Alacaatlı, Çankaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alacaatlı
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Çankaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 30.313
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06170
Resmî site

Alacaatlı, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Konum olarak Yaşamkent, Dodurga ve Türkkonut Mahalleleri ile komşudur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin 200 yıllık bir tarihi vardır. Mahalle klasik iç anadolu kültürünün yaşatıldığı bir Mahalle olmaktan artık çıkmıştır. Alacaatlı Mahalle Güzelleştirme ve Koruma derneği sayesinde belirli organizasyonlarla mahallenin eski kimliği yaşatılmaya çalışılmaktadır. Bu organizasyonlar toplumu bir araraya getirerek ayrılmışlığı ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Kültür olarak anadolu insanı özelliğini taşıyan Alacaatlı köyü sakinleri misafirperverlikleri ve hoşgörüleriyle çevre köylerce tanınmışlardır.

23.07.2004 tarih ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara merkeze 20 km, Çankaya ilçesine 21 km uzaklıktadır.

Eskiden yaygın olan meşe ormanlarının kalıntıları olan meşelikler bulunmaktadır. Yerel halk tarafından çok iyi korunmuş ve baltalık hale getirilmemiş olması sayesinde, koru ormanı özelliği gösteren ve İç Anadolu'da nadir olarak rastlanabilen geniş çapa ve boya ulaşmış Tüylü Meşe (Quercus pubescens) bireyleri bulunmaktadır. Korunması şart olan bu ağaçlar çok iyi tohumluk ağaçlardır. Maalesef yerel halkın göstermiş olduğu duyarlılığı, inşaat sektörü göstermemekte, inşaatlar ve taşocakları bu meşelikleri tehdit etmektedir. Halbuki bu yeni yerleşim yerlerinin ihtiyaç duyacağı yeşil alanlar için bu meşelikler korunabilir, ağaçlandırma yapıp el yapımı bir park yerine doğal olan bu ağaçlıklar yeşil alan olarak ayrılabilir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre Mahalle nüfus verileri
2018 30313

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgede gelişen nüfus ve kooperatifleşme sonrası bölgeye büyük alışveriş merkezleri, ilkokullar ve liseler açılmaya başlanmıştır. Alacaatlı Mahallesi güneyine 5000 hanelik toplu konut, doğusuna ise Can Ata Bilge Sitesi, Erdemkent, Gamasitesi, Yıldız88 gibi büyük ölçüde nüfus barındıran yapılar inşa edilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu, Mehmet Tunç Koleji ve Özel Aydın Anadolu Koleji vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup,elektrik sabit telefon ve internet vardır. Doğal gaz boruları döşenmiştir. ASKİ tarafından mahallenin kanal şebekesi tamamlanmıştır. Belediye otobüsü ve dolmuş seferleri mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]