Portal:Lady Gaga

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lady Gaga portali

Stefani Joanne Angelina Germanotta (d. 28 Mart 1986), bilinen adıyla Lady Gaga, Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu. Gençlik yıllarında şarkılar yazdı, açık mikrofon toplantılarında çaldı ve lise oyunlarında performans sergiledi. Ayrıca müzik kariyerine odaklanmak için eğitimini yarıda bırakmadan önce CAP21'da öğrenim gördü. Anlaşma yaptığı Def Jam Recordings'ten çıkarıldıktan sonra Sony/ATV Music Publishing'de şarkı yazarı olarak görev aldı. Orada Gaga'nın vokal yeteneklerini beğenen şarkıcı Akon, 2007'de Gaga'nın Interscope Records ve kendi şirketi KonLive Distribution ile ortak bir anlaşma imzalamasına yardımcı oldu. Gaga, 2008'de yayımladığı ilk stüdyo albümü The Fame ve albümden çıkan "Just Dance" ve "Poker Face" gibi dünya genelindeki listelerde bir numara olan single'lar ile ünlendi. Ardından 2009'da yayımladığı The Fame Monster adlı EP, benzer başarılar yakaladı ve "Bad Romance", "Telephone" ve "Alejandro" single'larına yer verdi.

Gaga'nın ikinci albümü Born This Way, 2011'de yayımlandı ve ilk haftasında bir milyonun üzerinde satış yaptığı ABD dâhil yirmiden fazla ülkede listelerin zirvesinde yer aldı. Albüme adını veren şarkı, bir haftadan kısa süre içerisinde bir milyondan fazla indirilerek iTunes'ta en hızlı satan şarkı oldu. 2013'te yayımladığı üçüncü albümü Artpop, ABD listelerinde bir numara oldu ve "Applause" single'ına yer verdi. 2014'te Tony Bennett ile birlikte yayımladığı Cheek to Cheek adlı caz albümü, Gaga'nın ABD'de art arda bir numara olan üçüncü albümü oldu. American Horror Story: Hotel dizisindeki performansıyla 2016'da En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü aldı. Beşinci stüdyo albümü Joanne (2016) ile 2010'larda ABD'de bir numarada yer almış dört albümü olan ilk kadın oldu.

Ocak 2016 itibarıyla dünya genelinde 27 milyon albüm ve 146 milyon single satışı gerçekleştiren Gaga, tüm zamanların en çok satan sanatçılarından biridir. Başarıları arasında pek çok Guinness Dünya Rekoru, üç Brit Ödülü, altı Grammy Ödülü ve Songwriters Hall of Fame ile Council of Fashion Designers of America tarafından verilen ödüller bulunmaktadır. Gaga, Billboard'un Yılın Sanatçısı listelerinde ve Forbes'un güç ve kazanç sıralamalarında yer almaktadır. 2012'de VH1'ın Müzikteki En Büyük Kadınlar listesinde dördüncü sırada yer aldı, 2013'te Time'ın son on yılın en etkili insanları ile ilgili düzenlediği okuyucu anketinde ikinci oldu ve 2015'te Billboard tarafından Yılın Kadını seçildi. Mesleğinin yanı sıra aralarında LGBT hakları ile gençlerin güçlendirilmesi ve zorbalıkla mücadele amacıyla kurduğu kâr amacı gütmeyen Born This Way Foundation'ın bulunduğu çeşitli hayırseverlik ve sosyal aktivizm çalışmaları yürütmektedir.

Devamı...

Seçilen madde - başka göster

Lady Gaga'nın et elbisesi, Amerikalı şarkıcı Lady Gaga tarafından 2010 MTV Video Müzik Ödülleri'nde giyilen çiğ dana bifteğinden yapılan ve basında "et elbise" olarak adlandırılan elbise. Arjantinli tasarımcı Franc Fernandez tarafından tasarlanan ve Nicola Formichetti tarafından şekillendirilen elbise Time tarafından 2010 yılının en önemli moda olayı olarak adlandırıldı. Et elbise de Gaga'nın diğer elbiseleri gibi arşivlenebilmesi için tahnitlendi ve kurutulmuş et şeklinde 2011 yılında Rock and Roll Hall of Fame'de sergilenmeye başlandı. Ödül töreninden sonra Gaga elbisenin insanların inandığı şeyler için savaşma ihtiyacının bir ifadesi olduğunu açıkladı ve ABD ordusunun "Don't ask, don't tell" ("sorma, söyleme") politikasından nefret ettiğini vurguladı.

Elbise hayvan hakları savunucularının eleştirilerine maruz kaldı. Basın et elbise fikrinin özgünlüğünü çağdaş sanat ve popüler kültürden benzer örneklerle karşılaştırmalar yaparak tartışmaya açtı.

Gaga, 2012 yılında The Born This Way Ball turnesinde giymek üzere elbisenin yeni bir versiyonunu hazırlattı. Gaga elbiseyi "Americano" ve "Poker Face" performansları sırasında giydi. Bu elbise asıl et elbiseye benzemekle birlikte gerçek etten değil, et görünümlü kumaştan yapıldı.

