İçeriğe atla

t.A.T.u.

Vikipedi, özgür ansiklopedi

t.A.T.u
Genel bilgiler
Başladığı yerMoskova, Rusya
TarzlarPop, Dans, Elektronik, rock
Etkin yıllar1999–2011
Müzik şirketiUniversal 2001 - 2006
Interscope 2001 - 2006
T.A. Music 2005 - 2011
İlişkili hareketlerNeposedi
ÜyelerLena Katina
Yulia Volkova

t.A. T.u. (Kiril: Тату), Yuliya Volkova ve Lena Katina adlı iki şarkıcıdan oluşan Rus müzik grubu.

Grubun ismi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatu yerine 'tatü' şeklinde yazılmasının nedeni, Tatu adında, 2 kadından oluşan ve ünlü olmayan başka bir müzik grubunun olmasıdır. Tatu, Rusçada "bu kız, o kızı..." sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir addır. Aynı zamanda Rusçada bir argo sözcüktür. Grup daha sonraları bu ismin açılımını ta lyubit tu ("bu kız, o kızı seviyor") şeklinde açıklamışlardır. Grubun klipleri ve şarkıları "iki sevgili kız" ve "iki kızın yaşadığı aşk" temasını işler. Lezbiyen olarak bilinen grup elemanları birçok kez lezbiyen değil biseksüel olduklarını açıkladılar.

t.A. T.u.'nun popüler olmasını sağlamış bir neden de sansasyonel olmalarıdır. Konserlerinde striptiz de yapan grup elemanları, Amerika - Irak savaşına tepki olarak bir süre konserlerine üzerinde Rusça Khuy Voyne ("Savaşını s..eyim") yazan tişörtlerle çıktılar.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun elemanları, daha önceden "Neposedi" adlı bir çocuk müzik grubunda bir araya gelmiştir. Bir süre sonra Yulia, "Müstehcen ve uyumsuz davranışları" nedeniyle gruptan atılmıştır.

1999 baharında, besteci Aleksandr Voytinski NATO'nun Yugoslavya'ya saldırısı için şarkı yazmıştı. İvan Şapovalov'un bir proje için seçtiği, "Neposedi" çocuk korosundan 14 yaşındaki Lena Katina tarafından söyleniyordu şarkı. Daha sonraları, iki kız, Ivan Shapovalov'un "t.A.T.y." isimli, daha önce masaüstünde hazırlanmış olan bu projesine kaza eseri katılmışlardır. Yani t.A. T.y., aslında bir film senaryosu gibi kâğıt üzerinde hazırlanmış bir projedir. Bu dönemde Yulia 15, Lena ise 16 yaşındadır. Shapolalov, kızlara şartlarının gerçekten çok ağır olduğu ve hiçbir haklarının bulunmadığı bir anlaşma imzalatmıştır. Bu anlaşmaya göre kızların konuşmaya bile hakları yoktur. Örneğin anlaşma gereği Lena 10 kilo vermek zorunda kalmış, Yulia saçlarını kestirip siyaha boyatmış ve bir sonraki klip için kaşlarını almak zorunda kalmışlardır. Kızların basınla konuşması ve imza vermesi bile yasaklanmıştır. İmzalar sadece, otobüs şoförleri, bodyguardlar, hava alanı çalışanları, polis, tren çalışanları, yapımcının arkadaşları ve ailelerine vermek üzere izin verildi. Fakat duygulu şeyler yazılmasına izin yoktu. "Sevgilerle", "sevgili", "çok", "kendim", "en iyi dileklerimle" gibi kelimeler imzalarda kullanılmayacaktı. İmzalar şu şekildeydi: "Lena Katina-imza-t.A.T.u.-tarih" "Yulia Volkova-imza-t.A.T.u.-tarih" Fan'ın ismi de eklenebilir.

Konferans ve röportaj sırasında kızlar şu konularda tembihlenmiştir: "Kısa cevap verin, argo kulanmayın, Lena sözü kesebilir veya duymamazlıktan gelebilir. Müzik ve edebiyat hakkında konuşmayın, Yulia bu konuda konuşmamalı çünkü okumaktan nefret ediyor. Lena sevdiği kitaplardan behsetmemeli. Seks, seksüel aktiviteler, günlük planlarınız ve beraber yaşamak yönündeki sorulara aldırmayın." "Kızlar bunların her birini konferanstan önce hatırlamalı, yorgun gibi davranmamalı, Hatta öyleyseler bile.Röportajın ilk 20 dakikasında aktif olarak konuşmalı, sonra kızlar yorgun olduklarını gazeteciye bildirebilirler. Her durum için bir sebep sağlanmalı. Röportaj/toplantı arası Leonid tarafından alınmalı (tatu'nun ex-yapımcısı)." Yine de kızlar bu anlaşmayı özgür iradeleriyle imzaladıklarını kabul etmektedirler.

