Frankenstein (film, 1931)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frankenstein
Frankenstein filminin 1931'deki posteri
Yönetmen James Whale
Yapımcı Carl Laemmle, Jr.
Yazar Oyun:
Peggy Webling
Adaptasyon:
John L. Balderston
Senaryo:
Francis Edward Faragoh
Garrett Fort
Adı geçmiyor:
Robert Florey
John Russell
Uyarlama Frankenstein
Mary Shelley (adı ekranda "Mrs. Percy B. Shelley" olarak geçiyor)
Oyuncular Colin Clive
Mae Clarke
John Boles
Boris Karloff
Müzik Bernhard Kaun
Görüntü yönetmeni Arthur Edeson
Kurgu Clarence Kolster
Maurice Pivar
Dağıtıcı Universal Pictures
Çıkış tarih(ler)i 21 Kasım 1931 (1931-11-21)
Süre 71 dk.
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 262.007 $[1]
Hasılat 12.000.000 $[2]
Devam filmi Frankenstein'ın Gelini (film,1935)

Frankenstein, yönetmen James Whale'in, Peggy Webling tarafından Mary Shelley'e ait aynı adlı eserden uyarlanan tiyatro oyununa dayanan, 1931 yapımı film uyarlamasıdır.

1930 yılında Universal Studios, Peggy Webling tarafından Mary Shelley'in romanından yapılan Frankenstein: Dehşetli Bir Macera (Frankenstein: an Adventure in the Macabre) adlı 1927 tarihli sahne uyarlamasının haklarını satın aldı. Kendisi de Drakula'nın sahne ve beyazperdeye uyarlanmasını sağlayan aktör/yapımcı Hamilton Deane'in yardımıyla sahnelenen oyun, yine onun ve senarist/yönetmen John L. Balderstone'un sayesinde beyazperdeye taşındı. Senaryosu orijinal romana ve oyunun sahnelenmemiş bir versiyonuna dayanan hikâye; Garrett Fort, Francis Edward Faragoh, Robert Florey ve John L. Balderstone dörtlüsünün senaryosuyla sahne oyunundan bağımsızlaşmaktadır. Genel olarak romanın birinci ve üçüncü ciltierinden etkiler taşıyan hikâye 19. yüzyılın sonlarına adapte edilmiştir. Hikâyedeki önemli değişikliklerden biri Victor Frankenstein ve Henry Clerval karakterlerinin ilk isimlerinin yer değiştirmesidir. Buna ek olarak Justine Moritz karakteri hikâyeden çıkarılıp onun soyadı da Henry Clerval'a verilmiştir. Böylece karakterlerin isimleri Henry Frankenstein ve Victor Moritz'e dönüşmüştür. Doktor'un babası romanda yargıçken filmde barona dönüşmüş ve Cenevre'den İsviçre Alpleri'ndeki bir şatoya taşımıştır. Doktor'un okuduğu üniversite Almanya'daki İngolstadt'tan Goldstadt'a taşınır.(Bu değişiklikleri Peggy Webbling'in oyunundan kaynaklanmaktadır.Yalnız Frankenstein'ın nişanlısı'nın adı oyundaki haliyle Amelia olarak değil,romandaki orijinal haliyle Elizabeth olarak verilirken oyundaki bir diğer değişiklik yaratığı yaratmak için simya yerine elektrik kullanılması da romanın özüne dönülerek verilmiştir.) 1931 yılında vizyona giren filmin başrollerinde Colin Clive (Henry Frankenstein), Mae Clarke (Elizabeth), John Boles (Victor Moritz) ve Boris Karloff (Yaratık) yer almış, yönetmenliğini James Whale üstlenmiştir. Yaratığın kitaptakinin aksine yavaş hareket etmesiyse, Webbling'in oyunu yazarken1920'lerde çekilen Alman film serisi Golem'den etkilenilmesi sonucudur.[3] Yaratığın daha hayaletimsi görünmesini amaçlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Michael Brunas, John Brunas & Tom Weaver, Universal Horrors: The Studios Classic Films, 1931-46, McFarland, 1990 s. 24
  2. ^ Box Office Information for Frankenstein. The Numbers. Erişim tarihi: 13 Nisan 2012.
  3. ^ Giovanni Scognamillo, Korkunun Sanatları, İnkılap Yayınevi, 1997