İçeriğe atla

Drakula İstanbul'da

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drakula İstanbul'da
Film Afişi
YönetmenMehmet Muhtar
YapımcıTurgut Demirağ
SenaristÜmit Deniz
Ali Rıza Seyfi,Bram Stoker (roman)
OyuncularAtıf Kaptan
Annie Ball
Bülent Oran
Ayfer Feray
Cahit Irgat
Münir Ceyhan
MüzikTurgut Demirdağ (fon müziği)
Karlo Kopocelli (orkestra şefi)
Görüntü yönetmeniÖzen Sermet
KurguÖzen Sermet
StüdyoAnd Film
Erman Film (dublajlama)
CinsiSinema filmi
TürüKorku
RenkSiyah Beyaz
Yapım yılı1953, Türkiye
Çıkış tarih(ler)i4 Mart 1953
Süre103 dakika
Ülke Türkiye
DilTürkçe
Diğer adlarıDracula in İstanbul (İngilizce ismi)

Drakula İstanbul'da Mehmet Muhtar'ın yönetmenliğini üstlendiği 1953 tarihli korku filmidir. Ali Rıza Seyfi'nin Bram Stoker'ın romanından uyarladığı Kazıklı Voyvoda adlı romandan uyarlanmıştır. Film orijinalinin Türk versiyonudur. Küçük bir bütçe ile çekilmesine rağmen o zamanların teknolojisine göre ustaca çekilmiştir. Filmin bütçesi dar olduğu için bazı sahnelerde reklam konulmuştur. Son zamanlarda Amerika'da düzenlenen bir film festivalinde yayınlanmış ve ayakta alkışlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Azmi (Jonathan Harker), İstanbul'da yaşayan bir avukattır. Azmi Romanya'da yaşayan Drakula isimli bir kişinin hukuki avukatlığını üstlenmiştir. Bunun için bir tren ile Romanya'ya gider. Azmi Romanya'ya geldiğinde buradaki Bistriç Oteli'ne gider. Daha önce Azmi için bu otelden yer ayırtılmıştır. Otele Azmi için Drakula bir mektup göndermiştir. Mektupta Drakula, Azmi'yi kendi şatosuna götürecek olan arabanın yerini tarif etmiştir. Azmi otel çalışanları ile Drakula hakkında konuştuğunda otel çalışanları kimsenin Kont Drakula'nın arazisine girmek istemediğini, burada mahlukların ve kötü ruhların olduğunu söyler. Hatta oğlunun da burada öldürüldüğünden bahseder. Azmi ise bir tespih göstererek Ben Allah'ıma inanıyorum. der. Kötü ruhların imana bir şey yapamayacağını söyler. Azmi Kont Drakula'nın şatosuna gitmek için oteldeki erkek görevli ile konuşur. Bu kişi burada bir tane araba olduğunu ve çok para verilirse arabanın sahibinin Azmi'yi Drakula'nın şatosuna kadar götüreceğini söyler. Azmi görevliye bu arabanın şoförünü çağırmasını söyler. Daha sonra şoför gelir. Azmi biraz dinlenmek istese de şoför hemen Azmi'yi Drakula'nın şatosuna götürmek ister. Çünkü şoför karanlıkta Drakula'nın topraklarında bulunmak istemez. Şoför daha sonra bunu kabul eder. Azmi dinlendikten sonra şoför, Azmi'yi Drakula'nın şatosuna götürür.

Şoför Azmi'yi şatonun yakınlarında bir yerde bırakır. Azmi'yi buradan bir atlı alır. Azmi Drakula'nın şatosuna vardığında kapıda Kont Drakula vardır. Azmi içeri geçer. Azmi üzerini değiştirip dinlendikten sonra Drakula ile konuşur. Drakula'ya çevredeki insanların neden bu araziye gelmek istemediklerini sorar. Drakula ise kendisinin III. Vlad'ın soyundan geldiğini, bu yüzden de halkın kendisini, ecdadı Kazıklı Voyvoda yani III. Vlad gibi zalim sandığını söyler. Azmi şatonun içinde dolaşırken Drakula'nın uşağına rastlar. Azmi yine Drakula ile konuştuğu bir sırada yanlışlıkla kendi eline kalem batırır ve eli kanar. Kont Drakula Azmi'nin kanını içmemek için kendisini zor tutar.

Azmi, Drakula'nın şatosunda gezinirken şatonun gizli yerlerine doğru yola çıkar. Bir odaya girer. Bu odada uyuyakalır. Drakula'nın bir gelini Azmi'nin yanına gelip onun kanını içer. Drakula ise odaya girip bunu görünce geline kızar. Çünkü Drakula'ya göre Azmi kendisine aittir. Azmi uyandığında bir şey anlamaz. Odasına geri döner. Uyuyacağı sırada Drakula'nın gelini dövdüğünü duyar. Ayrıca pencerenin dışından ilginç sesler gelmektedir. Ertesi sabah Drakula'nın uşağı Azmi'nin yanına gelir. Azmi onunla sohbet ederken uşağa sigaralığını hediye eder. Azmi yine şatonun içinde dolaşırken sıra halinde tabutlar görür. Tabutlardan sonuncusunu açtığında içinde Kont Drakula'yı görür. Azmi odanın birine girer ama Drakula hemen onu bulur. Azmi zaten odaya girdiği anda bayılmıştır. Drakula tam Azmi'nin kanını emeceği anda uşak odaya girer. Azmi'nin üzerine sarımsak atarak Drakula'nın Azmi'ye saldırmasını engeller. Ama Drakula uşağa saldırarak onu öldürür. Bu sırada Azmi ayılır. Drakula dışarıdan bir ses duyar ve pencereden çıkarak duvardan yürüye yürüye aşağı iner.