"All the Things She Said"[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun ilk Rusça singleları Ya Soshla S Uma'dır (Rusça'da "Aklımı kaçırdım" anlamına gelir). Şarkıyı t.A. T.u.'nun eski yapımcısı Elena Kiper, bir diş hekiminde uyuyakaldığı sırada gördüğü bir rüya üzerine yazmıştır. Valeri Polienko tarafından da sözlere son şekli verilmiştir. Müzik desteği ve aranjmanlığı ise Sergey Galoyan tarafından yapılmıştır. Şarkı bir genç kızın iç dünyasını anlatır. Kız, başka bir kıza âşık olmuştur ancak kendisine ne olduğunu anlayamamaktadır. Hem korkmuştur hem de mutludur ve çevresindeki herkes onu anlamayı bile reddetmiştir. Kız bu yüzden intihar etmeyi düşünür ve anne-babasından onu bağışlamalarını diler. Şarkının klibinde, iki kız lise kıyafetleriyle yağmur altındadırlar. Parmaklıklar ardında, kendilerini ayıplayan topluma karşı, birbirlerine olan sevgilerini haykırırlar ve öpüşürler. Tüm klip boyunca hapsolduklarını sanan kızlar, klibin sonunda parmaklığın iç tarafında bulunanların kendilerinin değil, onları kınayan toplumun olduğunu fark eder ve oradan uzaklaşırlar. 2002 yılında, Rusya'yı kasıp kavuran bu şarkının İngilizce versiyonu olan "All the Things She Said" ("Söylediği Her şey") kaydedildi ve orijinalinin farklı montajından oluşan bir klip hazırlanarak dünya piyasasına sunuldu. Sadece "Ya Soshla S Uma"'da kızların şarkı söylediği yerler tekrar çekildi. Ama yeni görüntüler de çekmek gerekiyordu. İki yıl önceki duvar inşa edildi ve orijinali gibi boyandı. Aynı tel örgüler de bulundu. Bu sayede Amerika Lena ve Julia'yı yağmurun altında görebilecekti. Yağmur yapmak problem değildi, fakat Yulia ve Lena'nın değişik görünümleri göz önüne alındı. Artistler işini tabii ki iyi yaptı; Lena saçını sarıya boyadı, Julia'nın saçı da kısa kesildi. İki klibin sahne arkasına konuk olan hiç kimse iki yıl arasındaki değişikliği bulamazdı. Grup Rusya'da olduğu gibi diğer ülkelerde de büyük yankı uyandırmayı başardı. 16 Mayıs 2001'de t. A. T.u., Universal Music Russia ile"Radisson-Slavyanskaya" otelinde resmi olarak kontrat imzaladı. Biri "200 Po Vstrechnoy" olan üç albüm için anlaştılar.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu klip ve şarkı Rusya'da büyük bir yankı uyandırmıştır. Hatta klipte giyindikleri formanın "Katolik lisesi" kıyafetleri olmasından dolayı aforoz edilme tehlikesiyle karşılaşmışlardır (Ancak Lena ve Yulia, Ortodoks oldukları için durumu çok ciddiye almadılar.).

İnsanlar önce iki kızı öpüşürken görünce şoke oldular ama daha sonraları onların vermeye çalıştığı mesajı algılayınca, grubun popülerliği çığ gibi büyümeye başladı. Grubun yarattığı bu dalga, büyük şirketlerin dikkatinden kaçmadı ve aynı yıl Universal Music Russia, kızlarla anlaştı.

Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, 2003 yılında Riga'da düzenlenen ve Sertab Erener'in birinci olduğu Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldı. Yarışma esnasında kızların birbirlerini öpüp, uygunsuz şekilde davranmalarından korkan Eurovision yetkilileri, grubu yarışma öncesi uyarmak zorunda kaldılar. t.A. T.u. yarışmadan üçüncü olarak ayrıldı.

t.A. T.u. 2004-2005 yıllarında sessizleşince grubun dağıldığına dair dedikodular çıktı ama grup 2005'in sonlarında geri döndü.2. albümlerindeki ilk teklileri All About Us; diğer teklileri ise Friend or Foe, Gomenasai ve Loves Me Not. Grup üyeleri, 2. albümlerinden çıkan 3. tekli olan "Gomenasai" şarkısını fazla sevmediklerini ama plak şirketlerinin baskısı nedeniyle onu tekli olarak seçtiklerini birçok yerde açıkladı. 30 Ağustos 2006'da plak şirketleri olan Universal ile çalışmaya son verdiler.

t.A. T.u. The Best ismini taşıyan bir derleme albüm çıkardı. Bu derleme albüm, grubun diğer iki İngilizce albümleri olan 200 km/h in the Wrong Lane ve Dangerous and Moving albümlerindeki şarkılar ile 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'ında seslendirdikleri "Ne Ver', Ne Boysia" oluşmaktadır.

t.A. T.u.'nun 3. İngilizce albümü 2008 Nisan ayında satışa sunuldu. Ama bunun öncesinde (Белый плащик)"Beliy Plaschik (White Robe)" adlı bir tekliyi çıkardılar.

