Pamukçu, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Pamukçu, Balıkesir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Pamukçu
—  Belde  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Marmara
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Yönetim
 - Belediye başkanı İsmail Çoban
Rakım 70 m (230 ft)
Nüfus (2009)
 - Toplam 3,183
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10140

Pamukçu Beldesi; Balıkesir ilinde 2009 yılı nüfus sayım sonucuna göre 3.183 nüfuslu bir belde iken Balıkesir'in Büyükşehir olmasıyla birlikte Altıeylül ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur. Nüfusun 2033'ü erkek, 1.150'si kadındır. Beldenin eski ismi Eftalya'dır. Yerleşim yeri yakınında ören yerleride mevcuttur.

Pamukçu Beldesi; İzmir yolu üzerinde merkeze 16 km uzaklıktadır. Bulunduğu konum ve sahip olduğu ekonomik doneler sayesinde olması gereken noktadan çok uzakta bir köy havasındadır. Özellikle belediye halkla uyumlu projeler geliştirip uyguladığı takdirde cazibe merkezi olmaması işten değildir. Sütçülük yapılır.

Pamukçu, Bengi kaplıcaları ile ünlüdür. Ancak gerekli destek ve teşvikin sağlanamması yüzünden Termal Kür Merkezi olma şansını kaybetmektedir. Balıkesir Merkez'in tek 5 yıldızlı oteli Asya Pamukçu Termal buradadır. Otel, bir Terma-Spa kür merkezidir. Bengi Kaplıcaları yerli ve orta sınıf insanlara hitap ederken, Asya Pamukçu Termal daha üst kesim insalara hitap etmektedir.

Beldede halen belediyeye ait kaplıca iptidai yöntemlerle faaliyetini sürdürmektedir. Balıkesir İl Özel idaresinin mülkü olan Pamukçu Termal Tesisileride özel sektör tarafından cüzzi bir kira karşılığı işletilmektedir.

Bu beldemizin arazileri tarımsal üretime son derece uygun olması münasebeti ile halkın refah düzeyi oldukça yüksektir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Pamukçu kasabası zeybek oyunlarıyla ünlenmiş bir kasabadır. Bengi, İkili Güvende ve Toplu Güvende adındaki zeybek oyunları Türkiye çapında bilinen oyunlarıdır.