Sıla (şarkıcı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sıla Gençoğlu sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Sıla
Sıla, 2011 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nde sahnedeyken.
Sıla, 2011 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nde sahnedeyken.
Doğum Sıla Gençoğlu
17 Haziran 1980 (1980-06-17) (36 yaşında)
Acıpayam, Denizli, Türkiye
İkâmet Beyoğlu, İstanbul, Türkiye
Eğitim İstanbul Üniversitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Meslek Şarkıcı · söz yazarı · besteci · yapımcı
Resmî sitesi silagencoglu.com
Müzikal kariyeri
Tarzlar Pop · caz · rock
Etkin yılları 2007-günümüz
Plak şirketi Columbia · Epic · Sony
İlişkili hareketler Ciclon

Sıla Gençoğlu (d. 17 Haziran 1980), Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Acıpayam, Denizli'de doğdu ve öğrenim hayatı için önce İzmir'e sonra İstanbul'a yerleşti. Sahne eğitimi almaya lise yıllarında başladı. Bilgi Üniversitesi'ndeki caz eğitimi sonrasında Kenan Doğulu'yla tanışarak uzun yıllar boyunca Doğulu'nun yanında geri vokallik yaptı.

Ekim 2007'de kendi adını verdiği albümünde yer alan ve Türkiye Resmî Listesi'nde bir numara olan "...Dan Sonra" şarkısıyla çıkış yapan Sıla, sonrasında yayımladığı eleştirel ve ticari başarılar elde eden İmza (2009), Konuşmadığımız Şeyler Var (2010), Vaveyla (2012), Yeni Ay (2014) ve Mürekkep (2016) albümleriyle de liste başarılarını sürdürmeye devam etti. Bu albümlerde yer alan "Sevişmeden Uyumayalım", "Acısa da Öldürmez", "Kafa", "Boş Yere", "Vaziyetler", "Yabancı" ve "Hediye" şarkıları da Türkiye'de liste başı oldu. Bunların yanı sıra diğer pek çok şarkısı da hit olarak listelerde çeşitli başarılar yakaladı.

Şarkıcılığının yanı sıra eleştirmenler tarafından övülen söz yazarı ve besteci kimliğiyle ön plana çıkan Sıla, kendi albümlerindeki şarkıların neredeyse tamamını tek başına yazarak Efe Bahadır'la birlikte bestesini yaptı. Ayrıca başka şarkıcılar için de şarkı sözleri yazdı. Genellikle düşük tempolu ve hüzünlü şarkılarıyla tanındı. 2010'da Konuşmadığımız Şeyler Var ve 2014'te Yeni Ay ile birlikte Türkiye'de yılın en çok satan şarkıcısı oldu. Bugüne kadar üç Altın Kelebek Ödülü ve yedi Kral Tv Video Müzik Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1980-2006: İlk yılları ve kariyer başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıla, 17 Haziran 1980'de Denizli'de doğdu. İlkokulu Denizli'de okuyan şarkıcı, ortaokul ve lise öğrenimi için İzmir'e anneannesinin yanına yerleşti. İlk sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi'nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi üzerine çalıştı.

1998 yılında yüksek öğrenimi için İstanbul'a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir sene okudu, daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'ne geçiş yaptı. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali'nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil'den oluşan caz orkestrasında solist olarak görev aldı. Nükhet Ruacan'la ses eğitimi üzerine çalıştı ve yine okul döneminde, daha sonraları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen Efe Bahadır'la da tanıştı. Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışarak onun yedi sene vokalistliğini yaptı. Ayrıca Sıla'nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Vur kadehi Ustam) Kenan Doğulu (Boğaziçi) Emel Müftüoğlu (Ağla Ağla) gibi birçok ünlü sanatçının albümlerinde yer aldı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve "Sıla" dizisinin şarkısı olan ortak besteleri "Sıla-Töre" sayesinde tanıştı.

2007-09: Sıla, Shaker ve İmza[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkıcı, 2007 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkardı. Ozan Doğulu, albümün prodüktörü olarak yer aldı. Hareketli çıkış şarkısı "...Dan Sonra"nın sözleri Sıla Gençoğlu imzası taşırken, müziği ve düzenlemesi Ozan Doğulu’ya aittir. Albümün stüdyo aşamasında da desteğini eksik etmeyen Kenan Doğulu da vokali ve dikkat çekici rap düetiyle şarkıya eşlik etti. Albümde bir tanesi Gözde Kansu’yla, bir tanesi de Sezen Aksu’yla ortak olmakla birlikte tüm şarkı sözleri Sıla’ya aittir. Kendine özgü sözlerinin yanı sıra albümde 5 tane bestesi de yer almaktadır. Bunların dışında Sezen Aksu, Ozan Doğulu, Yalın ve Efe Bahadır albümün diğer şarkılarında söz ve müzikleriyle yer almaktadırlar. Düzenlemelerde ise başta Ozan Doğulu olmak üzere, Murat Yeter, Mustafa Ceceli, Efe Bahadır ve Nedim Ruacan gibi müzisyenler yer almaktadır. Murat Yeter, Aykut Gürel, Erdem Sökmen, Hüsnü Şenlendirici, İsmail Soyberk, Mustafa Ceceli, Göksun Çavdar, Yaşar Akpençe, Fatih Ahıskalı, Can Şengün, Birkan Şener, Cengiz Ercümer, Alp Ersönmez ve Gündem Yaylı Grubu gibi müzisyenler de albümde Sıla'ya eşlik eden diğer isimlerdir.

