Andrew (York dükü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Prens Andrew
York Dükü Prens Andrew
Prince Andrew August 2014 (cropped).jpg
Eş(leri) Sarah, York Düşesi
(e. 1986, boş. 1996)
Çocukları Prenses Beatrice
Prenses Eugenie
Tam ismi
Andrew Albert Christian Edward
Hanedan Windsor Hanedanı
Babası Prens Philip, Edinburgh Dükü
Annesi II. Elizabeth
Doğum 19 Şubat 1960 (1960-02-19) (59 yaşında)
Buckingham Sarayı, Londra
Dini İngiltere Kilisesi

Andrew Albert Christian Edward, York Dükü KG, KCVO, Prens Andrew olarak hitap edilir (19 Şubat 1960, Buckingham Sarayı, Londra) Büyük Britanya kraliçesi II. Elizabeth ve Prens Philip'in üçüncü çocukları ve ikinci oğullarıdır. Alman prensliği Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg Hanedanı'ndandır.

Prens Andrew 'in Arması.

1986 yılında kendisine York Dükü unvanı verilen Prens Andrew, şu sıralar Büyük Britanya taht sıralamasında beşinci sıradadır. Özellikle Sarah Ferguson (Fergie olarak da bilinir) ile yaptığı evlilik ve yaşadığı boşanma ile tanındı; Royal Narvy'de (Kraliyet Donanması) hizmet verdi ve Falkland Adaları Savaşı'na katıldı.

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens, Büyük Britanya ve İrlanda prensesi Beatrice'in 1857'deki doğumundan sonra, tahttaki bir Britanya kraliyet mensubu tarafından dünyaya getirilen ilk çocuktur. Kendisinden büyük kardeşleri Prens Charles ve Prenses Anne daha annesi tahta çıkmadan doğmuşlardı. Doğduğundan beri Yüksek Majesteleri Prens Andrew unvanını taşımaktadır. 1982'de Prens William'ın doğumuna kadar,kardeşi Prens Charles'ın arkasında Britanya taht sıralamasında ikinci sıradaydı. Şu anda-2013'ten beri-bu sıralamada altıncı yeri işgal etmekte.

Prens, Ascot, Berkshire yakınlarındaki Heatherdown Preparatory Okulu'na devam etmeden önce özel öğretmenlerden ders aldı. 1973 yılında,kendisinden önce babasının ve abisi Prens Charles'ın da devam ettiği İskoçya, Morayshire'daki Gordonstoun özel okuluna geçiş yaptı. 1979 yılındaki mezunuyetinden sonra üniversite tahsiline devam etmeyerek Royal Navy 'ye (Kraliyet Donanması) katıldı.

Askerlik hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Andrew Kraliyet Donanması'ndan (Royal Neavy) Sea King helikopter pilotu eğitimi olarak mezun oldu. Buna istinaden 1982 yılında HSM İnvincible (Yenilmez) adındaki uçak taşıyıcısında Falkland Adaları Savaşı'na katıldı. Britanta Hükümeti gerçi önceleri Andrew'i gemiden çekip başka görevlerle muhatap etmek istedi,çünkü Kraliçe'nin bir oğlunun ölümünden korkuyorlardı. Ama Kraliçe Andrew'in İnvincible'de kalmasında ısrar etti.

Savaştan sonra Andrew eğitimini başka helikopter modelleri ile sürdürdü. 1984 yılında teğmen rütbesini aldı; annesi onu şahsi emir subayılığına (yaver) (Aide-de-camp) yükseltti. Bunu izleyen yıllarda savaş pilotu ve mayın arama gemisinin komutanı olarak görev yaptı. Askeri kariyerinin bitiminde savunma bakanlığında görevliydi. Andrew 2001 yılında Deniz Yarbayı rütbesindeyken (Commander) kraliyet donanmasındaki (Royal Neavy) görevine son verdi.

Düğün ve boşanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Andrew, henüz delikanlı iken "uygun olmayan" kadınlarla kurduğu birçok ilişki, özellikle model Koo Stark yüzünden manşetlere haber oldu. Basında Randy Andy (bir anlamda: kösnül Andy) olarak tanımlandı.

23 Temmuz 1986'da Prens Andrew,Binbaşı Ronald Ferguson'un ikinci kızı olan Sarah Ferguson'la Westminster Abbey'de evlendi.Kraliçe tarafından ona düğünü dolyısıyla York Dükü, İnverness Kontu ve Baron Killyleagh, ki bunları en son anne tarafından büyük büyükbabası Kral V. George ve anne tarafından büyükbabası Kral VI. George taşımıştı, unvanları verildi.

York Dükü ve Düşesi'nin iki çocukları var:

1992 yılında Britanya magazin basınında York Düşesi'nin mali danışmanı olan Amerikalı John Bryan ile, onu pek tekin olmayan durumlarda gösteren resimleri yayınlandı. 19 Mart 1992'de Andrew ve Sarah boşanma fikrinde olduklarını açıkladılar. Boşanma Mayıs 1996'da gerçekleşti. Sarah Royal Highness unvanını kaybetti ve o zamandan beri yalnızca York Düşesi Sarah olarak anılıyor.

Bugünkü faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu sıralar Prens Andrew Sanayii ve Ticaret Bakanlığı'nda görev yapmakta;o Birleşik Krallık'ın uluslararası ticaret ve yatırım temsilcisi.Bu görevi dayısı Kent Dükü'nden devraldı. Dük golf oynaması ile tanınır ve Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews'in kaptanıdır. İkâmetgahı Windsor'daki Sunninghill Park'dır. 2002 yılında Buckingham Sarayı'dan yapılan bir açıklama ile, prensin resmi ikâmetgahını büyükannesi olan ana kraliçenin eski ikâmetgahı olan Royal Lodge'ye nakledeceği bildirildi.

Unvan ve Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • His Royal Highness The Prince Andrew (Prens Andrew) (1960-1986)
  • His Royal Highness The Duke of York (York Dükü) (1986'dan beri)
  • Royal Victorian Order (2003)
  • Aide-de-camp
  • Hosenbandorden (2006) (Dizbağı Nişanı)
Andrew (York dükü)
Doğumu: 19 Şubat 1960
Önce gelen
Archie Mountbatten-Windsor
İngiliz tahtının Miras doğrultusunda
8. sırada
Sonra gelen
Beatrice Mountbatten-Windsor