Simple Machines Forum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Simple Machines Forum
SimpleMachines.png
SMF ekran görüntüsü.png
SMF kurulumundan sonraki ekran görüntüsü
Geliştirici(ler) SMF Geliştiricileri
Tür Forum yazılımı
Lisans Simple Machines Lisansı
Resmî sitesi Simple Machines
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

SMF (Simple Machines Forum) PHP ve MySQL kullanılarak oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir forum sistemidir. Simple Machines Organizasyonu tarafından geliştirilmektedir. Şu an en güncel sürümü 2.0.9' dur. Ancak 21 kasım 2014 tarihinde yayınlanan 2.1 Beta 1 sürümü beta olarak yayınlandı. Yakın bir tarihte 2.1 stabil sürümü yayınlanacaktır. 2.1 sürümünde önemli değişiklikler bulunmaktadır. Bu sürümde tema mobil cihazlara uyarlanmıştır.

Adının Kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Simple Machines Forum (Basit Makineler Forumu) Basit makineler fikri Arşimet' in ünlü sözü olan "Bana bir dayanak noktası verin Dünya'yı yerinden oynatayım." sözü isminin esin kaynağı olmuştur. Resmi sitesinin en altında bu söz yazmaktadır. Bu söz logosuna da yansımıştır.

Dil Seçenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavutça, Arapça, Katalanca, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Hırvatça, Çekçe, Danca, İngilizce, Fince, Fransızca, Felemenkçe, Japonca, Almanca, Yunanca, İbranice, Macarca, Endonezce, İtalyanca, Japonca, Norveççe, Farsça, Lehçe, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Slovakça, İspanyolca, İsveççe, Tayca, Türkçe, Ukraynaca, Vietnamca.

Modlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce "modification" kelimesinin kısaltılmasıdır. Bu kelime "eklenti" anlamında da çevrilebilir. Bu eklentiler yine gönüllü geliştiriciler tarafından yazılır. En çok kullanılanları arasında "Simpleportal", "Aeva media", "SimpleSef", "Advanced Reputation System" bulunmaktadır. Bu eklentiler kullanılarak SMF sisteminin işleyişini değiştirebilir.

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

SMF'i SMF yapan temel etmenlerden birisi de geniş tema yelpazesidir. Bu temalar tamamen gönüllü kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Yalnız şimdilerde ücretli tema yapan gruplar ortaya çıkmıştır örneğin; SMF Tricks. İşte bu gruplar hem paralı hem de ücretli tema yapmaya başladılar.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

SMF yazılımı Open Source Initiative tarafından onaylı olmayan kendine özgü bir açık kaynak lisansı kullanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]