Çavuşlu, Çankaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çavuşlu
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çankaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06720
İnternet sitesi:

Çavuşlu, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara-Balâ karayoluna yakın olan Çavuşlu, Ankara'ya 50 km. uzaklıktadır. Eski yerleşim yeri olan köyde höyük ve antik malzeme bulunmaktadır. 1899 yılında "Molla Ahmed b. Mustafa"nın yaptırdığı cami zaman içinde yapılan onarımlar sonucu özgün mimari özelliğini kaybetmiştir.

1571 yılı Ankara Tahrir Defteri'nde "Çavuşlu" cemaati "konar-göçer" olarak yaşayan "Karakeçili"ler arasında kayıtlı olup, 28 neferdir. "Türkmân Yörükânı"ndan olan "Çavuşlu" cemaati büyük bir cemaat olup, Anadolu'nun değişik yörelerinde iskan edilmiştir. Bu bölgeler Kayseri, Karaman, Yozgat, Sivas, Mersin, Adana, Maraş, Konya, Nevşehir, Niğde, ve Balkanlardır. Çavuşlu Köyü ise takriben onyedinci yüzyılda kurulmuştur.

Balâ kasabasına bağlı olan Çavuşlu Köyü, 1845 yılında 16 hanedir. Bu hane reisleri Haydar oğlu Ali, Maksud oğlu Ali, Hacı Enbiya oğlu Halil, Emir oğlu Ali, Veli Ali oğlu Hüseyin, Yakub oğlu Ali, Ömer oğlu Dede, ... oğlu İsmail, Hüseyin Usta oğulluğu hizmetkar İsmail, Busallı Koca, Toktemir oğlu Kör Hasan, Latif oğlu Süleyman, Haydar oğlu Mustafa, Kömüklü oğlu Osman, Halil oğlunun oğlu İsmail, Haydar oğlu Ahmed'dir.

Ondokuzuncu yüzyılda Ankara-Kırşehir şosesi köyün yakınından geçtiği için buraya "Yeni Han" yapılır. Bölgeden geçen yabancı seyyahlar bu handa konaklamışlar ve anılarını yazmışlardır.

Bala ilçesine bağlı köy olarak kurulmuştur. 23.07.2004 tarih 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek Karaali beldesine bağlı mahalleye dönüşmüştür. 2009 yerel seçimleri ile birlikte Çankaya ilçesine bağlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 50 km, Çankaya ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır ancak kapalıdır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Mahalle'ya en yakın ulaşım araçları, Ankara-Bala yolu üzerinden geçen EGO otobüsleri ve özel halk otobüsleridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]