G.O.R.A.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
G.O.R.A.
Film afişi
Yönetmen Ömer Faruk Sorak
Yapımcı Necati Akpınar
Senarist Cem Yılmaz
Oyuncular Cem Yılmaz
Rasim Öztekin
Özkan Uğur
Cezmi Baskın
Şafak Sezer
Özge Özberk
Ozan Güven
Engin Günaydın
Müzik Ozan Çolakoğlu
Sagopa Kajmer
Özkan Uğur
Görüntü yönetmeni Veli Kuzlu
Kurgu Mustafa Preşeva
Stüdyo Böcek Yapım, BKM Film
Dağıtıcı Warner Bros., Beşiktaş Kültür Merkezi
Cinsi Sinema filmi
Türü Bilimkurgu
Komedi
Renk Renkli
Yapım yılı 2004
Çıkış tarih(ler)i 12 Kasım 2004
Süre 127 dakika
Ülke Türkiye
Dil İngilizce, Türkçe
Bütçe 5 milyon $
Hasılat 26,2 milyon $
Devam filmi A.R.O.G

G.O.R.A., senaryosunu Cem Yılmaz'ın yazdığı, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı, bilim kurgu ve komedi türlerindeki 2004 çıkışlı Türk filmidir.

Çekimleri 2002 yılında başlayan film, Türkiye'de 12 Kasım 2004 tarihinde gösterime girdi. Türk sinemasında en pahalı yapımlardan biri olan filmi 4 milyon kişi izledi.[1] Filmin yapımcılığı, Uzan ailesine ait olan TürkFilmi adlı şirket ile Ömer Faruk Sorak tarafından üstlenilmiştir. Ancak Uzan ailesinin bankalarına devlet el koyunca film de TMSF kontrolüne geçti. Vizyona girişi geciken filmi BKM, Yılmaz aracılığıyla satın alarak yayımlayabildi. Film içerisindeki müzikler Ozan Çolakoğlu'na, filmin bitiş müziği ise Sagopa Kajmer'e aittir. Görüntü yönetmeni Veli Kuzlu'dur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin turistik kentlerinden biri olan Antalya'da bir halı satıcısı olan Arif, U.F.O'lar ile ilgili aldatmacalarından uydurduğu halıları ve sahte fotoğrafları satmaya çalışarak yaşamını sürdürmektedir. Tesadüfen, diğer dünyalılarla birlikte uzaylılar tarafından kaçırılarak G.O.R.A. isimli gezegene götürülür. Bu kaçırma, G.O.R.A gezegeninin güvenlik şefi Logar Trihis tarafından, atalarının dünyayı ziyaret ederken gördüğü kötü muameleden dolayı kin güttüğü için gerçekleştirilmektedir.

Uzay gemisinde bulunan Arif, Garaval'ın Arif'e içindeki gücü hissedebildiğini söyleyen (Yıldız Savaşları'na bir gönderme) ve Arif'e onu aramasını söyleyen bir hologram görüntüsüne rastlar. G.O.R.A'ya inen Arif, kaçmak için fırsatlar aramaya devam eder, ancak defalarca başarısız olur. Mahkumlar Faruk (Rasim Öztekin) ve Robot-216 (Ozan Güven) ile arkadaşlık kurar. Robot-216, Prenses Ceku'nun (Özge Özberk) yakın bir sırdaşıdır. Logar'ın, Ceku'ya aşık olmamasına rağmen Prenses Ceku ile evlenerek gezegenin yönetimini ele geçirmeyi planladığı ortaya çıkar. Planını gerçekleştirmek için G.O.R.A'ya uzaydan bir ateş topu yollar ve G.O.R.A.'yı kurtarmak şartıyla ödül olarak Prenses ile evlenmek ister. Kral Amir Tocha (Cezmi Baskın), alternatif seçenek olarak kutsal taşları kullanmak ister fakat kılavuzun kaybolması nedeniyle engellendiğinden (kılavuz Logar tarafından çalındığından) bu evliliği kabul etmek zorunda kalır. Ancak Logar ateş topunu yok edecek olan silahını ateşleyemeyi beceremeyince, Arif imdada yetişerek, gördüğü Beşinci Element filmindeki sahneyi andıran kutsal taş ritüelini gerçekleştirir, Ceku'yu öpmesi gerektiğini söyler, ateş topunu da yok eder ve gezegeni kurtarır. Logar çok sinirlenir. Ceku'nun onunla evlenmesini kabul etmesi için krala şantaj yapar. Bu arada Ceku, annesinden asıl babasının aslında bir dünyalı olduğunu öğrenir.

Arif, Faruk ve Robot -216 ile babasını bulmak için yola çıkar. Ancak yol boyunca Logar'ın adamları araya girer ve Ceku'yu geri alır. Bu sırada Arif, Ceku'nun babasının eski bir tanıdığı olan Garavel ile tanışır. Arif onun yardımıyla güç kazanır ve Ceku'yu kurtarmak için kaleyi işgal eder. Arif, Matrix'i taklit eden bir hamleyle Logar'ı alt eder ve kötü planlarını herkese ifşa eder. Arif ve Ceku birbirlerine çok âşıktırlar, dünyaya dönerler ve bir çift olarak hayatlarını sürdürürler. Film, çiftin bir otoyolda mutlu bir şekilde yol almasıyla sona erer.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin çekimleri esnasında kullanılan halıcı dükkânı (Mayıs 2014)
Oyuncu Karakter
Cem Yılmaz Arif Işık, Komutan Logar Trihis, Erşan Kuneri, Komutan Kubar
Rasim Öztekin Bob Marley Faruk
Özkan Uğur Garavel, Anonsçu
Şafak Sezer Kuna
Özge Özberk Ceku Lamtina
Ozan Güven Robot 216, Gerzek
Engin Günaydın Editör
İdil Fırat Mulu Lamtina
Erdal Tosun Rendroy
Cezmi Baskın Amir Tocha Lamtina
Muhittin Korkmaz Tihulu

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

İncelemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Twitch Film için yazan Todd Brown, filmi "hem Star Wars hem de Matrix filmlerinde bazı mükemmel vuruşlarla" "çok komik, çok Mel Brooks'tan ilham alan bir bilim kurgu komedisi" olarak tanımladı. "İyi görünüyordu... kendi ülkesinde büyük bir hit hâline geldi" ve "Festival dönemine girerken Türk tür filmini uluslararası izleyicilerle yeniden tanıştırdı", Türkiye'nin "büyük, parlak yapımlar üretebildiğini" kanıtladı şeklinde yazdı.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yahşi Batı 3 milyon seyirci bekliyor". Referans. 31 Aralık 2009. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ Brown, Todd. "GORA Trailer – European Sci-Fi Spoof". twitch. 21 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2010. 
  3. ^ Brown, Todd. "First Three Minutes Of Cem Yilmaz's A.R.O.G.!". twitch. 6 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2010. [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]