İçeriğe atla

Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens
Filmin Almanca özgün sinema afişi
YönetmenF.W. Murnau
YapımcıEnrico Dieckmann
Albin Grau
SenaristBram Stoker
Henrik Galeen
OyuncularMax Schreck
Gustav von Wangenheim
Greta Schröder
Alexander Granach
Georg H. Schnell
Ruth Landshoff
John Gottowt
Max Nemetz
Wolfgang Heinz
Albert Vehnor
Heinrich Witte
Guido Herzfeld
Karl Etlinger
Fanny Schreck
Hardy von Francois
Gustav Botz
Görüntü yönetmeniFritz Arno Wagner
Günther Krampf
CinsiSinema filmi
TürüKorku
RenkSiyah Beyaz
Yapım yılı1922, Weimar Cumhuriyeti
Çıkış tarih(ler)i3 Haziran 1929 (ABD)
4 Mart 1922
Süre94 dakika
DilSessiz
Diğer adlarıNosferatu, Nosferatu, a Symphony of Terror (Nosferatu, Bir Terör Senfonisi)

Nosferatu, 1922 yılında Weimar Cumhuriyeti'nde çekilen, Alman dışavurumculuğu akımının başyapıtlarından biri sayılan ve korku sinemasının sayılı klasiklerinden olan bir korku filmidir. F. W. Murnau'nun yönettiği filmde Max Schreck, vampir kont Kont Orlok rolündedir. Filmin orijinal Almanca adı Nosferatu, eine Symphonie des Grauens yani Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi'dir. Film 1921 yılı ile 1922 yılı arası çekilmiştir. Film, Bram Stoker'ın Drakula romanının bir uyarlaması olduğu ve telif ödenmeksizin yapıldığı için yayından kaldırılmıştır. İzinli olarak ilk Drakula filmi 1931 yılında çekilmiştir. Nosferatu filminde Bram Stoker'ın filminden farklı olarak vampir kontun adı Orlok'tur. Bram Stoker'ın Drakula'sında ise vampir kontun adı Drakula'dır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas Hutter, Almanya'nın Bremen'e bağlı Wisburg isimli küçük bir kasabasında karısı Ellen ile birlikte yaşamaktadır. Transilvanya'da yaşayan Kont Orlok'tan bir mektup gelir. Bazı sembollerle dolu bu mektubu Renfield isimli kişi Hutter için okur. Zengin bir kişi olan Kont Orlok ile emlak anlaşması yapmak için Hutter Transilvanya'ya gidecektir. Kont Orlok, Karpat Dağlarının eteklerinde yaşadığını ve şatosunun yerini mektupta belirtmiştir. Büyük bir heves içinde Kont Orlok ile emlak anlaşması yapmak için giden Hutter karısı ile vedalaşıp hazırlanır. Almanya'dan Transilvanya'ya doğru yola çıkar. Ellen, Hutter'in Transilvanya'ya gitmek istemesini yine de pek hoş karşılamaz.

Atı ile yola çıkan Hutter şatonun yakınlarındaki bir hana uğrar. Handaki insanlara Kont Orlok'un şatosuna gideceğinden bahsedince handakiler şaşırır. O gün handa uyuyan Hutter ertesi gün uyanıp bir at arabasına biner. Atarabasının sahibi Hutter'ı şatonun yakınlarında bir yerde bırakır. Buradan sonrasını Kont Orlok'un atarabacısı götürür. Hutter şatoya vardığında şatonun kapısı kendiliğinden açılır. Kont Orlok'u gören Hutter, Kontun insana benzemediğinden dolayı ürperir. Kont Orlok ve Hutter akşam yemeğinde iken Hutter bıçak ile yanlışlıkla elini keser. Hutter'in parmağının kanadığını gören Kont Orlok, Hutter'in parmağını tutarak kanını emer. Hutter bu olaydan sonra daha da şaşırmıştır. Hutter akşam koltuğun üzerinde uyuya kalır. Uyandığında boynunda iki tane delik görür. Bunlar vampir ısırığıdır. Hutter karısı Ellen'a mektup yazar. Mektupta karısına üzülmemesini söyler. Daha sonra da bölgedeki bir kişiye mektubu ulaştırmasını söyler.

Hutter şatonun içinde dolaşırken Kont Orlok'un odasına girer ve odada küçük bir el kitabı bulur. Vampirlerin Kitabı adlı bu kitap Kont Orlok'a aittir. Bu kitapta vampirler hakkında bilgi bulunmaktadır. Hutter Kont Orlok'un bir nosferatu yani bir vampir olduğunu anlar. Kapıyı açıp odadan dışarı çıkmak ister. Dışarıda onu Kont Orlok beklemektedir. Orlok odanın içine girer. Karısı Ellen da bu sırada kâbus görmektedir. Ellen uykuda iken kalkıp evin balkonuna çıkar. Hutter uyur. Uyandığında Orlok'u göremez. Şatonun aşağısına iner. Burada bir tabut görür. Tabutu açtığında içinde Orlok'u görünce şoke olur. Hutter ortalıktaki çarşafları birbirine bağlayarak şatodan aşağı atlar. Hutter'i nehirde taşımacılık yapan insanlar bulur.

Kont Orlok, Hutter'in karısı Ellen'ı fark eder. Kont Orlok, Ellen'e aşık olur. Kont Orlok mezarının içine girer. Başka tabutlarında Almanya'ya götürüldüğü bir geminin tayfaları Kont Orlok'un tabutunu da yanlışlıkla gemiye koyarlar. Kont Orlok gemi denizde giderken mezarından çıkar. Güverteye gelerek geminin, Ellen'ın bulunduğu Bremen'e gitmesini sağlar. Ellen kocasının dönmesini beklemektedir. Renfield ise efendisinin geldiğini anlayınca çıldırır. Çevredeki insanlar tarafından akıl hastanesine kapatılır. Hutter sonunda karısının yanına gelir. Kont Orlok da tabutu ile Bremen'e gelmiştir.

Orlok penceresinden Ellen'e bakmaktadır. Ellen ise hipnotize olmuş gibi Kont Orlok'un dediklerini yapmaktadır. Daha sonra Kont Orlok, Ellen'ın yanına gelir. Evin penceresi açıktır. Güneş doğar. Güneş ışığı Kont Orlok'a temas eder. Kont Orlok yok olarak ölür.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rol
Max Schreck Kont Orlok
Gustav von Wangenheim Thomas Hutter
Greta Schröder Ellen
Alexander Granach Knock, ein Häusermakler
Georg H. Schnell Westenra
Ruth Landshoff Lucy, Westenra’nın Karısı
John Gottowt Profesör Bulwer
Gustav Botz Profesör Sievers
Max Nemetz Demeter’ın kaptanı
Wolfgang Heinz 1. Tayfa
Albert Venohr 2. Tayfa
Eric van Viele Denizci
Karl Etlinger
Guido Herzfeld Wirt
Fanny Schreck Hastanedeki hemşire
Hardy von Francois Hastanedeki doktor
Heinrich Witte Wärter im Irrenhaus

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]