Çıkış parçası "...Dan Sonra" ile Türkiye'de kısa zamanda 1 numaraya ulaşmış ve 12 hafta 1 numarada kalmıştır. Avrupa Radyo Listeleri'ne ise 88 numaradan giriş yaparak 12 hafta ilk 100 de kalabilmeyi başarmıştır. En yüksek 79 numara olmuştur.[1] 2008 yazında ise bu şarkıyı ünlü Yunan şarkıcı Tamta Yunanca sözlerle tekrar yorumlamış ve tekli olarak piyasaya sürmüştür.[2] 2008 yılının Mart ayında ise 2. teklisi olan "Kenar Süsü"ne klip çekmiştir. Akustik parçaların en iyi örneklerinden biri olan “Kenar Süsü”ne çekilen video klipte yönetmen Murad Küçük ile çalıştı. Görüntü yönetmenliğini Tolga Kutlar’ın üstlendiği 16 mm. film formatında çekilen video klip için çeşitli grafik animasyonlar kullanıldı.

İlk albümünden yalnızca iki video klip yayınlayan şarkıcı, bu albümden sonra Ciclon grubu ile beraber olarak kaydettikleri "Shaker" albümünden "Yaz Geliyor Heyoo" isimli parçayı yeni teklisi olarak belirlemiş ve bu şarkıya 2008'in yaz aylarında bir video klip hazırlamıştır. Şarkı Türkiye Listesi'nde 34 numaraya yükselmiştir.

İkinci albümünü 2009 yılında piyasaya süren sanatçı, bu albümün ilk teklisi olarak "Sevişmeden Uyumayalım"ı seçmiş[3] ve bu şarkı 3 hafta boyunca 1 numara olmayı başarmış, Avrupa listesinde ise 82 numaraya yükselmiş ve bu listede 5 hafta boyunca yer almıştır.[4] İkinci tekli olarak "İnşallah"ı seçen Sıla, bu şarkısıyla da Türk listelerinde 2 numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır. "Yara Bende" isimli üçüncü teklisine Kemal Doğulu yönetmenliğinde bir video hazırlayan sanatçı, bu şarkısıyla da 4 numaraya yükselmiştir. Albümün dördüncü video klibi ise, konser görüntülerinden oluşan videosuyla "Bana Biraz Renk Ver" olmuştur ve 2010'un Mart ayında gösterime girmiş ve bu şarkı, bir önceki şarkıdan daha başarılı olmuş ve Türkiye Listesi'nde 3 numaraya yükselmiştir.

2010-13: Konuşmadığımız Şeyler Var ve Vaveyla[değiştir | kaynağı değiştir]

2010'un Haziran'ında piyasaya sürülen Ozan Doğulu'nun ilk albümü "130 Bpm"de "Alain Delon" isimli şarkısıyla yer alan şarkıcı, Ozan Doğulu ile beraber bir video klip çekmiş ve Haziran ayında bu klip gösterime girmiştir. Şarkı, 15 Temmuz tarihli listede 1 numaraya yükselirken, Avrupa Radyo Listesi'nde de kendine yer bulmuş ve bu listede en yüksek olarak 67 numaraya yükselmiştir.[5]

1 Haziran 2012 tarihinde ilk DVD albümü olan "Joker"'i yayımladı. Albümde önceki üç stüdyo albümünden şarkıları kendi orkestrası ile farklı düzenlemelerle yeniden yorumladı. Albümün tek yeni şarkısı Gözlerine Teslimim'dir.[6] Albümden "Yoruldum" şarkısına klip çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi'nde 2 numaraya kadar yükseldi.[7]

9 Ekim 2012'de dördüncü stüdyo albümü olan "Vaveyla" piyasaya sürüldü. Albümün çıkış şarkısı "İmkansız" şarkısı oldu. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi'nde 2 numara oldu.[8] İkinci klip Zor Sevdiğimden'e çekildi. Şarkı, çıkış şarkısında olduğu gibi Resmî Liste'de 2 numaraya kadar yükseldi.[9] Albümün üçüncü klibi ise sözlerini Sıla'nın yazdığı müziğini ise Sezen Aksu'nun bestelediği "Aslan Gibi" şarkısına çekildi.

