Royal Highness

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Royal Highness (Kraliyet Altesleri), kraliyet ailelerinin bazı üyelerine, genellikle prenslere veya prenseslere hitap etmek veya atıfta bulunmak için kullanılan bir unvan/hitap tarzıdır. Hükümdarlar ve eşleri genellikle Your Majesty (Majesteleri) hitap şeklini kullanır.

Doğrudan hitap şekli olarak kullanıldığında, sözlü veya yazılı olarak, Your Royal Highness şeklini alır. Üçüncü şahıs referansı olarak kullanıldığında, cinsiyete özgüdür (His Royal Highness or Her Royal Highness , her ikisi de HRH olarak kısaltılır) ve çoğul olarak Their Royal Highnesses (TRH) şeklinde kullanılır

Hollanda Krallığı[değiştir | kaynağı değiştir]

H.R.H.'nin beraberindeki üslubu ile "Hollanda Prensi/Prensesi" unvanı kanunen aşağıdaki kişi sınıflarına verilebilir:[1]

 • Tahttan indirildikten sonra eski bir hükümdar.
 • Tahtın varisi.
 • Bir kadın hükümdarın kocası.
 • Varisin eşi.
 • Hükümdarın meşru çocukları ve hükümdarın herhangi bir meşru oğlunun karısı.
 • Varisin meşru çocukları.

Norveçli[değiştir | kaynağı değiştir]

Norveç'te Kraliyet Majesteleri unvanı hükümdarın çocukları ve tahtın varisin en büyük çocuğuna verilir. Varisin diğer çocukları Highness unvanına sahiptir. örn.Norveç Prensi Sverre Magnus.

İspanya[değiştir | kaynağı değiştir]

İspanya'da, Asturias'ın prensi veya prensesi ve eşi, ayrıca hükümdarın çocukları Kraliyet Ekselanslarının unvanını taşır.

Hükümdar bir Kraliçe’nin eşi de prens unvanıyla birlikte bu unvanı taşır. Son Hükümdar Kraliçe II. Isabella'nın eşi Majesteleri unvanıyla Kral eşinin onuruna yükselmiştir.

Birleşik Krallık[değiştir | kaynağı değiştir]

1987'de HRH Galler Prensesi. Prens Charles’dan boşanmasının sonra bu hitap unvanını kaybetti.

Birleşik Krallık anayasa hukukunda H.R.H. üslubunun kullanılması ancak patent mektuplarıyla ve sadece hükümdarın çocuklarına ve erkek çocuklarından doğan torunlarına verilebilir.[2]}}[3] Genelde prens veya prenses rütbesiyle ilişkilidir (Bu durum her zaman geçerli olmamakla birlikte, Prenses Elizabeth ile evlenmeden önce 1947'de bu unvanı alan ancak 1957'ye kadar resmen Britanya prensi ilan edilmeyen Edinburgh Dükü Prens Philip bir istisnadır.)[4] Bir prensin Dük (ya da Düşes unvanı olan bir prenses) gibi başka bir unvanı olduğunda, bunlar HRH Dükü olarak adlandırılabilir.. Örneğin, Connaught Dükü bir prens ve kraliyet ailesinin bir üyesiydi, His Grace Devonshire Dükü gibi kraliyet dışı bir dük ise Britanya kraliyet ailesinin bir üyesi değildir, Britanya soylu sınıfının bir üyesidir. VIII. Edward 1936'da tahttan feragat ettiğinde kendisine HRH Windsor Dükü stil ve unvan verildi. Daha sonra evlendiği kadın Windsor Düşesi oldu, ancak HRH unvanı verilmedi. Edward hayatının geri kalanında sarayı ona bu stili vermesi için ikna etmeye çalıştı.[5]

