Ankara Ticaret Odası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ankara Ticaret Odası
Kuruluş1923
TürTicaret odası
MerkezAnkara
Resmî dillerTürkçe
LiderGürsel Baran[1]
Resmî siteAnkara Ticaret Odası (ATO)

Ankara Ticaret Odası (kısaca ATO), Ankara'da etkinlikte bulunan ticari kurum ve kişilerin ticari işlemlerini düzenlemek, kayıt altında tutmak ve bu işletmelere ait sicillerin tutulduğu kurumdur. Mayıs 1923'te kurulan ATO'nun Yönetim Kurulu Başkanlığını 2011 yılından beri sürdüren Salih Bezci, bu görevini 2016 yılında Gürsel Baran'a bırakmıştır. Oda Meclisi Başkanlığını Mustafa Deryal yapmaktadır.

Bugün ticari faaliyetlerle uğraşan Ankara esnafını farklı şekillerde destekleyen, çevredeki ilgili sistemleri takip eden, üyenin mesleğine uygun olarak ilerlemesini düzenleyen ve problemlere çözüm üretmeye çalışan 125 bin personelin üyesi olduğu kuruluştur. Danışman ve uzman kadrolarıyla devlet ve özel sektör kuruluşlarına, üyelerine danışmanlık yapar. Araştırma raporları oluşturur, üyelerini ve toplumu bilgilendirir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyetimizle yaşıt olan Ankara Ticaret Odası (ATO), 1923 yılının Mayıs ayında "Ankara Ticaret ve Sanayi Odası" adıyla kurulmuş ve Anafartalar Caddesi üzerindeki eski bir binada faaliyetlerine başlamıştır. Ankara Ticaret Odası’nın kuruluşunun İzmir İktisat Kongresi'nden birkaç ay sonra gerçekleşmiş olması tesadüf değildir. Kongre'de sunulan grup teklifleri arasında Ticaret ve Sanayi Odaları'nın yurt çapında örgütlenmesi ve yaygınlaştırılması da bulunmaktadır. 22 Nisan 1925 tarihinde 655 sayılı Ticaret ve Sanayi Odaları Kanunu çıkarılmış, 1926 yılında da Ankara Ticaret ve Sanayi Odası, 350 tüccar, 800 küçük esnaf ve sanatkâr üyesi ile hukuki kimliğini kazanmıştır. Savaş sonrası ticaretin durgunluğu ve 1929 dünya ekonomik bunalımının etkisiyle uzun süre sadece bir teşekkül halinde varlık gösteren Oda, bu sürecin ardından ekonominin gelişmesinde aktif rol üstlenmiştir. 655 sayılı kanunun, Odaların ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiği anlaşılınca 1943 yılında 4355 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir. 1950 yılında yürürlüğe giren 5590 sayılı kanun temelinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) kurulmasına öncülük eden ve yönetiminde de görev alan Ankara Ticaret Odası, kendi bünyesinde de meslek gruplarını yeniden tasnif etmiş ve organlarını oluşturmuştur. Türkiye’nin gelişimini yakından takip eden Oda yönetimi, bu süreçten itibaren ekonomi yönetimi kararlarından etkilenen kitlenin temsilcisi olarak hükûmetle yakın diyaloglar kurmuştur. Türkiye’nin sanayiye dayalı kalkınma hamlesinde rol üstlenen Ankara Ticaret Odası, özel sektör temsilcisi olarak, büyük sanayi kuruluşlarından Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Anonim Şirketi'nin kurucu üyeleri arasında da yerini almıştır. Ekonomideki gelişim, üyelerin temsili noktasında gelişime neden olmuş, 1964 yılında Ankara Sanayi Odası'nın kurulmasıyla Oda, "Ankara Ticaret Odası" adıyla yeniden yapılandırılmıştır. Ankara Ticaret Odası’nın yönetim anlayışı, Kasım 2016’da gerçekleşen seçimlerle görevi üstlenen Gürsel Baran Başkanlığı’nda değişmiş, yasada tanımlanan görev ve yetkileri yerine getiren oda olma vasfının yanı sıra özel teşebbüsün sesi olma özelliği öne çıkmıştır. Üyeye verilen hizmet kalitesinin ve hızının arttığı bu dönemde, Ankara’nın ekonomik ve sosyal gelişimi ile Türkiye’nin refah artışını öncelikli hedef olarak belirleyen Oda, üyelerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak etkin ve kaliteli hizmet sunma, meslek ahlakı, dürüstlük ve güveni hâkim kılma, ülke sorunlarına karşı duyarlı olma politikasını sürdürmektedir. 160 bini aşkın üyeye ulaşan Ankara Ticaret Odası bugün geldiği noktada dinamizm, yenilik ve iletişimi simgelemekte ve “Birlikten kuvvet doğar” şiarıyla çalışmalarını yürütmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gürsel BARAN, Ankara Ticaret Odası Başkanı". Ankara Ticaret Odası. 27 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2023.