2014-günümüz: Yeni Ay ve Mürekkep[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıla, Mayıs 2015'te Antalya'daki bir imza gününde.

Ekim 2013'e gelindiğinde Sıla, beşinci stüdyo albümünün hazırlıklarından bahsetti ve sonraki ay şarkıların kayıtlarına başladı.[10] Yeni Ay adını verdiği iki disklik albümü Sony Music Entertainment ve Columbia Records aracılığıyla Şubat 2014'te piyasaya sürdü ve albüm, yayımlandığı hafta Türkiye'de 70 bin kopya satarak D&R'ın Çok Satan Albümler Listesi'ne bir numaradan dâhil oldu.[11][12] Bu satış rakamı yıl sonunda 158 binin üzerine çıkınca çalışma, 2014 yılında Türkiye'nin dijital ve fiziki olarak en çok satan çalışması oldu.[13][14] Yeni Ay ayrıca iTunes Store'un Türkiye kolunda satışa sunulduğu günden itibaren aylarca bir numarada kalarak iTunes Store'un ülkedeki hizmet tarihinin en uzun süre bir numarada kalan albümü olma rekorunu ele geçirdi.[15] Müzik eleştirmenlerinin çoğu albümü beğendi ve bunlardan biri olan Hürriyet yazarı Hikmet Demirkol, "sürprizi olmayan, hayranları ziyadesiyle mutlu edecek detayda ve içerikte bir albüm" nitelendirmesini yaptı.[16] Çıkış şarkısı ve ilk video klip "Vaziyetler", MusicTopTR Resmî Listesi'nin aralıksız on bir hafta boyunca zirveden inmezken diğer kliplerden "Yabancı" ile "Hediye" de bu listede bir numara oldu. "Reverans" ise iki numaraya kadar yükselebildi.[17][18] 2014 Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nde Yeni Ay, En İyi Albüm ödülünü kazanırken Sıla ise En İyi Kadın Sanatçı ve Radyolarda Şarkıları En Çok Çalınan Sanatçı ödüllerini kazandı.[19]

Mayıs 2015'te Sıla, Özcan Deniz ile birlikte Coca Cola'nın Türkiye'de gösterilen bir reklamında Turkish lira symbol 8x10px.png700 bin karşılığında oynadı. İkilinin "Why This Kolaveri Di" şarkısının Türkçe sözlerle yapılan yeni düzenlemesi eşliğinde bir plajda yaptıkları atışmayı içeren reklam olumsuz eleştiriler topladı.[20] Aynı yıl içinde şarkıcı, Ziynet Sali'nin No 6 ve Güliz Ayla'nın çıkış albümündeki şarkıların çoğunu yazıp besteledi; ilkinin müzik direktörlüğünü ve ikincisinin yapımcılığını üstlendi.[21][22] Yıl sonunda Sıla, GQ Türkiye tarafından Yılın Kadını olarak seçti.[23]

