Anne (kraliyet prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anne
Kraliyet Prensesi
Someone enjoying a trip out with their sister in law (WCAS21) (51440646599) (cropped).jpg
Doğum 15 Ağustos 1950 (1950-08-15) (72 yaşında)
Clarence House, Westminster, Londra
Eş(ler)i
Mark Phillips
(e. 1973; b. 1992)

Timothy Laurence (e. 1992)
Çocuk(lar)ı Peter Phillips
Zara Tindall
Tam adı
Anne Elizabeth Alice Louise
Hanedan Windsor Hanedanı
Babası Prens Philip, Edinburgh Dükü
Annesi II. Elizabeth
Dini İngiltere Kilisesi

Kraliyet Prensesi Prenses Anne (Anne Elizabeth Alice Louise Mountbatten-Windsor (d. 15 Ağustos 1950), Birleşik Krallık kraliyet ailesinin bir üyesi ve Kraliyet Prensesidir. Birleşik Krallık Kralı III. Charles'ın tek kız kardeşi ve Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip'in tek kızı, ikinci çocuğudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Anne 15 Ağustos 1950'de Londra'daki Clarence House'da ebeveynlerinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. O zamanlar annesi henüz veliaht prensesti, kral ise Anne'nin büyükbabası VI. George idi. Dedesi daha ilk torununun doğumundan önce, saray nizamnamesine ters düşmesine rağmen, kızının bütün soyuna, buna kızlar da dahil, Royal Highness (Kraliyet Altesleri) unvanını kullanabilme buyruğunu verdi. Doğumu sırasında, tahta geçmekte annesini ve abisi Prens Charles'ı takiben 3. sırada yer alıyordu; Annesinin 1952 de tahta çıkmasından 1960'a kadar ise taht sıralamasında 2. sıradaydı. Erkek kardeşleri Andrew ve Edward ve tabii yeğenlerinin doğumu ile zamanla gerilere kaydı. Bugün ise 10. sırada yer almaktadır.

1960'lı yılların sonlarından beri resmi görevlerini yerine getiriyor. İyi bir binicidir ve birçok seneler özellikle biniciliği bir yarış sporu olarak yaptı. 1971 yılında teklerde Avrupa Şampiyonu oldu; 4 yıl sonra tekrar bir gümüş madalya kazandı. Bunu izleyen yılda Britanya Takımı'yla Montreal Olimpiyatları'na katıldı. 1988'den beri Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin bir üyesidir.

Preses Anne 14 Kasım 1973'ten 28 Nisan 1992'ye kadar Kaptan Mark Phillips ile evliydi. Çiftin iki çocuğu var, Peter Phillips (d. 1977) ve Zara Phillips (d. 1981).

Aile, bugün halen prensesin özel ikâmetgâhı olarak işlev gören, Gatcombe Park'ta oturmaktadır.

Kraliçe'nin ikinci çocuğu ve tek kızı olarak kendisine annesi tarafından 1987 yılında özel hizmetlerinin takdirinden dolayı Kraliyet Prensesi (Princess Royal) unvanı verildi. Boşanmasının ardında 12 Aralık 1992 yılında Komutan Timothy Laurence (d. 1 Mart 1955) ile evlendi. Church of England o zamanlar boşanmış çiftlerin yeniden evlenmelerini kesinlikle reddettiğinden, düğün İskoçya'da Balmoral'e bağlı Crathie Kilisesi'nde gerçekleşti, zira Church of Scotland reformdan geçmiş bir kilise olarak buna izin veriyordu. Bugün eşi Koramiral olup yüksek kurmay mevkiinde görev yapmaktadır.

Kraliyet Monogramı

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamuoyunda Kraliçe'nin temsil edilmesinde Prenses'in merkezi bir rolü var. Birçok seneden beri, Kraliyet Ailesi Mensupları'nın içinde, yılda en çok görev alan kişisidir. Görevinin bir ağırlık noktası, 1970 yılından beri başkanı olduğu, Save The Children (Eglantyne Jebb) (Çocukları Koruyun Organızasyonu)'dur. 1981'den beri Londra Üniversitesi'nin başkanıdır.

Neredeyse bütün Kraliyet Ailesi'nin üyeleri gibi Prenses Anne de Birleşik Krallık'ta ve diğer sömürgelerdeki kısmi askeri güçlerin birçok biriminde fahri albaydır. Buna özellikle Blues and Royals (hassa askeri atlı süvari alayı) dahildir. Bu özelliğinden dolayı İngiltere ve Galler için Kraliçe'nin Gold Stick (bodyguard/şahsi koruma) makam yetkisindedir. 2002 yılınde, iktidarda bulunmayan ilk kadın kraliyet üyesi olarak, annesinin özel ricası üzerine, anneannesi ve ana kraliçe olan Kraliçe Elizabeth'in cenazesinde üniforma giymiştir. O zamandan beri her yıl Trooping the Colour 'da (askeri kortej) üniforma ile katılmaktadır.

Unvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 15 Ağustos 1950 – 6 Şubat 1952: Kraliyet Altesleri Edinburgh Prensesi Anne
  • 6 Şubat 1952 – 14 Kasım 1973: Kraliyet Altesleri Prenses Anne
  • 14 Kasım 1973 – Haziran 1987: Kraliyet Altesleri Prenses Anne, Bayan Mark Phillips
  • 13 Haziran 1987 – günümüz: Kraliyet Altesleri Kraliyet Prensesi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Lady Louise Windsor
Britanya Taht Sıralaması
Sonra gelen:
Peter Phillips