Drakula İstanbul'da filminde Drakula

Bu sırada İstanbul'da Azmi'nin sevgilisi Güzin Arsoy (Mina Harker) bir kabarededir. İşi bittikten sonra Azmi'den aldığı mektubu okur. Güzin'in çalıştığı tiyatronun patronu, Güzin ile evlenmek istemektedir. Güzin'in Azmi ile evli olduğunu bile düşünmemektedir. Ama Güzin, kocası Azmi'yi sevmektedir. Drakula bir kargonun içinde İstanbul'a gelmiştir. Drakula kendine kurban olarak Güzin'in arkadaşı Şadan (Lucy Westenra)'ı seçmiştir. Şadan yataklara düşmüştür. Drakula onu istediği gibi yönetmektedir. Şadan için birçok doktor tutulsa da çare bulunmamıştır. Drakula artık Şadan'ın yanına gelip onun kanını içer. Azmi ise bu sıralarda Romanya'dan büyük zorlukla kaçmıştır. İstanbul'da doktor kontrolünden geçer. Şadan Drakula tarafından ısırılınca Azmi, Güzin ve Şadan'ın yakınları vampirlerden anlayan biri olan Doktor Nuri Cansever'i (Abraham Van Helsing'in Türk versiyonu,romanda adı Resuhi olarak geçer.) bulur. Bu kişi Şadan'ın ağzına sarımsak doldurulup, kalbine kazık çakınca öleceğini söylemektedir. Grup geceleyin Şadan'ın mezarına gider. Şadan mezarında değildir. Grup ilk önce Şadan'ı öldürmeyi sonra da Drakula'yı bulup onu öldürmeyi planlamıştır.

Drakula, Güzin'in evine girer. Tam bu sırada Azmi eve gelir. Drakula yok olur. Grup daha sonra Şadan'ın mezarına gittiğinde Şadan'ın hareket ettiğini görür. Şadan'ı bir sarımsak ile etkisiz hale getirirler. Doktor Nuri Bey'in önderliğinde Şadan'ın kalbine kazık çakarak onu öldürürler. Grup bu sefer Drakula'nın İstanbul'daki evlerinin anahtarlarını ele geçirince buraları sarımsaklarlar. Güzin tiyatro salonuna gidip prova yaptığı sırada Drakula buraya gelir. Güzin'in kanını emeceği sırada Azmi gelir. Drakula ile Azmi savaşırlar. Azmi Drakula'ya sarımsak tutar. Drakula kaçıp bir mezarlığa saklanır. Azmi de onu takip edip mezarlığa girer. Burada Drakula bir tabutun içine saklanır. Azmi tabutu bulur ve tabutun kapağını açarak Drakula'nın kalbine kazık çakar. Drakula ölür. Azmi eve döner. Evde Azmi gruba müjdeli haberi verir.Grup gidince Azmi Güzin'e evdeki tüm sarımsakları atmasını söyler.[1]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rol
Atıf Kaptan Kont Drakula
Annie Ball Güzin Arsoy
Bülent Oran Azmi
Ayfer Feray Şadan
Cahit Irgat Turan
Münir Ceyhan
Kemal Emin Bara
Osman Alyanak Doktor Nuri Bey
Eser Tezcan
Kadri Ögelman
Ahmet Danyal Topatan Mezarlık Bekçisi

Uyarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

1923 tarihli Ali Rıza Seyfi'nin Kazıklı Voyvoda isimli kitabının kapağı

Film Ali Rıza Seyfi'nin Kazıklı Voyvoda isimli 1923 tarihli romanından uyarlanmıştır. Bu romanda Bram Stoker 'ın Dracula isimli romanının Türkçeleştirilmiş halidir. Kazıklı Voyvoda isimli bu romanda konu İstanbul'da geçmektedir. Yine de filmde İstanbul'un atmosferi fazla iyi anlatılmamış, romanın geçtiği tarih iyi yansıtılmamıştır. Orijinal karakterler Jonathan Harker, Mina Harker, Abraham Van Helsing ve Lucy Westenra gibi karakterlere Türk isimleri verilmiştir.Renfield karakteri'yse çıkarılmıştır. Romanda vampirliğe horlaklık terimi kullanılmıştır. Romanda Kur'an kullanılmıştır. Orijinalinde ise İncil kullanılmıştır. Orijinal Drakula romanında vampire karşı haç, sarımsak ve kazık kullanılmasına rağmen Kazıklı Voyvoda romanında dine uygun olması açısından sadece sarımsak ve kazık kullanılmıştır. Kont Drakula, III. Vlad'ın soyundan geldiği için filmdeki karakterler Kont Drakula'ya karşı bir kin içerisindedir. (Aslında Drakula Kazıklı Voyvoda'nın ta kendisidir.) Kazıklı Voyvoda isimli bu kitap 1997 yılında da Giovanni Scognamillo tarafından Drakula İstanbul'da isimli bir kitap olarak yeniden yayınlanmıştır.[2](1940'larda eserin orijinali Selami Münir Yurdatap çevirisiyle Heyecanlı-Meraklı-Macera Romanları” serisi içerisinde,on paralık roman formatına uydurulup basılmıştır.400 sayfalık roman 16 sayfalık özet halinde basılmıştır.Eser tam metin olarak Türkçe ilk kez 1997'de Kamer yayınları tarafından basılmıştır.)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mehmet Muhtar (Yönetmen). (1953). Drakula İstanbul'da.And Film, Türkiye.
  2. ^ "www.pandora.com.tr". 21 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]