6 Eylül 2006'da grup bir "Best of t.A.T.u." CD-DVD'si yayınlamışlardır. 20 Eylül'de de grubun ilk konser DVD'si olan "Truth" piyasaya çıktı. DVD, 28 Nisan 2006'daki Sankt-Peterburg konserinin görüntülerini içeriyor.

2007 yılının sonlarında "Beliy Plaschik (White Robe)" adlı bir single piyasaya sürerek 21 Ekim 2008'de "Веселые Улыбки (Vesyolye Ulybki)" adında üçüncü stüdyo albümlerini piyasaya sürdüler. 15 Aralık 2009 tarihinde ise "Веселые Улыбки (Vesyolye Ulybki)" albümünün İngilizce versiyonu olan "Waste Management" piyasaya çıktı.

2009 - ....[değiştir | kaynağı değiştir]

 • MTV 2008 Rusya Müzik Ödülleri'nde (MTV 2008 Russia Music Awards) MTV Efsanesi (The Legend Of MTV) ödülünü aldılar.Ödüle kırmızı halıya motorsikletle gelerek herkesin ilgi odağı olmayı yine başardılar.2009'ın başlarında da çok konuşuldular.
 • MTV Rusya'nın düzenlediği 2008'in En İyi Klipleri kategorisinde 100 video klip arasından "220" adlı şarkı ve klip 1. sırada yer aldı.1 Numara oldu.
 • t.A. T.u.'nun yeni klibi Snegopady (Kar Tanecikleri) 17 Nisan'da MTV Rusya'da yayınlandı. Klip beğeniyle karşılandı. Klip o günden beri MTV World Chart Express'te listede yer almaktadır. (9 hafta boyunca)
 • t.A. T.u., Moskova'da düzenlenen 54.Eurovision Şarkı Yarışması'nın Açılış Partisi'nde (Moskova Belediye Başkanı düzenlemiştir) sahne aldı.2003'te Rusya'yı temsilen Eurovision'a katıldıkları şarkı olan Ne Ver', Ne Boysia'yı söylediler.
 • t.A. T.u., 2009 Eurovision Şarkı Yarışması 'nın 1.Yarı Finali'nde sahne aldı.Not Gonna Get Us şarkısında t.A. T.u.'ya Kızıl Ordu eşlik etti. Türkiye'de ve diğer Avrupa ülkelerinde beğeniyle karşılandı.
 • t.A. T.u., 13 Temmuz'da Snowfalls'u yayınladı. Klip Snegopady'nin klibi ve Snegopady'nin İngilizce versiyonu.

Dağılma[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2011'in sonunda, internet sitesinde t.A. T.u. bir basın açıklaması yayımladı. Aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle müzik yaşamlarına yalnız devam etmek isteyen ikilinin resmi olarak dağıldığı ilan edildi. 12 yıl içinde onlara gösterdikleri sadakat için sevenlerine teşekkür ettiler.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun 3 Rusça, 3 İngilizce stüdyo albümleri, 1 remix ve 1 de derleme albümleri vardır:

 • İlk albümleri: 200 по встречной(200 Po Vstrechnoy) (2001)
 • İlk İngilizce versiyonu: 200 km/h in the Wrong Lane (2002)
 • Remix Albümleri: t.A.T.u. Remixes (2003)
 • İkinci albümleri: Люди инвалиды (Lyudi Invalidi) (2005)
 • İkinci İngilizce albümleri: Dangerous And Moving (2005)
 • Derleme Albümleri: The Best (2006)
 • Üçüncü albümleri: Веселые Улыбки (Vesyolye Ulybki) (2008)
 • Üçüncü İngilizce albümleri: Waste Management (2009)

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD[değiştir | kaynağı değiştir]

Bunların yanı sıra birçok Remix albümleri ve klip (sahne gösterisi, konser) albümleri bulunmaktadır:

 • 2003 Screaming for More
 • 2004 Anatomy of t.A.T.u.
 • 2006 The Best
 • 2007 Truth: Live in St. Petersburg
 • 2008 "Beliy Plaschik" Maxi Single

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2009 You and I (Finding t.A.T.u.)

Konser turları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
"Northern Girl"
Prime Minister
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Rusya
2003
Sonra gelen:
"Believe Me"
Julia Savicheva