Kral V. George'un 1917'de çıkardığı patent mektuplarına göre hükümdarın oğulları ve kızları ile hükümdarın erkek soyundan gelen torunları bu unvana hak kazanırlar. Bu nedenle York Dükü’nün kızları Prenses Beatrice ve Prenses Eugenie'nin HRH statüsünü taşır, ancak Kraliyet Prensesi’nin çocukları Peter Phillips ve Zara Tindall bunu taşımaz. Wessex Kontu'nun çocuklarına, Kont ve Kontes'in isteği üzerine, prens/prenses olarak değil bir kont'un çocukları olarak hitap edilir ve bu nedenle Lady Louise ve Viscount Severn olarak bilinir. Kraliyet patentine göre, Galler Prensi'nin yaşayan en büyük oğlunun yalnızca en büyük oğlu da bu unvana hak kazanır, ancak Galler Prensi'nin yaşayan en büyük oğlunun küçük oğulları veya kızlarına unvan verilmezdi. Kraliçe II. Elizabeth, Cambridge Prensi George'un doğumundan önce 2012 yılında bunu değiştirerek Galler Prensi'nin yaşayan en büyük oğlunun tüm çocuklarının bu unvanı taşımasını sağlamıştır,[6] Bu yasayla Kraliçe Victoria'nın 1898'de kurduğu formata geri dönüldü.[7] Galler Prensi'nin yaşayan küçük oğullarından kimse söz etmemektedir; bunun sonucunda Sussex Dükü Prens Harry'nin çocukları Archie ve Lilibet otomatik olarak HRH unvanına sahip bir prens ve prenses olmamışlardır. Kraliçe Elizabeth II'nin ölümünden sonra her iki çocuk da sırasıyla HRH unvanı ve Prens ve Prenses unvanını almaya hak kazanmıştır. Bunun üzerine Sussex Dükü ve Düşesi çocuklarının bu unvanları 2023 yılının Mart ayında kullanacaklarını açıkladılar.[8] 18 Ocak 2020'de Kraliçe II. Elizabeth, Sussex Dükü ve Düşesi Harry ve Meghan'ın, kraliyet ailesinin resmi üyeleri olarak bırakma kararları nedeniyle artık His/Her Royal Highness (Kraliyet Altesleri) unvanını kullanmayacaklarını, ancak yasal olarak hala bu unvana sahip olduklarını açıkladı.[9]

13 Ocak 2022'de, York dükü'nün kendisine karşı açılan onur zedeleyici davanın ardından bu unvanı artık kullanmayacağı açıklandı.[10] Birleşik Krallık'ta, 21 Ağustos 1996 tarihli mektuplar patenti, kraliyet ailesinin bir üyesinin eşinin boşanmaları durumunda HRH unvanı hakkını kaybettiğini belirtti. [11]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Wet lidmaatschap koninklijk huis". overheid.nl. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ Owen Hood Phillips (1957). The Constitutional Law of Great Britain and the Commonwealth. Sweet & Maxwell. s. 370. 1 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2021. 
 3. ^ Burke's Genealogical and Heraldic History of the Peerage, Baronetage, and Knightage, Privy Council, and Order of Preference. Burke's Peerage Limited. 1963. s. XXIX. 18 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2021. 
 4. ^ London Gazette, issue 41009, 22 February 1957 p.209
 5. ^ Princes at War. New York: Perseus Books Group: PublicAffairs. 2015. ss. 35-40. ISBN 978-1-61039-403-1. OCLC 890181198. 20 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2021. 
 6. ^ Rodger, James; Sloper, Rachel (15 Ekim 2018). "Will Prince Harry and Meghan's children be princes and princesses?". Leicester Mercury. 21 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2020. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2021. 
 8. ^ "Prince Archie and Princess Lilibet: royal titles for Prince Harry's kids". Reuters. Reuters. 16 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2024. 
 9. ^ "Harry and Meghan will not use HRH titles – palace". BBC News (İngilizce). 18 Ocak 2020. 18 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2020. 
 10. ^ "Prince Andrew loses military titles and patronages". BBC News (İngilizce). 13 Ocak 2022. 21 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2022. 
 11. ^ "No. 54510". The London Gazette. 30 Ağustos 1996. s. 11603.