İçeriğe atla

Peter Phillips

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Peter Mark Andrew Phillips (d. 15 Kasım 1977). İngiliz Kraliyet ailesi üyesi, Kraliyet Prensesi Anne’in ve Mark Phillips'in oğludur. Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü, Prens Philip’in en büyük torunlarıdır.

Taht sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Philips'in herhangi bir asalet unvanı yok, zira ebeveynleri kraliçenin çocuklara sunduğu Prens ve Prenses unvanlarını reddettiler. Buna ek olarak da babaları bilerek bir asalet derecesine yükseltilmekten imtina etti.

Doğumundan 1982'ye kadar Phillips taht sıralamasında 5. sıradaydı. 6 erkek ve kız kuzenlerinin doğumuyla 11. sıraya geriledi. Eşi Autumn Kelly Katolik doğdu, fakat nikâhtan hemen önce Anglikan mezhebine geçti. Katolik kalsaydı, evlendikten sonra eşi Peter Phillips Act of Settlement 'den dolayı taht hakkını kaybederdi. Kraliçenin bir torununun taht hakkını kaybetmesi durumu, politikacıların ve basının Act of Settlement'i (tahta geçiş ve taht sıralamasının temel yasası. Evrakın orijinali Almanya'nın Hannover şehrindeki devlet arşivindedir) yürürlükten kaldırılıp kaldırılmaması gerekliliğinin tartışmasına neden oldu.[1]

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Phillips'in Zara Phillips (d. 1981) adında bir kızkardeşi ve babasının daha sonraki iki ilişkisinden Felicity Tonkin (d. 1985) ve Stephanie Phillips (d. 1997) adlı üvey kızkardeşleri vardır. 22 Aralık 1977'de Canterbury başpiskoposu tarafından Buckingham Sarayı'nda vaftiz edildi. Vaftiz anne/babası olarak Prens Charles, Geoffrey Tiarks, kaptan Hamish Lochare, leydi Cecil Cameron of Lochiel ve Jane Holderness-Roddam hazır bulundular.

Önce Shaftesbury (Dorset)'deki Port Regis Preb School 'la sonra da İskoçya Gordonstoun'daki bir özel okula devam etti. Bunların devamında 2000 yılında mezun olduğu Exeter Üniversitesi'nde spor bilimi okudu.

Mezuniyetinin ardından önce Jaguar için durum müdürü ve 2005'e kadar bir Britanya Formula 1-yarış takımı olan Williams için menajer olarak çalıştı. O zamandan bu yana Edinburg'da Royal Bank of Scotland için çalışıyor.

Büyük büyükannesi Elizabeth Bowes-Lyon'nin ölümüyle yaklaşık 1 Milyon İngiliz Sterlini mirasa sahip oldu.

Phillips sporla çok ilgili olarak bilinir ve eğitimi süresinde ateşli bir ragbi oyuncusuydu. Kuzeni Prens William ile aralarında çok sıkı bir arkadaşlık vardır.

Phillips eşi ile annesi Prenses Anne'ye ait mülkiyet olan Gatcombe Park'ta bir yan binada ikamet etmektedirler.

2008 Ağustos'undan beri Phillips Hong Kong'da Royal Bank of Scotland'ın bir şubesi için çalışıyor.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Phillips kanadalı Autumn Patricia Kelly'le (d. 3 Mayıs 1978, Montreal) 2003 yılında, kendisinin iş için eşinin ise hostes olarak bulunduğu, Montreal'de yapılan Grand Prix sırasında tanıştı.

Çift 28 Temmuz 2007 de nişanlarını ilân ettiler. Çift, 2006'da bir yat gezisine ve 2007'de kraliçenin evliliğinin altmışıncı yıldönümü kutlamasına olduğu gibi, kraliyet ailesiyle beraber birçok organizasyona katıldı. Çift 17 Mayıs 2008'de Windsor Sarayı'ndaki St. Georgs Kapelle'sinde (küçük kilise) evlendi.

Autumn Kelly[değiştir | kaynağı değiştir]

Autumn reklam uzmanı Brian Kelly ile kuaför Kitty (Kathleen) McCarty'nin kızıdır. 18 Haziran 1978'de Québec Point-Claire'deki St. John Fisher Parish Churchda katolik olarak vaftiz edildi. Ebeveyinleri o sekiz yaşındayken boşandılar ve her ikisi de tekrar evlendiler. Aşçı Kevin Kelly abisidir, çatı ustası Christopher Kelly ise ikiz erkek kardeşidir, ayrıca babasının ikinci evliliğinden üvey kardeşleri (Patrick ve Jessica Kelly) vardır. Autumn Montreal yakınlarında bulunan, İngilizce konuşulan bir şehir olan Point Claire'de Cedar Park'ta büyüdü. Orada önce St John Fisher katolik ilkokuluna ve sonra devamı olan St Thomasa devam etti. McGill Üniversitesi'nde sinoloji (Çin Dili ve Edebiyatı) okudu ve tahsilini 2002'de Bachelor of Arts (mastır çalışmasından önceki derece) ile tamamladı. Üniversite öğrenimi sırasında garson, model ve hostes olarak çalıştı. 2003'ten beri yatırım danışmanı olarak çalışıyor. Şu sıralar ise sunucu ve gazeteci Sör Michael Parkinson'un asistanı olarak çalışıyor. 30 Nisan 2008'de Katolik mezhebinden Anglikan mezhebine geçtiği ilân edildi. Kelly Kanada vatandaşıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wikipedi Commons". 18 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2009.