Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Vingt mille lieues sous les mers
YazarJules Verne
ÜlkeFransa
DilFransızca
TürlerBilimkurgu
Macera romanı
Yayım1870
YayımcıPierre-Jules Hetzel
'Les Voyages Extraordinaires #6 serisi

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, (Fransızca: Vingt mille lieues sous les mers: Tour du monde sous-marin ya da Vingt mille lieues sous les mers) Jules Verne'in ilk kez 1870 yılında yayınlanan bilimkurgu romanıdır.

Roman, 1868’de Nautilus adlı denizaltı ile seyahat eden Kaptan Nemo ve denizaltıya misafir olan bilim insanı Pierre Aronnax’ın Kızıldeniz, Akdeniz, kayıp Atlantis kıtası, Güney Kutbu’nu içeren seyahatleri ve maceraları üzerinedir.

Romanın ilk baskısı illüstratör Alphonse de Neuville ve Edouard Riou tarafından yapılmış pek çok görsel içerir. 1907, 1916 ve 1954’te filme çekilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nautilus 'un denizaltında yapılan bir cenaze törenini izliyorlar.

1868 yılında denizlerde bazı gemilerin çarpıp batmasına neden olan garip bir nesnenin varlığı denizcileri heyecanlandırmaktadır. Fransız bilim insanı Pierre Aronnax, konuyu araştıran bir ABD savaş gemisine uşağı ile birlikte biner. Bilinmeyen bir hayvan olduğunu düşündükleri varlıkla karşılaştıklarında onu yakalamaya çalışırken bir kaza sonucu denize düşen Aronnax, uşağı Conseil ve geminin Kanadalı mızrakçısı Ned Land kendilerini o varlığın üzerinde bulurlar.

Dev bir yaratık olduğunu sandıkları şeyin bir denizaltı gemisi olduğunu görürler. Geminin içine alınan kazazedeler, esrarengiz Kaptan Nemo ve adamları ile tanışırlar. Toplumla ilişkisini koparıp kendisine kimsenin yapamadığı bir denizaltı gemisi yapan Kaptan Nemo, zengin ve kültürlü bir adamdır. Kendisine benzeyen insanlardan oluşan mürettebatı ile özgür hissettiği bu mekanda yaşayan Kaptan Nemo, sırlarının açığa çıkacağı endişesi ile Aronnax ve arkadaşlarını serbest bırakmayı reddeder, onları birlikte okyanusun derinliklerini araştırmaya davet eder.

Roman kahramanları köpekbalıkları ile çarpışmaktan, su altında volkan patlaması görmeye kadar birçok macera yaşar, Atlantis kıtasını ziyaret eder, Güney kutbunu keşfederler.

Gemi Baltık Denizi'nde bir girdaba yakalandığında üç dost şans eseri gemiden ve girdaptan sağ kurtulmayı başarır. Nemo'ya ve Nautilus'a ne olduğu anlaşılamaz.

Yazarın, "Esrarlı Ada" adlı eserinde Kaptan Nemo’nun ölmediği ortaya çıkar.

Kahramanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanın Adı Mesleği Milliyeti Notlar
Kaptan Nemo Kaptan Hint Bundelkund Mihracesinin Avrupa'da eğitim görmüş oğludur. Asıl adı Prens Dakkardır. Hindistan'ın bağımsızlık kazanması için İngilizlere isyan etmiştir. Yenilince Bundelkund dağlarına çekilmiştir. Daha sonra Nautilus gemisini her bir parçası ayrı bir yerde olacak şekilde yaptırmıştır. Daha sonra parçaları ıssız bir ada da birleştirmiş ve denizaltıyı oluşturmuştur. Daha sonra denizaltısıyla denizlerin altında kendine bir imparatorluk kurmuştur. Ormanları, Av alanları, madenleri bulunmaktadır.

Bazen denizaltısı ile gemilere saldırır. Bunun için denizaltısı ilgi çeker. Fakat bir balina sanılır. Bir Amerikan Savaş gemisi hazırlanır. Pierre Aronnax ise araştırma için gemiye gelir. Daha sonra o, uşağı ve zıpkıncıyı esir alır. Denizaltısı bir girdapta kaybolur. Kendisine ne olduğu bilinmez.

Pierre Aronnax Biyolog Fransız Gemilere saldıran balinayı incelemek üzere Amerikan Savaş gemisine biner. Denize düşer. Nautilus'a çıkar. Kaptan Nemo tarafından esir alınır. Norveç'teki girdapta gemiden kurtulur.
Conseil Hizmetçi Flaman Pierre Aronnax'ın uşağıdır. Onunla birlikte gemiye biner. Daha sonra Nautilus'ta yaşamaya başlar. Profesör Aronnax'ın aksine

Nautilus'tan ayrılmayı istemektedir. Norveç'teki girdapta gemiden kurtulur.

Ned Land Balıkçı Kanadalı Zıpkıncıdır. Nautilus'a düşenlerdendir. Norveç'teki girdapta gemiden kurtulur.
Kaptan Farragut Kaptan Amerikan Nautilus'u yakalamak ve incelemek ile görevli Amerikan Savaş gemisinin komutanıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nautilus[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Kapak Resimleri[değiştir | kaynağı değiştir]