Beatrice (York prensesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prenses Beatrice
Princess Beatrice Elizabeth Mary of York 2018 (01).jpg
Eş(ler)i
Hanedan Windsor
Babası York Dükü Prens Andrew
Annesi Sarah Ferguson
Doğum 8 Ağustos 1988 (1988-08-08) (32 yaşında)
Londra, İngiltere

Prenses Beatrice, Bayan Edoardo Mapelli Mozzi (Beatrice Elizabeth Mary Mountbatten-Windsor; d. 8 Ağustos 1988) İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi. York Dükü Prens Andrew ve York Düşesi Sarah'ın büyük kızıdır. İngiliz tahtına çıkma sırasında dokuzuncudur ve onu kız kardeşi Prenses Eugenie takip eder.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Beatrice 8 Ağustos 1988 yılında Londra'da bulunan Portland Hastanesi'nde dünyaya geldi. Ebeveyinleri böylelikle aile içindeki bir modaya daha uymuş oldular, çocuklarını artık evde değil hastanede dünyaya getirtmek. İsim annesi Büyük Britanya ve İrlanda prensesi Beatrice'dir. 20 Aralık 1988'de Londra'daki St.James Palace'de Beatrice Elizabeth Mary olarak vaftiz edildi. Vaftiz anne/babası olarak vikont Linley, Lady Jane Dawnay, Lord Peter Palumbo, Gabrielle Greenall ve Carolyn Cotterell hazır bulundular.

2000'den 2007'ye kadar prenses İngiltere Berkshire, Ascot'taki St.George's okuluna devam etti. 2006 yılında öğrenci temsilcisi oldu. Prenses Legasthenie (okuma-yazma güçlüğü) rahatsızlığından müzdarip olduğundan mezuniyetini bir yıl sonraya kaydırdı. 2007'de ise gösteri, tarih ve film branşlarından mezuniyet sınavını verdi.

Mezuniyeti ile üniversite öğrenimi arasında 1 yıl mola verdi. Bu süre içinde Güney Amerika'ya seyahatler yaptı ve bir alışveriş mağzasında müşteri temsilciliği stajı gördü. Eylül 2008'de Londra'daki Goldsmiths Colleg'de 3 yıllık bilimsel tarih eğitimine başladı.

Birçok defalar Londra'da kendine ait bir evde oturduğu tahmin edildiyse de, o St. James's Palace'de ve Windsor Sarayı arazisininde bulunan babasının evinde yaşamaktadır.

Annesiyle beraber hümanist projeleri desteklemektedir. Bu bağlamda 2002 yılında Rusya'da HIV-Virüsü taşıyan çocukları ziyaret etmiştir.

Kraliyet Ailesi'ne ait Trooping the Colour (askeri kortej) gibi resmî törenlere de iştirak etmektedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

18. yaş gününden beri sık sık magazini basınına malzeme olmuştur. Kendisinden çoğunlukla Prenses Kızılyele olarak bahsedilir. 2006 yılında Paolo Liuzzo ile bir beraberlik yaşadı. İlişki Mart 2006'da Amerikalı bir öğrencinin ölüm olayına karıştığı ve adam yaralamadan yargılandığı ve mahkûm olduğu ortaya çıkınca sonra erdi. 2007'de Amerikalı bir milyarderin oğlu olan David Clark ile birlikteliği duyuldu.

Prenses Beatrice annesiyle beraber Eylül 2007'de Fashion Week'in (Moda Haftası) Londra'daki finaline model olarak katıldı. Prenses, Kraliçe Victoria'yı anlatan ve bir Martin Scorsese yapımı The Young Victoria'da (Genç Victoria) (2008) figüran olarak rol aldı.

26 Eylül 2019’da Edoardo Mapelli Mozzi ile İtalya’da nişanlandığı duyruldu. Düğünün 29 Mayıs 2020 tarihinde yapılması bekleniyordu ancak COVID-19 salgınından dolayı ertelendi.

Unvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 8 Ağustos 1988 - 17 Temmuz 2020: Kraliyet Altesleri York Prensesi Beatrice
  • 17 Temmuz 2020 - Günümüz: Kraliyet Altesleri Prenses Beatrice, Kontes Edoardo Mapelli Mozzi
Beatrice (York prensesi)
Doğumu: 8 Ağustos 1988
Önce gelen
Andrew Mountbatten-Windsor
İngiliz tahtının Miras doğrultusunda
9. sırada
Sonra gelen
Eugenie Mountbatten-Windsor