Otel Transilvanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otel Transilvanya
Yönetmen Genndy Tartakovsky
Yapımcı Michelle Murdocca
Senarist Peter Baynham
Robert Smigel
Hikâye (eser) Todd Durham
Dan Hageman
Kevin Hageman
Oyuncular Adam Sandler
Andy Samberg
Selena Gomez
Kevin James
Fran Drescher
Steve Buscemi
Molly Shannon
David Spade
CeeLo Green
Müzik Mark Mothersbaugh
Sanat yönetmeni Ron Lukas
Noelle Triaureau
Kurgu Catherine Apple
Stüdyo Sony
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 85.000.000$
Devam filmi Otel Transilvanya 2

Otel Transilvanya, 2012 yapımı Sony Pictures Animation tarafından üretilen, fantastik ve komedi türünde bir 3D bilgisayar animasyonudur. Filmin yönetmeni Genndy Tartakovsky, yapımcısı ise Michelle Murdocca'dır. Genndy Tartakovsky Samuray Jack, Dexter'ın Laboratuvarı ve Sym-Bionic Titan çizgi filmleriyle tanılır. Seslendirenler Adam Sandler, Andy Samberg, Selena Gomez, Kevin James, Fran Drescher, Steve Buscemi, Molly Shannon, David Spade ve CeeLo Green'dır.

Hikâyeyi anlatan Kont Drakula'dır. Bir otel sahibi olup Drakula kızının 118. doğum gününü kutlamak için en ünlü canavarlar davet ediliyor. Ancak beklenmedik bir şekilde, Jonathan adında sıradan 21 yaşındaki insan gezgin oteli ziyaret ediyor. Drakula otelin konuklarını tehlike atmamak için kalede insan olduğunu hiç kimsenin bilmemesini sağlayıp, Mavisin Jonathan adındaki insana aşık olmasını engelleyip, otelin geleceğini kurtarması gerekir.

Film 28 Eylül 2012 tarihinde Columbia Pictures tarafından yayımlanmıştır. Genel olarak Halk olumlu iken, eleştirmenlerden karışık kritik resepsiyon ile sonuçlar bir araya geldi. Eleştiriler rağmen, Otel Transilvanya 85.000.000$ bir bütçe ile yapılıp, 358.000.000$ toplam kazanç elde edilmiştir. Hafta sonu için yeni bir en yüksek hasılat rekoru kırmıştır. Film En İyi Animasyon Film dalında Altın Küre Ödülü dalında aday gösterildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]