Ocaktaşı köyleri arasında kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 281
1997 98

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İlgili bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]