Frankenstein'ın Oğlu (film, 1939)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frankenstein'ın Oğlu
The Son of Frankenstein
1939 ABD posteri
Yönetmen Rowland V. Lee
Yapımcı Rowland V. Lee
Yazar Roman:
Mary Shelley
Senaryo:
Wyllis Cooper
Uyarlama Frankenstein
Mary Shelley
Oyuncular Basil Rathbone
Boris Karloff
Béla Lugosi
Lionel Atwill
Müzik Frank Skinner
Görüntü yönetmeni George Robinson
Kurgu Ted Kent
Dağıtıcı Universal Pictures
Çıkış tarih(ler)i 13 Ocak 1939 (1939-01-13)
Süre 99 dk.
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 420.000 $[1]
Devam filmi Frankenstein'ın Hayaleti (film, 1942)

Frankenstein'ın Oğlu (İngilizceThe Son of Frankenstein) Universal'ın Marry Shelley'nin romanının üçüncü ve son cildinden uyarladığı 1939 tarihli korku filmidir. Daha önceki iki filmi James Whale'ın yönetmesine rağmen bu filmi Rowland V.Lee yönetmiştir. Bu Boris Karloff'un yaratığı canlandırdığı son filmdir. Ayrıca Universal'ın Frankenstein serisinde Mary Shelley'nin romanına dayanan son filmdir. Daha sonraki filmler orijinaldir. Başrollerinde Basil Rathbone, Boris Karloff ve Bela Lugosi yer almaktadır. Colin Clive'in 1937'de ölmesi üzerine Henry Frankenstein yerine oğlu Wolf Von Frankenstein'ın ana karakter olarak yer almasına karar verilmiş ve bu rol Basil Rathbone'a verilmiştir.Canavarın intikam amacıyla belirli kişileri öldürmesi direkt romandan alınmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Wolf Von Frankenstein babasından kalan şatoya yerleşir, burada sakat demirci Ygor ile karşılaşır ve Ygor Wolf'a babasınının yaratığı canavarı gösterir. Frankenstein canavarı tekrar canlandırır ve aile ismini temize çıkarmaya çalışır fakat Ygor'un ise daha farklı düşünceleri vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Michael Brunas, John Brunas & Tom Weaver, Universal Horrors: The Studios Classic Films, 1931-46, McFarland, 1990 s. 184