Sıla'nın hazırlık süreci iki yıl ve kayıtları altı ay süren altıncı stüdyo albümü Mürekkep, çıkış şarkısı "Afitap" eşliğinde Mayıs 2016'da Sony Music Entertainment ve Columbia Records tarafından yayımlandı ve şarkıcının önceki albümlerine benzer şekilde çıkar çıkmaz Türkiye'de bir numaraya oturdu.[24][25] Milliyet Sanat'tan Yavuz Hakan Tok, albümü "yüzünü biraz daha alaturkaya dönen Sıla'nın en iyi albümlerinden biri" diye tanımlayarak şarkı sözlerinde daha fazla kullandığı Arapça ve Osmanlıca sözlere dikkat çekti.[26]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Avrupa Listesi'nde "...Dan Sonra"
 2. ^ "...Dan Sonra" Yunanistan'a İhraç Oldu 13 Temmuz 2008 tarihinde erişilmiştir.
 3. ^ "Sevişmeden Uyumayalım" 12 Mart 2009 tarihinde erişilmiştir.
 4. ^ Avrupa Listesi'nde "Sevişmeden Uyumayalım"
 5. ^ Avrupa Listesi'nde "Alain Delon"
 6. ^ "Sıla “Joker” ile Sevenlerini Müzikal Bir Yolculuğa Çıkaracak!!!". Powertürk TV. 4 Haziran 2012. 26 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160626152225/http://www.powerturk.com/muzik/muzik-haber/sila-joker-ile-sevenlerini-muzikal-bir-yolculuga-cikaracak.html. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 7. ^ "Nielsen Music Türkiye Resmi Listesi 40. haftada SILA Gencoglu YORULDUM ile ikinci sırada". Twitter. 4 Ekim 2012. 26 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160626152229/https://twitter.com/MusicTopTR/status/253843944629227521. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 8. ^ "Nielsen Music Türkiye Resmi Listesi 51.Haftada ikinci sırada... İMKANSIZ ile". Twitter. 20 Aralık 2012. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160404052823/https://twitter.com/MusicTopTR/status/281796259168256001. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 9. ^ "Nielsen Music Türkiye Resmi Listesinde 9. Haftada ikinci sırada.. ZOR SEVDİĞİMDEN". Twitter. 7 Mart 2013. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160404052831/https://twitter.com/MusicTopTR/status/309687865711931395. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 10. ^ Işık, Okan (9 Ekim 2013). "Sıla bayram öncesi 500 bin lira kazandı". Bugün. http://www.bugun.com.tr/magazin/sila-bayram-oncesi-500-bin-lira-kazandi-haberi/820757. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2015. 
 11. ^ Işık, Okan (5 Mart 2014). "Pop müziğe yönelen Sibel Can'a Sıla çalımı". Bugün. http://www.bugun.com.tr/gundem/sibel-cana-toz-yutturdu-haberi/1000149. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2015. 
 12. ^ "Sıla'nın Konser Biletleri Tükendi!". Doğan Haber Ajansı. 2 Nisan 2014. 10 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20150710010203/http://www.dha.com.tr/silanin-konser-biletleri-tukendi_638710.html. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2015. 
 13. ^ "ŞOK!.. 2013 Ve 2014 Yılı Albüm Basım Rakamlarını Açıklıyoruz!..". muzikonair.com. 7 Ağustos 2015. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151222122443/http://www.muzikonair.com/sok-2013-ve-2014-album-basim-rakamlarini-acikliyoruz/. Erişim tarihi: 20 Aralık 2015. 
 14. ^ "Zirvede Sıla Rüzgarı Esiyor". Milliyet. 16 Aralık 2014. http://www.milliyet.com.tr/zirvede-sila-ruzgari-esiyor-magazin-1984821/. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2015. 
 15. ^ "Yeni yıla girerken Sıla hasreti de bitiyor". Sabah. 25 Aralık 2014. http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2014/12/25/yeni-yila-girerken-sila-hasreti-de-bitiyor. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2015. 
 16. ^ Demirkol, Hikmet (21 Şubat 2014). "Brit Awards sahiplerini buldu". Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25859886.asp. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2015. 
 17. ^ "Vaziyetler" şarkısının MusicTopTR Resmî Listesi'ndeki liste konumları:
 18. ^ "Yabancı", "Reverans" ve "Hediye" şarkılarının MusicTopTR Resmî Listesi'ndeki liste konumları:
 19. ^ "Kral Türkiye Müzik Ödülleri kime gitti". Hürriyet. 22 Mayıs 2015. http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/29076672.asp. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2015. 
 20. ^ "Sıla Özcan Deniz'li Coca Cola reklamı için ilk kez konuştu". Cumhuriyet. 13 Mayıs 2015. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/275483/Sila_Ozcan_Deniz_li_Coca_Cola_reklami_icin_ilk_kez_konustu.html. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 21. ^ Kavukluoğlu, Suat (3 Ağustos 2015). "Sıla Sandığını Benim İçin Açtı". Milliyet. http://www.milliyet.com.tr/sila-sandigini-benim-icin-acti/cadde/ydetay/2096273/default.htm. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 22. ^ Vural, Sinem (2 Kasım 2015). "Sıla'ya benzetilmek benim için iltifat". 22 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160222170610/http://www.hurriyet.com.tr/silaya-benzetilmek-benim-icin-iltifat-40008620. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 23. ^ "GQ 'Men of the Year' ödülleri sahiplerini buldu". Hürriyet. 4 Aralık 2015. http://www.hurriyet.com.tr/gq-men-of-the-year-2015-odulleri-sahiplerini-buldu-40022685. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 24. ^ "Çok Satanlar". D&R. 10 Mayıs 2016. 10 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160510090218/http://www.dr.com.tr/kategori/Muzik. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2016. 
 25. ^ Rüya Özdemir, Deniz (28 Nisan 2016). "Sıla ile Çok Özel Röportaj!". Kral Müzik. 6 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160506195518/http://www.kralmuzik.com.tr/kral-pop/haberler/sila-ile-cok-ozel-roportaj. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2016. 
 26. ^ Tok, Yavuz Hakan (Haziran 2016). "Arafta Bir Disko Kraliçesi". Milliyet Sanat. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]