Sargasso Denizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Atlas Okyanusu'nun kuzey-batı kesiminde bulunan Sargasso Denizi, batıdan Gulf Stream, kuzeyden Kuzey Atlantik Akıntısı, doğudan Kanarya Akıntısı ve güneyden Kuzey Ekvator Akıntısı ile çevrilidir.

Sargasso Denizi, Atlas Okyanusu'nun kuzey-batı kesiminde (Bermuda), Sargassum türü yüzer alglerle kaplı, elips biçimli ve görece durgun su kütlesi.

Sargasso Denizi, saat yönünde hareket eden bu akıntı sistemi içinde, 20°-35° kuzey enlemleri ile 30°-70° batı boylamları arasında yer alır. Derinliği 1.500-7.000 metre arasında değişir. Güçsüz akıntılar, düşük yağış miktarı, yüksek oranda buharlaşma, hafif rüzgarlar, sıcak ve tuzlu sularla belirlenir. Bu özelliklerin yanı sıra ısıl karışımın yetersizliği balıkların temel gıda kaynağı planktondan büyük ölçüde yoksun, biyolojik bir çöl ortamı yaratır. Denizin yüzeyini çıkıntılı küçük keseleri olan kahverengi algler kaplar. Güneybatıdan sürüklenen kıyı bitkilerini de alarak rüzgar ve akıntının etkisiyle gezinen bu algler, kıyılara özgü bir deniz yaşamını besler.

Sargasso Denizi faunası oldukça genel bir renk benzerliğiyle, hatta antenlibalıkta olduğu gibi beden eklentilerinin alg dallarına benzemesi sayesinde avcı hayvanların gözünden saklanabilen yüzer algler üstünde yaşar. Burada bulunan tek deniz böceği halobates'tir.

Bermuda Adalarını çevreleyen Sargasso Denizinden ilk kez söz eden Kristof Kolomb'dur. 1492'deki birinci yolculuğunda denize ulaşan Kolomb, algleri görünce karanın yakın olduğu kanısına vararak yoluna devam etti. Ama bu yüzen bitki kütlesi içinde kaybolmaktan çekinen eski denizcilerin çoğu Sargasso Denizinden gereksiz bir korku duydu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]