Devamı...

Seçilen albüm - başka göster

The Fame, Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın ilk stüdyo albümü. 19 Ağustos 2008 tarihinde Interscope Records etiketiyle satışa sunuldu. Müzikal olarak synthpop ve dans-pop ritimleri içerir, ayrıca 1980'lerin pop müziğinin etkilerine rastlanır. Sözler, Gaga'nın şöhrete olan sevgisinin yanı sıra aşk, seks, para, uyuşturucu ve cinsel kimlik gibi konuları barındırır. Şarkıcı, albümün tanıtımı için çeşitli televizyon programlarına katıldı ve ilk turnesi olan The Fame Ball Tour'u düzenledi. The Fame ticari başarı yakaladı; dünya genelinde farklı ülkelerin ulusal listelerinde zirveye çıktı. ABD'de Billboard 200 listesinde iki numaraya, Dance/Electronic Albums listesinde bir numaraya yükseldi ve bu listede ardışık olmayan 106 hafta bir numarada kaldı. Dünya çapında 15 milyondan fazla kopya sattı.

Albümün ilk iki single'ı "Just Dance" ve "Poker Face", uluslararası başarılar kazandı; ABD, İngiltere ve Avustralya dahil olmak üzere dünya çapında birçok listenin zirvesine yerleşti. Üçüncü single "Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)", ilk iki single'a göre daha az ticari başarı elde etti, sonraki iki single olan "LoveGame" ve "Paparazzi" ticari başarılarının yanı sıra on ülkenin listelerinde ilk on içinde yer aldı. "Beautiful, Dirty, Rich" şarkısı ise promosyon single'ı olarak yayımlandı. The Fame, yayımlandığı tarihten bu yana çeşitli ödüller kazandı. 52. Grammy Ödülleri'nde Yılın Albümü dahil olmak üzere toplam altı kategoride aday gösterildi ve En İyi Dans/Elektronika Albüm ödülünü kazandı. "Poker Face" ise En İyi Dans Kaydı dalında ödül aldı. 2010 BRIT Ödülleri'nde ise En İyi Uluslararası Albüm ödülünü kazandı. 2013 yılında, The Fame, Rolling Stone tarafından "Tüm Zamanların En İyi 100 Çıkış Albümü" arasında gösterildi.

Devamı...

Seçilen şarkı - başka göster

"Do What U Want", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın R&B şarkıcısı R. Kelly ile düet yaptığı şarkı. Kendisinin 2013 yılında yayımlanan üçüncü stüdyo albümü ARTPOP'un ikinci single'ı olarak 21 Ekim 2013'te dijital ortamda satışa sunuldu. Şarkıcı, söz yazımını Paul "DJ White Shadow" Blair, Martin Bresso ve William Grigahcine ile birlikte gerçekleştirdi.

Synthpop ve R&B türlerindeki "Do What U Want", elektronik vuruşlar üzerine konulan 1980'lerin synth'lerini içerir. Sözleri cinsel teslimiyet temalarını konu edinmektedir. Şarkıda Gaga, vücuduyla ne yapılırsa yapılsın düşünceleri, hayalleri ve duygularıyla kendisi olduğunu anlatmaktadır. Eleştirmenler şarkının sadeliğini övdü, 1980'lerden ilham alan yapımıyla geniş bir ticari çekicilik yakaladığını ifade etti. Bazıları Gaga'nın vokallerini Tina Turner ile karşılaştırdı.

"Do What U Want" çeşitli Avrupa ülkelerinin listelerinde ilk 10 içine girse de ABD Billboard Hot 100 listesinde 13 numaradan ileri gidemedi. Birleşik Krallık'ta dokuz numaraya çıktı ve British Phonographic Industry (BPI) tarafından gümüş sertifika ile ödüllendirildi. Gaga, şarkının akustik sürümünü The X Factor yarışmasının onuncu sezonunda seslendirdi. Performansın müstehcen içeriğiyle gece 9 havzasından önce yayımlanması üzerine Ofcom'a şikâyetler geldi. Alternatif performanslar Saturday Night Live, 2013 Amerikan Müzik Ödülleri ve The Voice programlarında da sergilendi. Aralarında rap şarkıcısı Rick Ross ve Christina Aguilera ile düet yapılan sürümlerin de bulunduğu şarkının remiksleri için Interscope devreye girdi.

Devamı...

Seçilen resim - başka göster

Kategoriler

Bunları biliyor muydunuz? - başka göster

Vikiproje Lady Gaga

Proje bağlantıları
Proje tartışma
Madde uyarıları
Şablonlar

Lady Gaga Vikiprojesi, "Lady Gaga" hakkındaki konulara ilgi duyan kullanıcıları bir araya getiren bir iş birliğidir.
Projenin amacı Lady Gaga ile ilgili maddeleri standartlaştırmak, geliştirmek ve eksik maddeleri oluşturmaktır.
Vikiproje Lady Gaga üyesi olmak için, yalnızca buraya tıklayın ve # {{Kullanıcı|Kullanıcı Adınız}} ifadesini ekleyin.

Projeyle ilgili daha fazla bilgi...

Kardeş projeler